نقشه محدوده ۳۰ هزار هکتاری منطقه ویژه پارس جنوبی تعیین شد

بوشهر-ایرنا- رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: با پیگیری این سازمان برای نخستین بار نقشه حریم و بستر آبراهه‌های محدوده ۳۰ هزار هکتاری منطقه ویژه پارس جنوبی تعیین شد.

حجت‌الاسلام حسن درویشیان روز چهارشنبه در نشست شورای اداری شهرستان عسلویه افزود: نقشه حریم و بستر آبراهه‌ها در منطقه پارس جنوبی به منابع طبیعی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و سازمان ثبت اسناد ابلاغ شد که با این اقدام از تصرف و تعرض به اراضی ملی جلوگیری و مقرر شد در مجموع  وضعیت اسناد۳۷۱ پلاک واقع در این محدوده (بیش از ۱۰۰ هکتار) برای اصلاح و یا ابطال بررسی شود.

وی همچنین با اشاره به نظارت سازمان بازرسی بر قراردادهای مربوط به فازهای پارس جنوبی بیان کرد: با ورود این سازمان در مجموع ۳۲۰ میلیون دلار در قراردادهای مربوط به این فازها، یا از پرداخت وجه به پیمانکار جلوگیری یا به حساب پیمانکاران منظور شد و یا منجر به کاهش مبلغ قرارداد شده‌است.

درویشیان با انتقاد از هدر رفت گاز مایع ال پی جی در پارس جنوبی افزود: در برخی پالایشگاه‌های این مجتمع به دلیل  فراهم نشدن شرایط صادرات گاز ال پی جی با وجود امکان آن  و وجود تأسیسات موجود هم‌جوار، با عدم‌النفع روزانه حدود یک میلیون دلار مواجه هستیم.

وی گفت: این گاز به طور غالب به خط تزریق و در مواردی در فلرها سوزانده می‌شود که سوختن گازها علاوه بر خسارت ناشی از عدم‌النفع به بیت‌المال، باعث ایجاد آلودگی هوا و صدمه به محیط‌زیست نیز می‌شود و پیگیری این موضوع در دستور کار بازرسی کل استان قرار دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تبریک فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر اظهار داشت: از عوامل اصلی شکل‌گیری انقلاب اسلامی، اعتقاد و باور دینی مردم به اسلام و حضور پررنگ و مداوم مردم در قبل از پیروزی انقلاب و  ۴۰ سال گذشته در صحنه است.

درویشیان در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به تشییع میلیونی شهید سلیمانی بیان کرد: چه کسی فکر می‌کرد که این جمعیت میلیونی مردم در تشییع سردار مبارزه با تروریست، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی حضور یابند؟

وی گفت: دشمن وقتی حضور عظیم ملت ایران را مشاهده کرد، جرأت نکرد که پاسخ اقدام موشکی سپاه را بدهد و به دنبال آن وقتی آن جمعیت بی‌سابقه در نماز جمعه مقام معظم رهبری حضور پیدا کرد، دشمنان بار دیگر ناامید شدند و خیلی از توطئه‌های آنها نقش بر آب شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: وقتی مردم با همه مشکلات و ضعف‌هایی که ناشی از عملکرد برخی مسئولا است، این‌گونه پای نظام ایستاده‌اند، آیا مسئولیت ما سنگین‌تر نمی‌شود؟ بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب، نه‌تنها باید در ادارات و دستگاه‌های ما فساد نباشد بلکه حتی کمترین کوتاهی و سهل‌انگاری نیز پذیرفته نیست.

درویشیان با تاکید بر امر نظارت به‌عنوان یکی از عوامل اصلی حکمرانی و مدیریت مطلوب بیان کرد: وظیفه نظارت در قانون اساسی و قوانین عادی برای همه سطوح مدیریتی پیش‌بینی شده‌است و اگر ما شاهد برخی ضعف‌ها، سوء جریان‌ها و کاستی‌ها هستیم، بیشتر به خاطر ضعف نظارت بویژه نظارت‌های درون دستگاهی است.

وی درباره وضعیت بیکاری مردم بومی منطقه عسلویه گفت: چرا باید نیروی انسانی موردنیاز این منطقه با این حجم سرمایه‌گذاری و زمینه اشتغال و با وجود بیش از ۴۶۰ شرکت، از استان‌های دیگر تأمین شود؟ از فرماندار انتظار است که این موضوع را پیگیری کنند تا در اوایل سال آینده در عسلویه از مردم بومی منطقه بیکار نداشته باشیم.

درویشیان همچنین با اشاره به مشکلات منطقه عسلویه گفت: مشکلات مربوط به عوارض قانونی آلایندگی منطقه عسلویه، نبود پزشکی قانونی و زندان در شهرستان‌های عسلویه و جم، تسریع در صدور اسناد اراضی مردم منطقه و عدم وجود بیمارستان مناسب از مشکلات عمده این شهرستان است که این مشکلات فردا در نشستی با حضور ریاست قوه قضاییه پیگیری می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =