نیازمند قوانین پررنگ‌تر در حوزه مدیریت شهری هستیم

مشهد- ایرنا- رییس کمیسیون برنامه‌ریزی کلان‌شهرهای کشور گفت: مدیریت شهری در قوانین و مقررات مغفول مانده است و به شدت نیازمند پررنگ‌تر شدن قوانین در حوزه مدیریت شهری هستیم.

شهریار آل شیخ عصر پنجشبه در نشست تخصصی اقتصاد شهری با موضوع سیاست گذاری شواهد محور در محل اندیشکده سیاست‌گذاری شهری مشهد افزود: نظام در حوزه قانونگذاری برای مدیریت شهری و اداره شهرها برنامه ندارد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر حریم شهرها تعیین تکلیف نشده و نگاه مبتنی بر توسعه شهرها دیده نشده‌ است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: کلانشهرها با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند باید برای این موارد چاره اندیشی کنند البته شهرداری تهران از این میان مستثنا است و از سال ۵۸ تا کنون مصوبات مختلفی را برای پیشبرد کار خود داشته‌ است.
آل شیخ افزود: کلانشهر مشهد و به تناوب سایر کلانشهرها در حوزه قوانین مرتبط با مدیریت شهری مشکل دارند و متاسفانه قوانین برای کلانشهری مانند مشهد و یک شهر کوچک یکسان دیده شده و متناسب با خدمات آنها نیست.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت یکپارچه شهری نیز از چالش های مدیریت شهری است که باید برای رفع این چالش نیز چاره‌اندیشی شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: اندیشکده سیاستگذاری شهری مشهد نهادی بین بخشی و سازمانی میان شهرداری مشهد و پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت نظام است و فعالیت این اندیشکده در حوزه اصلاح قوانین و ساختارهای مرتبط و تدوین سند چشم انداز در حوزه مدیریت شهری است.
رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست گفت: در حوزه مدیریت شهری همه نسخه‌های شفابخش در تهران پیچیده نمی شود.
محمد هادی مهدی نیا افزود: اندیشکده سیاستگذاری شهری مشهد اولین اندیشکده خارج از تهران و به مرکزی برای هم‌افزایی و رسیدن به نتایج خوب و سیاست‌ورزی‌های بهتر در حوزه شهری است.
وی با بیان اینکه حریم شهرها عرصه های رهاشده‌ در اطراف شهرها هستند خاطرنشان کرد: باید برای ساماندهی حریم شهرها برنامه‌های کارآمد ارائه شود.
رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد ابراز امیدواری کرد که با فعالیت این مرکز در مشهد شاهد الگوی تازه ای در تصمیم‌سازی و تمرکززدایی باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها