طرح تنفس جنگل باید از اجرای تک بعدی خارج شود

ساری - ایرنا - رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: نگاه تک بعدی نه تنها طرح تنفس جنگل را از مسیر اصلی آن خارج خواهد کرد، بلکه ممکن است اکوسیستم شمال کشور را به خطر بیاندازد.

اسدالله تیموری روز پنجشنبه در نشست علمی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه باید مسائل منابع طبیعی از برخورد سلیقه ای به حوزه علمی ارجاع شود، افزود: اگر منطقی فکر کنیم هر عقل سیلمی بهره برداری از منابع طبیعی را به خصوص آنها که تجدید پذیر هستند کاملا بلا استفاده نمی دانند .

وی با اشاره به اینکه باید جوانب طرح تنفس به صورت همه جانبه دیده شود ، افزود: نگاه یک طرفه نه تنها راه به جایی نخواهد برد، بلکه منابع بهره برداران سنتی و دائمی آن را به خطر می اندازد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی ساری اظهار داشت: آنچه امروز ما در برابر منابع طبیعی رنج می دهد افراط و تفریط است و باید طرحی علمی و با توجه به در نظر گرفتن همه جوانب از جمله منافع بهره برداران و حفظ منابع طبیعی اجرا شود.

تیموری گفت: امروز ظرفیتی در کشور از جامعه کارشناسان وجود دارد که بهتر است مسائل پیرامون جنگل را به آنها بسپاریم. 

وی ادامه داد:  اگر امروز سوالات و مشکلات حوزه جنگل را نمی توانیم پاسخ باشیم شاید به این دلیل است که از ظرفیت های کارشناسی و نخبگان خود به خوبی استفاده نکردیم .

رئیس دانشگاه علوم کشاوری و منابع طبیعی ساری تاکید کرد که مدیریت جنگل مدیریت اکوسیستم با مولفه خاص است و برای درستی به مدیریت مثبت در این اکوسیستم باید به صورت همه جانبه به آن نگریست.

تیموری گفت که نخست باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا اکوسیستم ما یک فضای پویا است که می‌توان به آن تنفس داد؟

وی با بیان اینکه تاکنون طرح های متعددی در حوزه جنگل های مازندران انجام شده است ، افزود: مدیریت خوبی برای بهره برداران دیده نشده است و در طرح تفس جنگل نیز به همین صورت اجرا شد و بهره برداران اکوسیستم جنگل دیده نشدند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم منابع طبیعی ساری شاید جنگل های مازندران را از بهره برداران مدیریت شده گرفته باشیم اما راه را برای بهره برداران خاموش باز گذاشته ایم.

تیموری گفت: امروزه در شمال کشور طرح توریسم جنگل به شدت تشویق می شود در حالی که هیچ راهکار و مدل برای جلوگیری از آسیب به جنگل برای آنها ارائه نشده است .

وی افزود: امروزه در سراسر جنگل های مازندران در حال تخلیه زباله هستیم که بیش از بهره برداری به جنگل های شمال کشور آسیب می زند .  

ایده تنفس جنگل‌های شمال در برنامه ششم توسعه در سال ۹۵ تهیه و در سال ۹۶ وارد مجلس شد تا برای یک دوره چهار ساله از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ اجرا شود. 

توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور منجر به رکود فعالیت های بهره برداران سنتی شده است که انتقاداتی را در سالهای اخیر به همراه داشت. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =