۱۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۴
کد خبرنگار: 2099
کد خبر: 83662627
۰ نفر

برچسب‌ها

هر دو ساعت یک بیمار نیازمند عضو جان خود را از دست می دهد

بندرعباس- ایرنا- در حال حاضر ۲۷ هزار بیمار نیازمند پیوند عضو در کشور وجود دارد که متاسفانه هر دو ساعت یک نفر از آنها به دلیل نبود ارگان های حیاتی از قبیل قلب، کلیه و کبد جان خود را از دست می دهند.

نایب رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان  عصرچهارشنبه در نشست با هیات مدیره انجمن اهدای عضو هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر در ایران اسلامی پیشرفت های بسیاری در خصوص پیوند اعضا صورت گرفته و حتی پیچیده ترین پیوندها نیز در کشور انجام می شود.

دکتر امید قبادی بیان داشت: امروز یکی از ضرورت های مهم در حوزه سلامت کشور ما با توجه به آمار بیماران نیازمند به اهدای عضو، ترویج فرهنگ آن است.

وی افزود: با گسترش فرهنگ اهدای عضو در کشور می‌توان زندگی را به این بیماران هدیه کرد.

دکتر قبادی خاطرنشان کرد: باید این آگاهی در جامعه ایجاد شود که خانواده های ایثارگر اهداء کننده عضو، جایگاه کمتری نسبت به خانواده های شهدا ندارند.

وی ادامه داد: خانواده شهید، از جان عزیز خود، برای دفاع از جان، مال و ناموس کشور می گذرد، مادر فرد مرگ مغزی نیز با اینکه حرکت قفسه سینه و ضربان قلب عزیزش را می بیند، باز هم به اهداء اعضای بدن عزیزش برای نجات جان دیگران رضایت می دهد.

وی در این نشست ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی انجمن اهدای عضو در هرمزگان، گفت: این انجمن ها به عنوان یک سازمان مردم نهاد نقش کلیدی در جهت ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه دارند.

۶۰۰ بیمار نیازمند پیوند عضو در هرمزگان وجود دارد

نایب رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: در حال حاضر ۶۰۰ بیمار دیالیزی در هرمزگان وجود دارد که نیازمند پیوند عضو هستند.

وی بیان داشت: هر انسانِ مرگ مغزی، امکان اهداء هشت عضو و ۵۳ نسوج را دارد.

دکتر قبادی با بیان اینکه در جهت ترویج فرهنگ اهدای عضو در هرمزگان اقدامات خوبی صورت گرفته، گفت: شاخص اهدای عضو در این استان از ابتدای امسال تاکنون ۱۱ درصد در همسنجی با سال گذشته افزایش یافته است.

متخصصان علم پزشکی می گویند، مرگ مغزی درمان ندارد، اما می توان با اهدای اعضای بدن فردی که دچار مرگ مغزی شده، به دیگر بیماران نیازمند عضو، زندگی دوباره بخشید.

نخستین ‌بار در ۱۸۲۳ میلادی در آلمان پیوند بافت پوست از بدن فردی بر محل دیگری از بدن خودش با موفقیت انجام شد و از آن زمان تا امروز پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این بخش صورت گرفته است.

پیوندهای متداول عبارتند از کلیه ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه؛ همچنین برخی از ارگان ها و بافت ها را می توان زمانی که شخص اهدا کننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه ها و بخشی از کبد اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می گیرد که فرد اهدا کننده در قید حیات نباشد.

نخستین پیوند انجام شده در ایران در ۱۳۱۴ خورشیدی و با پیوند قرنیه شروع شد و پس از آن پیوند کلیه در ۱۳۴۷ خورشیدی انجام گرفت، همچنین پیوند مغز استخوان در ۱۳۶۹ خورشیدی، پیوند قلب و کبد در ۱۳۷۲ خورشیدی، پیوند ریه در ۱۳۷۹ خورشیدی و در نهایت پیوند روده و پانکراس در ۱۳۸۵ خورشیدی صورت پذیرفت.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =