دستگاه احراز هویت رای دهندگان در خراسان رضوی رونمایی شد

مشهد- ایرنا- دستگاه الکترونیکی احراز هویت رای دهنده‌گان با حضور اصحاب رسانه و رییس و اعضای ستاد انتخابات خراسان رضوی از در مشهد رونمایی شد.

رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی در مراسم رونمایی از این دستگاه گفت: در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین میاندوره‌ای پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در خراسان رضوی تمام مراحل رای گیری به جز اخذ رای با استفاده از دستگاه احراز هویت و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

حسن جعفری افزود: نخستین مزیت این دستگاه و روش الکترونیکی احراز هویت این است که تمام اطلاعات اعضای شعبه و صورتجلسه های تهیه شده در دستگاه ضبط است.

وی ادامه داد: برای استفاده از این دستگاه کارت ملی و یا شماره ملی و اصل شناسنامه برای دسترسی به شماره شناسایی موجود در آن لازم است و ابتدا با وارد نمودن کد ملی و شماره شناسایی شناسنامه، دستگاه هویت رای دهنده و رای دادن و ندادن وی در شعبه دیگر را اعلام می کند و سپس فرد برای دریافت تعرفه کاغذی رای به متصدی مربوطه در شعبه مراجعه کرده و رای خود را در صندوق می اندازد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: تمام مراحل انتخابات شامل ساعت شروع، سریال و مشخصات شعبه و اعضا، مشخصات مهر و مومهای موجود در شعبه و صورتجلسه‌ها در این دستگاه ذخیره می شود همچنین این دستگاه قابل شارژ است و بدین ترتیب قطعی برق مشکلی در روند رای گیری ایجاد نمی کند.

جعفری به امکان فعالیت آنلاین و آفلاین دستگاه یاد شده اشاره و بیان کرد: ارتباط برخط با استفاده از یک سیم کارت ویژه تامین می شود و در صورت قطع ارتباط شبکه اینترنتی و یا عدم آنتن دهی در برخی مناطق روستایی تمامی اطلاعات هویتی در آن از پیش بارگذاری شده است.

وی ادامه داد: استفاده از این دستگاه سلامت هویتی رای دهنده‌گان را ۱۰۰ درصد تایید می‌کند و این سیستم اجازه تخلف در این مورد را نمی دهد و هم اکنون ۱۹۸ عدد از این دستگاه برای اهداف آموزشی به استان تحویل شده که آنها را در اختیار فرمانداری‌های مختلف قرار داده ایم و متولیان امر انتخابات در حال آموزش هستند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی به افزایش سرعت و سهولت روند رای گیری با استفاده از این دستگاه اشاره کرد و گفت: در شعب شلوغ رای گیری به طور قطع از  دو دستگاه و یا بیشتر برای احراز هویت رای دهندگان استفاده خواهد شد البته تعدادی دستگاه نیز برای موارد خاص نگهداری می‌شود که در صورت ایجاد مشکل برای یک دستگاه، بلافاصله جایگزینی انجام شود.

جعفری افزود: طبق مصوبات کمیسیون بازرسی و تبلیغات انتخابات در خصوص انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در خراسان رضوی، برنامه تبلیغات تلویزیونی چهار داوطلب این انتخابات طراحی و با حضور نماینده داوطلبان زمان ۱۸ دقیقه برای ضبط برنامه‌های تبلیغاتی تلویزیونی و رادیویی به آنان ابلاغ شد.

وی ادامه داد: پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی داوطلبان انتخابات خبرگان رهبری که توسط خودشان تولید شده از روز ۲۳ بهمن ماه براساس قرعه کشی در استان خراسان رضوی آغاز خواهد شد.

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: با توجه به اصلاح قانون، ملاک عمل در این دوره از انتخابات شناسنامه نیست بلکه استعلام هویت رای دهنده با این دستگاه است و اگر دستگاه اعلام کند فرد مراجعه کننده در حوزه دیگری رای داده است امکان رای دهی از فرد مذکور سلب می شود.

محمد علی نبی‌پور افزود: با توجه به اینکه در این‌ دوره از انتخابات دستگاههای احراز هویت برای تمام شعب اخذ رای تهیه شده است مقرر شده است عملکرد آن مطابق برنامه زمان بندی برای اعضای شعب تشریح و تبیین شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =