نبود مراکز پزشک قانونی  در ۱۵۰ شهرستان کشور چالش است

گناوه - ایرنا - رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: یکی از چالش‌های اساسی این سازمان نبود مراکز پزشکی قانونی در بسیاری از شهرستان‌ها است که باعث دشواری و ایجاد مشکلات و دسترسی نداشتن مناسب مردم به خدمات این سازمان می‌شود.

عباس مسجدی روز چهارشنبه در بازدید از مرکز پزشک قانونی شهرستان گناوه افزود:  در زمان حاضر ۱۵۰ شهرستان کشور مرکز پزشکی قانونی ندارند به گونه‌ای که اگر مردم نیاز به خدمات داشته باشند باید فاصله طولانی ۸۰ کیلومتری  تا  نزدیک‌ترین مرکز پزشکی قانونی را طی کنند. 

وی اظهارداشت: باتوجه به اینکه رعایت عدالت و دسترسی همه مردم سراسر کشور از جمله استان بوشهر مورد اهتمام این سازمان است که در این ارتباط با دستور رئیس قوه قضاییه واحد جم در روز جاری افتتاح و مرکز عسلویه تا پایان سال یا فروردین سال آینده راه‌اندازی خواهدشد.

وی کمبود نیروی انسانی و پشتیبان را از دیگر مشکلات و چالش پزشک قانونی عنوان کرد و گفت: دولت و مجلس در برنامه توسعه ششم مجوز استخدام سالانه ۲۰۰ نیروی متخصص و پشتیبان را دادند که بدلیل مشکلات اعتباری سال جاری حتی یک نفر نتوانستیم جذب کنیم.

مسجدی افزود: تلاش ما بر این است بتوانیم با کمک مجلس و دولت در سال ۹۹  این تعداد را جذب و در اختیار شهرستان‌هایی که پزشک کم دارند  و یا مرکز ندارند، قرار دهیم.

رئیس  سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: پزشکی قانونی در سال ۱۳۹۷ باتوجه به حجم عملکرد و خدمات توانست ۲.۵ میلیون نظر کارشناسی صادر کند که ۸۵ درصد در حوزه معاینات، ۱۰ درصد آزمایشگاه و ۵ درصد معاینه اجساد بوده‌است.

وی گفت: هر پزشک این سازمان  ۲.۵ برابر حد استاندارد خود خدمات در زمان اداری، بعدازظهر و شب ارایه و در صحنه جرم حضور پیدا می‌کند.

رئیس  سازمان پزشکی قانونی کشور اظهارداشت: در سال گذشته ۲۰ هزار پرونده کمیسیون‌ها این سازمان داشته که بخشی قصور پزشکی، روان پزشکی و علت فوت بوده‌است.

مسجدی بیان کرد: ۴۶ درصد پرونده‌های پزشکان که برای بررسی ارجاع شد منجر به اثبات قصور پزشکی و مابقی تبرئه شدند.

وی یادآورشد:  قصور در رشته‌های پزشکی متفاوت است که عمده در پزشک عمومی، جراحی، تخصصی زنان و دندانپزشکی است.

رئیس سازمان پزشک قانونی به  پزشکان توصیه کرد ضمن رعایت اخلاق حرفه‌ای در خدمت رسانی مردم همه باهم تلاش کنیم تا این میزان قصور کاهش پیدا کند.

وی گفت: این سازمان در حوزه اعتبارات بخاطر نوپابودن به نسبت سایر دستگاه‌ها، پایه بودجه ضعیفی دارد که در این زمینه از سازمان مدیریت برنامه و بودجه و مجلس درخواست حل این موضوع شده‌ایم.

مسجدی بیان کرد:  آشنا شدن با ظرفیت‌های استان بوشهر، بهره‌گیری توانایی عملی همکاران در مسایل ملی و آشناشدن با چالش‌ها و مشکلات این استان در حوزه پزشکی قانونی از جمله اهداف سفر به استان بوشهر و شهرستان گناوه است. 

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =