دژپسند: تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران افزایش یافته‌است

همدان- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بازار ایران در ۱۰ ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته‌است.

فرهاد دژپسند روز پنجشنبه در حاشیه جلسه اعضای شورای گف‌وگوی دولت و بخش خصوصی در همدان در جمع خبرنگاران بیان کرد: سهم سرمایه گذاری خارجی در کشورمان از ابتدای سالجاری تا پایان دی ماه به ۴.۵ میلیارد دلار رسیده است.

وی تاکید کرد: این رقم شاید نسبت به سرمایه گذاری مورد نیاز در کشور کم باشد اما با توجه به شدت فشار از ناحیه دشمن، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش و ترکیب سرمایه گذاری نیز رشد داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه با وجود تحریم بخش قابل توجهی از مشکلات را پشت سر گذاشته ایم اضافه کرد: امروز دولت با پرداخت مکرر تسهیلات با عناوین مختلف درصدد فراهم کردن زمینه ورود بخش خصوصی به اقتصاد است.

دژپسند اظهار داشت: برای روان کردن سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اقتصاد، در نشست اخیر هیات دولت، سهم بخش خصوصی به عنوان آورده یا نسبت مالکانه از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: همچنین برای کاهش بیشتر سهم مالکانه به شورای پول و اعتبار اختیار داده شد که متناسب با برنامه اقدام کند چرا که این رویه باعث می شود که سرمایه گذاران نسبت مالکانه کمتری بیاورند و بیشتر ترغیب به سرمایه گذاری داشته باشند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درباره خصوصی سازی کارهای خوبی صورت گرفته است و سهم دولت از جمله شرکت های بورسی، سه شرکت پالایشگاهی، بیمه و هپکو در بورس در حال واگذاری است.

دژپسند افزود: بورس در بازار سرمایه کشور تکیه گاه ۲ گروه عمده فعال اقتصادی شده یعنی تکیه گاهی امن و پربازده برای کسانی شده است که نقدینگی دارند و دنبال جایی برای سرمایه گذاری هستند.

وی ادامه داد: همچنین بنگاه های تولیدی اگر مشکل تامین مالی دارند می توانند از طریق افزایش سرمایه و عرضه اولیه، سرمایه مورد نیاز را تامین کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =