کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها سیاست قوه قضاییه است

بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامین و تربیتی کشور گفت: یکی از سیاست‌های مهم رئیس قوه قضائیه کاهش ورودی پرونده‌ها جمعیت کیفری زندان‌ها است که در این ارتباط برنامه‌های خوبی در دست آماده‌سازی است.

علی اصغر جهانگیر روز چهارشنبه در نشست شورای اداری شهرستان دشتستان استان بوشهر افزود: زندان جای کسانی است که مزاحم امنیت اجتماعی باشند و نباید کسانی که مشکل و بدهی مالی دارند در حبس بمانند.

وی بیان کرد: بحث توسعه شورای حل اختلاف از طریق ارجاع پرونده‌ها به صلح و سازش برای جلوگیری از ورود پرونده به سیستم دادگاه‌ها، کاهش جمعیت کیفری و تقویت روش‌های اصلاحی مد نظر است که در این ارتباط بررسی زندانی‌های بلاتکلیف، پرونده‌هایی که می‌تواند شامل آزادی مشروط شود و کسانی که در دوران محکومیتشان شرایطی را با حسن نظر برقرار کردند که به آنها تخفیف داده شود، در دستور کار قوه قضائیه‌ است .

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامین و تربیتی کشور اضافه کرد: در همین زمینه هیات‌هایی در همه استان‌ها بصورت موردی حضور پیدا می‌کنند و به کسانی که شرایط دارند، تخفیف داده می‌شود و در هفته آینده نیز به ۱۶ استان برای رسیدگی به وضعیت زندان‌ها و دیدار چهره به چهره هیات اعزام می‌کنیم تا بتوانیم جمعیت کیفری زندان‌ها را کاهش دهیم.

جهانیگر، از دیگر اقدامات در حوزه زندان‌ها را ارائه کارهای فرهنگی برای تربیت و اصلاح در زندان‌ها خواند و گفت: یکی از دستگاه‌های برتر فرهنگی کشور در حوزه ترویج فرهنگ قرآنی و دینی  زندان‌ها است.

وی گفت: حضور بیش از ۶۰۰ روحانی در بین زندانیان و ترویج فرهنگ دینی، اخلاقی و قرآنی و موضوع حرفه آموزی زندانیان و باسواد کردن آنها  نیز از دیگر برنامه‌ها در حوزه زندان است.

جهانگیر بادآورشد: سه جرم در کشور  به ترتیب مواد مخدر، سرقت و جرائم علیه اشخاص از جرایم بالای کشوری است که دراستان بوشهر جرم اول سرقت  و پس از آن مواد مخدر است.

وی بیان کرد: وضعیت زندان‌های استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری بهتر است .

فرماندار دشتستان گفت: این شهرستان پهناورترین شهرستان استان بوشهر با جمعیت ۲۵۲ هزار نفر دارای منابع انسانی و فرهنگ غنی است.

فتح الله نوروزی افزود: امروز در شهرستان دشتستان با تعامل، همکاری و مشارکت مردم ومسئولان شاهد امنیتی پایدار برقرار است.

وی، خواستار راه اندازی دادگاه مستقل در بخش‌های ارم و بوشکان شهرستان دشتستان شد.

حجت الاسلام حسن مصلح امام جمعه برازجان نیز بر نقش آفرینی قوه قضائیه در حوزه آسیب‌های اجتماعی و برخورد با متخلفان فساد مالی و اقتصادی و تقویت و توسعه فرهنگ وکالت و مبارزه با زمین‌خواری تاکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =