۱۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۵
کد خبرنگار: 1266
کد خبر: 83662266
۰ نفر

برچسب‌ها

جشن ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی در یونان

آتن- ایرنا- نخستین ویژه برنامه بزگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران روز چهارشنبه در شهر وولوس یونان برگزار شد.

در این برنامه علاوه بر حضور تعداد زیادی از شهروندان شهر وولوس، که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه تسالیا  برگزار  شده بود، علی محمد حلمی رایزن فرهنگی ایران در یونان، "اگناتیوس" شهردار شهر وولوس، "نیکوس چوکاس" رئیس بخش فرهنگی آکادمی، "آثاناسیوس لیوپیس" نماینده وولوس در پارلمان یونان، اعضای شورای شهر و جمع زیادی از شخصیت های دانشگاهی، فرهنگی، هنری و اجتماعی شهر بزرگ و بندری وولوس واقع در شمال یونان حضور داشتند.

ابتدا شهردار این شهر  اگناتیوس طی سخنانی با اشاره به همکاری های فرهنگی دو کشور ایران و یونان گفت: ما دارای همکاری های خوبی در موضوعات فرهنگی و دینی با کشور ایران هستیم و اندیشمندان حوزه دین دو کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی مقالات بسیار مهمی را در نشست علمی ارایه دادند که این دور از گفت وگوها در سال گذشته یعنی ۲۰۱۸ در شهر آتن و وولوس برگزار گردید و بسیار موفق بود و بزودی دور بعدی آن در تهران برگزار خواهد شد.

نماینده اسقف اعظم اتن و یونان در ادامه با اشاره به فرهنگ و تمدن ایران نیز افزود: ایران دارای تمدنی چند هزار ساله است و ایرانیان بر اساس فرهنگ دیرینه خود اهل گفت وگوهای سازنده و دارای پیشبنه فرهنگی و علمی بسیار مهمی هستند و خدمات ارزنده ای به جهانیان ارایه کرده اند و به همین دلیل هم همکاری های علمی و فرهنگی دو کشور نقش مهمی در شناخت بیشتر ملت های دو کشور خواهد داشت که در عصر حاضر بسیار حایز اهمیت می باشند.

وی در ادامه گفت: این اولین همکاری مشترک فرهنگی و هنری با مرکز فرهنگی اکادمی وولوس و دانشگاه تسالیا می باشد و ما درصدد هستیم که این همکاری ها را ادامه دهیم.

اگناتیوس در ادامه روابط ایران و یونان را دیرینه توصیف کرد و گفت: باید این همکاری ها در زمینه فرهنگی و گفت وگوهای بینادینی تداوم داشته و توسعه یابد که این امر تامین کننده منافع دو ملت را در پی خواهد داشت و به صلح جهانی و زندگی مسالمت آمیز کمک فراوانی خواهد کرد.

همچنین "علی محمد حلمی" نیز  گفت: یکی از مهمترین اشتراکات فرهنگی اهل ایمان به ویژه مسیحیان و مسلمانان، اهمیت دادن به عدالت، محبت، ارزش های الهی و انسانی، صلح و دستگیری از ضعیفان است بنابراین جوامع مسیحی و مسلمان در جهان به دلیل همین اشتراکات الهی و اخلاقی نه تنها باید همزیستی مسالمت آمیز و صلح آمیزی داشته باشند بلکه این پیام را که امروز جامعه بشری به شدت به آن نیاز دارد به آنان برسانند.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران افزود: در کشور بزرگ ایران که تاریخی هفت هزار ساله دارد همیشه پیروان ادیان و مذاهب گوناگون همزیستی صلح آمیز و برادرانه ای داشته و دارند.

حلمی همچنین گفت: امروزه در عصر صنعتی و مدرن متاسفانه دین به عنوان ابزاری برای اهداف سیاستمداران جنگ طلب و برخی دولت های غربی و قلدر قرار گرفته و سعی در ترویج خشونت و افراط گرایی دارند، در کشور بزرگ ۸۵ میلیونی ایران مشاهده می کنید که پیروان همه ادیان ابراهیمی اعم از زرتشتی، یهودی، مسیحی و مسلمان در کنار یکدیگر با صلح و صفا زندگی می کنند و نسبت به هم مهربان، صمیمی و با احترام می نگرند.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان با اشاره به عظمت انقلاب اسلامی ایران گفت: ملت ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی به رهبری حکیمانه امام خمینی (ره) انقلاب بزرگ اسلامی را پس از سالها مبارزه به پیروزی رساند و مسیر پیشرفت و تعالی و استقلال و آزادی را انتخاب نمود.

حلمی افزود: ۱۱ فوریه(۲۲بهمن) امسال روز پیروزی انقلابی است که ۴۱ سال از عمر با برکتش می گذرد و جهان شاهد دست آوردهای بزرگ علمی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و نظامی شگفت آوری است که ایران نوین و تمدن نوینی را بشارت می دهد و با داشتن جوانان مومن، علاقمند و پرکار در همه زمینه ها از جمله هنر، سینما و تاتر رشد چشم گیری داشته است و فیلم های فاخری تولید کرده که در سطح جهان صاحب نام و نشان شده اند و جوایز بین المللی زیادی گرفته اند.

یکی از آن فیلم های فاخر تاریخی "فیلم مریم مقدس" است که امسال و به تازگی به زبان یونانی ترجمه و زیرنویس شده و امروز اولین اکران خود را در یونان برگزار می نماید. رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه سخنان خود با استفاده از آیات قرآن کریم و متون تاریخی اسلام توضیحاتی در مورد این فیلم ارایه نمود و گفت محور اصلی در این فیلم مریم مقدس است، او مادر حضرت عیسی است که در پایان داستان فیلم متولد می شود و با سخن گفتن او در آغوش مادر داستان خاتمه پیدا می کند و تقابل کاهنان یهود را با دو شخصیت اصلی فیلم یعنی مریم و زکریا را به تصویر می کشد.

سخنران بعدی خانم النی خریسوپولوس پژوهشگر دانشگاه و تهیه کننده فیلم های مستند بود که با اشاره به تاریخ و تمدن چند هزار ساله ایران گفت ایران همچنان کشوری بزرگ و تاثیرگذار در منطقه و جهان است. سپس به نقد و برسی فیلم مریم مقدس پرداخت و ایران را در ساخت فیلم های سینمایی و مستند کشوری موفق دانست و از همکاری های فرهنگی ایران و یونان استقبال نمود.

همچنین در قسمتی از ورودی سالن میز کتاب های ترجمه شده ایرانی به زبان یونانی که تا بحال چاپ و منتشر شده اند قرار داشت که مورد استقبال قرار گرفت و همه کتاب ها به علاقمندان اهدا گردید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =