درخت گردو در مسیر بین‌المللی شدن

تهران - ایرنا - کارگردان فیلم «درخت گردو»، بازتاب بین المللی این فیلم و نشان دادن داستان آن را به جهانیان از برنامه‌های جدی خود عنوان کرد و گفت: موضوع این اثر سینمایی قابلیت به نمایش گذاشتن درخارج از مرزهای ایران را هم دارد.

محمد حسین مهدویان سه شنبه شب در نشست خبری فیلم «درخت گردو» در تشریح بخش های مختلف این فیلم و به ویژه موضوع بین المللی کردن فیلم درخت گردو با بازی پیمان معادی را در همین راستا اعلام کرد و افزود: این هنرمند به جز تجربه کاری و محدوده سنی مناسبی است و و معادی اولین گزینه ام بود.

وی با اشاره به چهار فیلم گذشته اش، گفت: اگر فیلمی با مضامین ملی بسازی، متهم دفاع از حاکمیت می شوی، همچنین اگر فیلمی با محتوای انتقادی بسازی متهم به ضد ملی بودن می شوی که درست نیست.

کارگردان درخت گردو، افزود: درست نیست که سینما سیاسی شود هنر و سینما فارغ از مسائل سیاسی است.

مهدویان در ادامه، گفت: در فیلم درخت گردو نشان دادیم می توان فیلمی ملی  و وطن پرستانه ساخت و در عین حال نقد حاکمیت کرد یکی از مناطقی که می توان این گونه فیلم ساخت قطعا کردستان است.

کارگردان فیلم درخت گردو با اشاره به عمق فاجعه سردشت هم، گفت: این اتفاق فراموش شده چون متعلق به بخشی از جامعه است که در اقلیت هستند.

وی درباره سختی کار، گفت: فشار کار هم جسمی و روانی بود مثلاً بعد از فیلمبرداری یکی از سکانس های فیلم پیمان معادی در نقش قادر در بیمارستان بستری شد.
مهدویان در ادامه با اشاره به این سکانس پایانی فیلم، راوی به نظر نوید روزهای بهتر را می داد، گفت: به نظر یک خوش خیالی است که واقعیت ندارد.
 احمدی تهیه کننده فیلم درخت گردو در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل انتخاب مهران مدیری و سابقه رابطه او در اول مارکت گفت: این طور نیست او یکی از گزینه‌های اصلی ما بود و انتخابش هیچ ربطی به رابطه ای که با افتخار با او دارم ندارد.

انتخاب عدد ۸۸ به نیت امام رضا(ع)

سید مصطفی احمدی تهیه کننده این فیلم در ادامه سخنان خود در ادامه این نشست خبری در خصوص دلیل انتخاب عدد ۸۸ میلیون تومان از درآمدجشنواره فیلم درخت گردو به سیل زدگان سیستان و بلوچستان، گفت: به نیت امام رضا(ع) رقم ۸۸ را انتخاب کردم و هیچ دلیل دیگری ندارد.

مهدویان، افزود: قطعا برنامه و هدف جدی برای نمایش بین المللی این فیلم داریم.

درخت گردو خاطراتم را زنده کرد

مهران مدیری بازیگر درخت گردو هم دراین نشست خبری با بیان این که در جنگ تنها برای رزمندگان تئاتر بازی نکردم، گفت: در دوران جنگ تحمیلی، جنگیدم و بیشتر زمان در کردستان بودم.

وی افزود: در زمان حمله شیمیایی به سردشت من دربانه بودم و پس از حمله به سردشت اعزام شدم و بسیاری از صحنه های که فیلم مشاهده کردید شاهدش بوده ام.

این هنرمند سینما و تلویزیون با اشاره به بخش های مختلف فیلم سینمایی درخت گردو ، اظهار داشت: همواره عاشق مردم کُرد بودم، زیرا به نظرم آنها مردمانی شریف، باسواد و اهل کتاب هستند با وجودی که در محرومیت هستند.

کارگردان فیلم درخت گردو نیز در این نشست خبری، گفت: موضوع فیلم درخت گردو قابلیت به نمایش گذاشتن در خارج از ایران را هم دارد.
 

بازتاب بین المللی درخت گردو با ارزش تر از دریافت سیمرغ

پیمان معادی بازیگر نقش قادر در فیلم درخت گردو که طریق تلفن به نشست پیوست، گفت: بازتاب بین المللی این فیلم و نشان دادن این داستان به جهانیان از گرفتن سیمرغ بیشتر ارزش دارد.

وی افزود:یک فیلم باید مهم باشد سپس  فیلم خوب باشد. فیلم درخت گردو فیلم مهمی است که من عاشقانه در آن بازی کردم و تقدیم می کنم به مردم نجیب کردستان و امیدوارم ادای دینی باشد به مردمی که روزگاری بهتر از شرایط کنونی داشته باشند.

درخت گردو

درخت گردو فیلمی ایرانی به کارگردانی محمدحسین مهدویان، نویسندگی مشترک ابراهیم امینی و حسین حسنی، تهیه‌کنندگی سیدمصطفی احمدی و محصول سال ۱۳۹۸ است. این فیلم از فیلم‌های راه یافته به بخش سودای سیمرغ سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر می‌باشد.

سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر در یک نگاه

سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار می‌شود.  

در این دوره جشنواره، ۱۱۵ فیلم سینمایی به همراه ۳۶ فیلم مستند فرم ثبت‌نام جشنواره را تکمیل کرده‌اند که در میان فیلم‌های سینمایی، ۳۷ اثر به فیلمسازان اول اختصاص دارد.  

این جشنواره شامل بخش های مختلف؛ از جمله مسابقه سینمای ایران یا سودای سیمرغ (فیلم های سینمایی داستانی/ پویانمایی فیلم‌های بلند داستانی که دارای پروانه ساخت یا نمایش از سازمان سینمایی باشند و تا قبل از بهمن ۱۳۹۸ اکران عمومی نشده و در هیچیک از رویدادها و جشنواره‌های سینمایی داخلی و خارجی به نمایش در نیامده باشند)،  نگاه نو (فیلم اول کارگردان: داستانی/ پویانمایی فیلمساز یا کارگردان اول، به هنرمندی اطلاق می‌شود که برای ساخت یا نمایش فیلم سینمایی خود برای نخستین بار، مجوزهای لازم و قانونی را از سازمان سینمایی کسب کرده باشد و پیش از این اثری از وی به عنوان فیلم سینمایی اکران یا در رویدادهای داخلی یا خارجی معرفی نشده باشد)،  مستند بلند، کوتاه داستانی (با زمان نمایش حداقل ۳ و حداکثر ۱۵ دقیقه)، مسابقه تبلیغات سینمای ایران و مسابقه تجلی اراده ملی است.  محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سیدمحمود رضوی و حسین کرمی در این دوره از جشنواره اعضای هیات انتخاب فیلم‌های بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) و نگاه نو (ویژه فیلم اول کارگردانان) هستند.

غیر از پردیس ملت به عنوان کاخ اصلی جشنواره که محل نمایش فیلم ها برای اصحاب رسانه است،  پردیس سینمایی آزادی، سینما استقلال، پردیس سینمایی ایران‌مال، پردیس سینمایی باغ کتاب، پردیس سینمایی تماشا، سینما جوان، پردیس سینمایی راگا، پردیس سینمایی زندگی، پردیس سینمایی فرهنگ، سینما فجر اسلامشهر (سالن اصلی)، پردیس سینمایی کوروش، پردیس سینمایی کیان، سینما ماندانا، پردیس سینمایی مگامال و موزه سینما در مناطق مختلف شهر تهران، سینماهای مردمی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهند بود.

ادامه دارد....

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =