رئیس قوه قضاییه با شماری از خانواده های شهدای استان بوشهر دیدار کرد

بوشهر - ایرنا- رئیس قوه قضاییه در سفر به استان بوشهر با جمعی از خانواده‌های شهدای این استان از جمله خانواده‌های شهید مهدوی، شهید احمدنیا، شهید رییسعلی دلواری و همچنین فرمانده پاسدارانی که نظامیان متجاوز آمریکایی را در آب‌های خلیج فارس بازداشت کردند، دیدار کرد.

مرکز رسانه قوه قضاییه روز جمعه به نقل از حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در دیدار با خانواده شهید مهدوی فرمانده نبرد مستیقم نیروی دریایی سپاه با امریکایی ها در خلیج فارس  در پاسخ به ابراز لطف این خانواده نسبت به وی، اظهار کرد: ما به دعای خانواده شهدا نیازمندیم و این ابراز محبت‌ها، مسئولیت ما را افزون می‌کند. دعا کنید که بتوانیم پاسخگوی این مسئولیت هم در محضر خدا و هم در محضر شما خانواده شهدا باشیم که جزو، ولی نعمتان ما هستید.

گفتنی است شهید نادر مهدوی از شاخص‌ترین شهدای ضد امریکایی است که با ناوگروه ذوالفقار کابوسی برای آمریکا در خلیج فارس بود.

سردار نادر مهدوی و ۹ دلاور دریادل همرزمش، در ماجرای ۱۶ مهر سال ۱۳۶۶ جانانه و پهلوانانه در برابر زورگویی و تعدی گری ناوگان دریایی آمریکا در شرایط بسیار سخت و دشوار آن روزهای خلیج فارس با کمترین امکانات ایستادند.

شهید مهدوی در درگیری با نیروهای متجاوز آمریکایی در خلیج فارس، به همراه همرزمانش پس از وارد کردن ضربات سنگین به دشمن به شهادت رسید.

همچنین رئیسی در دیدار  با خانواده شهید هدایت احمدی نیا با اشاره به متنی که از سوی دختر شهید قرائت شد، گفت: این متنی که خواندید متن خیلی خوبی بود. هم جهات احساسی و هم تعقلی و انقلابی در آن بود و پیام‌های خیلی خوبی داشت و اگرچه در ظاهر خطاب به بنده بود، اما در باطن همه مسئولان و دست اندرکاران در جهت انتظاراتی که به عنوان خانواده شهدا بیان داشتید، باید حرکت کنند.

 رئیسی ضمن تجلیل و قدردانی از خانواده‌های شهدا، از درگاه خداوند برای شهدا، رحمت الهی و برای خانواده آنان صبر و اجر مسئلت کرد.

شهید «هدایت (غلامعلی) احمد نیا» در سال ۱۳۳۸ در خانواده‌ای مذهبی در شهر بوشهر به دنیا آمد. او همگام با مردم کشور عزیزمان ایران به مبارزه با طاغوت پرداخت و در همه صحنه‌های انقلاب اسلامی حضور فعال داشت. این رزمنده پر توان اسلام، لباس پاسداری را در سال ۱۳۵۸ به تن و در مسئولیت‌های مختلف فرماندهی، در نبرد با رژیم تجاوز گر عراق از خاک پاک ایران دفاع کرد. وی در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه به شهادت رسید و پس از ۱۲ سال پیکر پاکش در همان منطقه پیدا و بر دوش مردم شهید پرور بوشهر تشییع و در گلزار شهدای بهشت صادق به خاک سپرده شد.

تقدیر رییس قوه قضاییه از رشادت پاسداران غیوری که در جریان بازداشت متجاوزین آمریکایی در آب‌های خلیج فارس حضور داشتند

رئیس قوه قضاییه همچنین با فرمانده پاسدارانی که نظامیان متجاوز آمریکایی را در آب‌های خلیج فارس بازداشت کردند، دیدار و از رشادت‌های وی و پاسداران غیوری که در این عملیات حضور داشتند، تقدیر کرد.

در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲، دو فروند شناور رزمی آمریکایی حامل ده تفنگدار که به‌صورت غیر قانونی وارد آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، توسّط واحدهای شناوری رزمی منطقه دوّم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف و سرنشینان آن‌ها بازداشت شدند.

دیدار رئیس قوه قضاییه با خانواده شهید رییسعلی دلواری

رئیس قوه قضاییه در این دیدار با خانواده شهید رییسعلی دلواری، قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس نیز به گفت وگو پرداخت و ضمن یادآوری رشادت‌های این مجاهد بزرگ، برای آن شهید از خداوند علو درجات مسئلت کرد.

بر اساس این گزارش، رئیسعلی دلواری، مبارز و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر بود که علیه نیروهای انگلیس در دورهٔ جنگ جهانی اول که استقلال کشور را خدشه دار کرده بودند، قیام کرد.

با شروع نهضت مشروطه، رئیسعلی دلواری از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و به مدت هفت سال در مقابل استعمارگری‌های بریتانیا ایستادگی کرد و طی این مدت موفق شد ضربات مهلکی به نیروهای نظامی بریتانیا وارد کند.

رئیسعلی دلواری در نبرد دلوار مانع تصرف دلوار توسط نیروهای انگلیسی شد و سرانجام در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به قوای انگلیس توسط فردی نفوذی از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی شهید شد.

با مصوبه شورای عالی انقلاب سالروز شهادت رئیسعلی دلواری برابر با روز ۱۲ شهریور ماه، به نام روز ملی مبارزه با استعمار نامگذاری شده‌است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha