جشنواره فیلم فجر در آستانه انفجار؛ وقتی ربطی به آبی و قرمز نداشت

تهران- ایرنا- امروز وقتی جشنواره فیلم فجر نیم ساعت زودتر شروع شد، بعضی‌ها خبر نداشتند. دیر آمدند. فوتبال که پخش شد. استقلالی‌ها هی خوشحال شدند. بعد هم که «فودکورت» پردیس ملت تا آستانه انفجار رفت.

آغاز نیمه دوم جشنواره فیلم فجر با کشتارگاه شروع شد. بعد نیمه اول و دوم فوتبال سرخابی‌ها پخش شد. هنوز نوبت پخش فیلم سینمایی «مردن در آب مطهر» نرسید بود که صدای نسبتا مهیبی بلند شد. بعد ما که همچنان در«فودکورت» پردیس ملت (کاخ جشنواره) بودیم صدای فریاد یک نفر را شنیدیم که گفت بدوید و خارج شوید الان منفجر می‌شود.

بعد از این خیلی چیزی خاطرم نیست و فقط دویدیم. چند نفری. یکی موبایلش را جا گذاشت. یکی لپ‌تاپ‌اش را. یکی هم کیف و کاپشن. البته خدا را شکر ماجرا خیلی زود ختم به خیر شد و از انفجار هم خبری نشد.

اصل ماجرا درواقع آن بود که شلنگ اجاق یکی از فست فود فروشی‌های پردیس ملت در رفته بود و گاز به سرعت در فضای طبقه دوم ملت پخش شد، ما هم که البته تعدادمان کم بود و کاری هم از دستمان بر نمی‌آمد فقط فرار کردیم. بعد از چند دقیقه شلنگ جای خودش قرار گرفت، و این شد که حاشیه داغ ما جور شد.

اما آغاز جشنواره و کشتارگاه. فیلمی که به لحاظ کیفیت حتما جزو آثار خوب این دوره از جشنواره به حساب می‌آید اما وقتی شانس نداشته باشی اینطور می‌شود که فیلمت قبل از دربی اکران می‌شود. نشست خبری فیلمت هم آخرهایش می‌خورد به آغاز بازی قرمز و آبی.

تازه این نکته را هم باید به بد شناسی اضافه کنی که جشنواره برای رسیدن به بازی دربی نیم ساعت زودتر شروع شده و برخی هم بی‌خبر از این خبر. خبرنگارهایی که سلانه سلانه آمدند و وقتی رسیدند تازه فهمیدن که فیلم حالا رسیده به دقیقه ۳۰.

خلاصه که پای گله کارگردان جوان کشتارگاه به نشست خبری فیلم هم باز شد و گفت که بد شناس بودیم و کاری هم نمی‌شد کرد چرا که همه اکران های آثار جشنواره با قرعه کشی انجام شده بود. اما آخرهای نشست هم بود که ما برای دیدن دربی رفتیم. پشت سر ما هم چند نفری دیگر رفتند و نشستِ خلوت کشتارگاه، خلوت‌تر هم شد.

اما بازی قرمز و آبی هم آنقدر حاشیه داشت که مثلا یک گزارش جداگانه برای آن نوشت. مثلا نوشت که خبرنگاران آقا و خانوم همه تلاش خود را کرده بودنند که روز ششم را با روسری، مانتو، پیراهن، شلور و غیره به رنگ آبی و قرمز انتخاب کنند. بپوشند و بیایند جشنواره. تازه خانم بازیگر(مهراوه شریفی‌نیا) هم مهمان ویژه خبرنگاران بود که سر تا پا قرمز نشسته بود کنار خبرنگاران.

استقلال هم خوب بازی کرد. جلو افتاد. اما مثل کارگردان فیلم «کشتارگاه» کم شانس بود و در نهایت بازی مساوی شد. ما هم با این یک خط که نوشتیم اصلا معلوم نیست طرفدار کدام تیم هستیم.

فوتبال که تمام شد چون نشست خبری‌اش در ورزشگاه آزادی برگزار شد ما اهالی رسانه چند ساعتی را استراحت کردیم. تا ساعت ۱۹:۳۰ و آغاز مُردنِ برادارن محمودی.

فیلمی درباره مهاجرت افغان‌ها. فیلمی که قبل از اکران به دلیل نقد یکی از منتقدان سینما کمی در تیررس بود. همه با دقت نگاه کردند «مردن در آب مطهر» را. نشست آن هم که برگزار شد مهمترین حرف کارگردانش آن بود که این فیلم ضد ایرانی و توهین به ایرانی‌ها نیست.

حالا امروز هم کنجکاوی رسانه‌ای ها برای دیدن «خروج» حاتمی کیا، کم از دربی ندارد. این فیلم در سانس دوم پخش می‌شود. سانس اول هم فیلم «لباس شخصی» اکران دارد. از قضا هر دو فیلم را هم سازمان اوج ساخته است. بعد هم تنها کارگردان زن این دوره از جشنواره (نیکی کریمی) فیلمشش نمایش داده خواهد شد.     

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha