۱۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۹
کد خبرنگار: 814
کد خبر: 83661470
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید شمش آلومینیوم به ۱۸۵.۵ هزار تن رسید

تهران- ایرنا- جداول آماری سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران(ایمیدرو) حاکی از تولید ۱۸۵ هزار و ۵۷۰ تن شمش آلومینیوم در دوره ۹ ماهه امسال است.

بررسی آماری عملکرد ایرالکو، المهدی و هرمزال (بندرعباس) در ۹ ماهه ۹۸ گویای تولید شمش آلومینیوم این واحدها به ترتیب ۱۲۱ هزار و ۹۳۴ تن، ۲۸ هزار و ۱۲۷ تن و ۲۹ هزار ۸۵۸ تن است.  

همچنین پودر آلومینای تولیدی در دوره این گزارش نیز توسط مجموعه آلومینای ایران (واقع در جاجرم خراسان شمالی) به رقم ۱۷۱ هزار و ۷۲۸ تن رسید.

به گزارش ایرنا، شکل‌گیری نخستین کارخانه صنعت آلومینیوم ایران قدمتی نزدیک به پنج دهه در کارنامه دارد و از سال ۱۳۵۱ خطوط تولید شمش در کارخانه ایرالکو راه‌اندازی شد و این مجموعه سالها به فعالیت خود ادامه داد تا در دوران جمهوری اسلامی ( ۱۳۶۹ ) کارخانه‌های المهدی و سپس هرمزال ( ۱۳۸۵) وارد مدار تولید شدند.

جداول آماری مزبور حاکی است، تولید بوکسیت توسط واحد های یاد شده در مجموع به ۵۶۲ هزار و ۵۴۲ تن بالغ شد و هیدرات آلومینیوم هم رقم ۲۸۹ هزار و ۸۵۵ تن را نشان می دهد.

ایران به منظور ارتقای میزان تولید آلومینیوم و یافتن جایگاه مناسب در این زمینه از سال ۱۳۸۲ تاسیس کارخانه آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در استان فارس را کلید زد که به منظور توسعه صنایع انرژی بر و با هدف صادرات، رفع فقر، افزایش اشتغال و استفاده بهینه از منابع عظیم گازی کشور با ظرفیت تقریبی یک میلیون تن در سال در سه فاز جداگانه برنامه ریزی شد.

چشم‌انداز پیش‌بینی شده برای شکل گیری این مجموعه، تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده آلومینیوم در کشور و قرار گرفتن در جمع چهار تولید کننده برتر آلومینیوم در خاورمیانه از راه توسعه ظرفیت تولید آلومینیوم برای ایجاد ارزش افزوده در بخش انرژی و دسترسی به بازارهای صادراتی است.

اکنون فاز نخست این مجتمع صنعتی با فعال کردن چهار دیگ (سلول‌های احیا) از مجموع ۲۵۸ دیگ آغاز شده و انتظار می رود تا قبل از پایان سال ۹۸ تعداد دیگ‌های فعال این واحد صنعتی به ۴۰ دیگ برسد،  این واحد صنعتی در سه فاز طراحی شده که ظرفیت تولید سالانه فاز نخست آن افزون بر ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم است که از این میزان ۱۵۰ هزار تن برای مصرف داخل کشور و مابقی صادر می‌شود.

آمارها نشان می دهد که میزان کل سرمایه گذاری این طرح یک میلیارد دلار است و اشتغالزایی مستقیم این کارخانه یکهزار و ۲۰۰ نفر درنظر گرفته شده است.

 هدف صنعت آلومینیوم ایران در ۱۳۹۹
 جمهوری اسلامی برای افق ۱۳۹۹ دستیابی به تولید ۸۲۳ هزار تن شمش آلومینیومی را هدفگذاری کرده که برای تحقق این مهم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری صرف می شود، صنعت آلومینیوم پس از سالها از شکل گیری  مثلث سه وجهی ایرالکو، المهدی و هرمزال، تبدیل به مربع چهار ضلعی می شود که آلومینیوم جنوب از یک ایده کلان روی کاغذ، تبدیل به یک ضلع تولید در این بخش می شود.

ایران در جمع تولید کنندگان میلیونی الومینیوم خاورمیانه 

امروز در منطقه خاورمیانه، شرکت های  «صحار» در عمان، ‌ «قط ـ آلوم» در قطر، «دوبال» در امیرنشین دوبی، «امال» در ابوظبی امارات، آلبا در بحرین، «معادن» در عربستان و «اجیپتالوم» در مصر، شرکت‌های مهم تولیدکننده آلومینیوم به شمار می‌روند، اما بهره برداری از کارخانه آلومینیوم جنوب موجب می شود که کشورمان در شمار تولید کنندگان میلیونی این فلز راهبردی قرار گیرد.
امروز با وجود اینکه جمهوری اسلامی در تولید شمش آلومینیوم با کشورهای حاشیه خلیج فارس فاصله پیدا کرده، درحالی که برنامه ریزی و اجرای برنامه تاسیس نخستین کارخانه آلومینیوم ایران مربوط به نیمه دوم دهه ۴۰ شمسی است و در سال های آغازین دهه ۵۰ به بهره برداری رسید، هیچیک از کشورهای منطقه در این عرصه حاضر نبودند.

علاوه براین، دردوران سازندگی نیز اولویت های دیگر، مانع از توجه به این بخش شده، اما اکنون شرایط اقتصاد مقاومتی بستری برای توجه به این بخش فراهم ساخته، زیرا منابع غنی انرژی کشورمان یکی از دلایل اهمیت دادن به صنعت آلومینیوم محسوب می شود.

مطالعات نشان می دهد که ۲۵ درصد قیمت تمام شده صنعت آلومینیوم مربوط به انرژی است؛ بنابراین در این عرصه کشورمان با برخورداری از ذخایر گسترده نفت و گاز، می تواند جایگاه خود را ارتقا بخشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha