دیابتی‌ها پرستار ویژه خواهند داشت

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برای نخستین بار برنامه مدون آموزش پرستاران مخصوص دیابت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب و محتوای برنامه آن تهیه شده است.

علیرضا استقامتی روز پنجشنبه در حاشیه نشست آموزش پرستاران مخصوص بیماران دیابت افزود: با تدوین محتوای برنامه آموزشی، بیماران مبتلا به دیابت پرستاران مخصوص خواهند داشت که نحوه کنترل این بیماری را آموزش می دهند.

 وی اضافه کرد: این بیماری خطرناک بسیار شایع بوده و رو به افزایش است، براین اساس لازم است آگاهی های مورد نیاز به عموم مردم در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت نوع دو داده شود و مبتلایان به این بیماری آموزش های لازم را برای کنترل دیابت کسب کنند.

استقامتی ادامه داد: در حال حاضر در دنیا ۴۶۳ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند که در آینده به ۷۰۰ میلیون نفر افزایش می یابد.

وی هشدار داد: اکنون پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت در کشور داریم که به ۹ میلیون نفر در آینده افزایش مییابد.

این متخصص غدد تاکید کرد: دیابت تمام اعضای بدن فرد مبتلا را می کند و هزینه های درمان برای خانواده و جامعه چند برابر می شود. لازم است آموزش های اساسی درباره این بیماری در جامعه افزایش یابد تا کیفیت زندگی را ارتقا دهد.

استقامتی درباره اینکه داروهای گیاهی هیچ تاثیری در درمان دیابت دارند، گفت: مکمل ها، ویتامین، آنتی اکسیدان ها و داروهای گیاهی هیچ تاثیری در درمان دیابت ندارند و باید شیوه زندگی مردم تغییر یابد.

فرزانه شکیبا متخصص غدد نیز در این نشست گفت: هدف اصلی این نشست تقویت پرستار آموزش دهنده دیابت است که توسط وزارت بهداشت تائید شده است.

وی افزود: بدون آموزش، دیابت قابل کنترل نیست چون پزشکان وقت کافی برای آموزش این بیماران ندارند و پرستاران در واقع نحوه مصرف دارو، تغذیه مناسب را به مبتلایان دیابت تشریح می کنند.

شکیبا تاکید کرد: در فاز اول ۲۰ نفر از پرستاران مخصوص بیماران دیابتی توسط دانشگاه های علوم پزشکی آموزش می بینند و در مراکز درمانی به بیماران دیابتی خدمات ارائه می دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =