استاندار کرمان : آماده گسترش مناسبات اقتصادی با ارمنستان هستیم

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با اشاره به اینکه ارمنستان یکی از بازارهای صادراتی محصولات تولیدی کرمان است گفت: علاقمند هستیم تا در بحث سرمایه‌گذاری با ارمنستان وارد شویم و از این موضوع استقبال می‌کنیم.

محمد جواد فدایی روز چهارشنبه در دیدار با سفیر ارمنستان در ایران افزود: کرمان پهناورترین استان ایران است و ۱۱ درصد از وسعت کشور در این استان قرار دارد که از وسعت بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر است.

وی تصریح کرد: استان کرمان در بخش‌های مختلف اقتصادی ظرفیت‌های خوبی دارد و طرح‌های زیادی در آن در حال اجرا است  که یکی از بخش‌های مهم کرمان معادن غنی متعدد استان محسوب می شود.

استاندار کرمان با بیان اینکه سنگ آهن، مس، روی و کرومیت از معادن مهم در استان کرمان هستند اظهار داشت: سالانه ۹۰ میلیون تن ماده معدنی از این معادن در کرمان استخراج می‌شود و معدن سنگ آهن مهمترین معدن استان است.

وی افزود: زنجیره تولید فولاد در کرمان ایجاد شده و ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنستانتره آهن و ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندله آهن سالانه در کرمان تولید می‌شود.

فدایی تاکید کرد: هنوز امکان سرمایه‌گذاری و تولید در استان کرمان در این زمینه وجود دارد و در حوزه مس معادن بزرگی در چهار منطقه داریم و ۳۴۰ هزار تن کاتد مس در سال در سطح استان تولید می‌شود و از سرمایه‌گذاران برای تولیدات مسی کرمان استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در بخش ذغال سنگ معادن زیادی در دست بهره‌برداری است گفت: استخراج ذغالسنگ به روش و تکنولوژی‌ جدید و مدرن یکی از موضوعاتی است که روی آن کار می‌شود و از سرمایه‌گذاران در این زمینه استقبال می‌کنیم.

استاندار کرمان ادامه داد: در منطقه کوهبنان، راور و بم معادن روی وجود دارد و  هفته گذشته کارخانه تولید شمش روی به ظرفیت ۵۰ تن در روز در کوهبنان کلنگ‌زنی شد.

وی تصریح کرد: در استان کرمان محصولات کشاورزی گرمسیری و سردسیری تولید می شود و سالانه حدود ۶ میلیون ۵۰۰ هزارتن تولید محصول کشاورزی، زراعی و باغی در استان داریم و در تولید پسته و خرما رتبه نخست کشور هستیم.

فدایی با بیان اینکه جنوب استان کرمان قطب کشاورزی کشور است ، افزود: بازارهای صادراتی این محصولات روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس  محسوب می شود.

وی تاکید کرد:کرمان ظرفیت‌های گردشگری زیادی دارد و یک استان تاریخی و دارای تمدن است و بازدید از اماکن و ابنیه تاریخی در استان کرمان بسیار پر جاذبه است.

استاندار با  اشاره به ظرفیت دانشگاهی استان کرمان تاکید کرد: در این استان  دانشگاه‌های خوبی وجود دارد و امکان پیگیری موضوعات پژوهشی، تحقیقاتی و علمی  وجود دارد.

در خاتمه این دیدار استاندار کرمان  فرصت های سرمایه گذاری در این استان را در قالب یک بسته سرمایه گذاری در اختیار سفیر ارمنستان قرار داد تا در توسعه همکاری‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =