بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای مشابه دیگر دانشگاه‌ها شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای در زیرمجموعه دفتر امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و از این پس بودجه‌ای مشابه سایر دانشگاه‌های کشور دریافت می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه فنی و حرفه ای، محمد باقر نوبخت در اجلاس سراسری روسای دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای گفت: با توجه به مشکلات بودجه ای دانشگاه فنی و حرفه ای که توسط مسوولان این دانشگاه طبق مکاتبات متعدد به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است، مبنای محاسباتی بودجه ای دانشگاه فنی و حرفه ای در مقایسه با سایر مراکز آموزش عالی تراز مناسبی ندارد و تفاوت زیادی میان این دانشگاه و سایر مجموعه ها چه در سرانه های دانشجویی و چه موارد احساس می شود.

وی افزود: شاخص های بودجه ای دانشگاه فنی و حرفه ای در حال حاضر با شاخص های آموزش و پرورش عمومی سنجیده می شود و دلیل تفاوت زیاد بودجه این دانشگاه با سایر مراکز در همین امر است از این رو اگر مشکل دانشگاه فنی و حرفه ای با تغییر دفتر بخشی از آموزش عمومی به آموزش عالی مرتفع می شود بنده از پشت همین تریبون در جمع روسای دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای دستور اجرایی شدن تغییر دفتر بخشی این دانشگاه را اعلام می کنم.

رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: با جدیت می گویم هر تخصیص اعتباری که برای دانشگاه های وزارت علوم، تحقییقات و فناوری صورت می پذیرد از آنجایی که دانشگاه فنی و حرفه ای از این لحظه به بعد در این مجموعه قرار دارد، تخصیص های آن مشابه سایر موسسات آموزش عالی خواهد بود.

نوبخت اظهار داشت: همانند اعتبارات وزارت آموزش و پرورش تمامی پروژه های عمرانی دانشگاه فنی و حرفه ای که ۵۰ درصد از سهم آن را خیران تقبل کنند، دولت ۵۰ درصد مابقی این امر را بر عهده خواهد گرفت و تخصیص های لازم را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: نیاز آموزش های فنی و حرفه ای در مقاطع کاردانی و تکنیسینی و حتی کارشناسی می تواند در شرایط کنونی و با توجه به اینکه بازار کار این بخش نسبت به دیگر مراکز آموزشی در کشور فراهم تر است احساس می شود.

وی افزود: باید با برنامه ریزی و اطلاع رسانی جامعه را به سمتی سوق دهیم که خانواده ها جوانان را به سوی آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای هدایت کنند چرا که زمینه اشتغال و کاریابی در این نوع از آموزش ها در آینده نسبت به دیگر رشته ها مناسب بوده و به یکی از نیازهای جامعه پاسخ  بهتری داده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با یادآوری اینکه وقتی از برخی فارغ التحصیلان آموزش عالی در مقاطع ارشد و دکتری برای جذب به بازار کار سوال می شود چه چیزی فرا گرفته و چه مهارتی دارد جوابی نخواهند داشت، ادامه داد: در حال حاضر بی توجهی خانواده ها به آموزش های فنی و حرفه ای یک معضل فرهنگی و اجتماعی است و تردیدی نیست که خانواده ها از این خرسند هستند که فرزندان در تحصیلات تکمیلی آموزش عالی نظری تحصیل کنند ولی از این غافل هستند که در آینده با مشکل بیکاری این عزیزان مواجه خواهند بود فلذا باید در این زمینه فرهنگ سازی خوبی صورت پذیرد.

نوبخت همچنین گفت: در دهه هفتاد و در راستای برنامه اول و دوم توسعه مقرر بود که تغییر بنیادین نظام آموزش و پرورش شکل بگیرد و تلاش بر این بود که از این وضعیتی که جوانان به سمت آموزش های نظری در دانشگاه ها سوق پیدا می کنند جدا شده و  از ابتدا به سمت آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی هدایت شوند.

وی خاطرنشان کرد: در بین بودجه هایی که باید در کشور توزیع شود سهم آموزش و پژوهش در رتبه دوم تخصیص قرار دارد و این نشانگر آن است که با توجه به شرایط تحریم ها و کاستی هایی که وجود دارد نظام و دولت نگاه ویژه ای به این امر اختصاص داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش