استفاده بهینه ای از سرمایه های ملی برای دفاع از حقوق کودکان شود

یاسوج- ایرنا- یاسوج- ایرنا- معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: استفاده بهینه ای از سرمایه های ملی و ظرفیت های مختلف برای دفاع هر چه بهتر از حقوق کودکان کشور شود.

به گزارش ایرنا، محمود عباسی روز سه شنبه در نخستین همایش تخصصی حقوق کودک در شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: دفاع از حقوق کودکان ابعاد گسترده ای داشته و برای رعایت، احیا و ارتقای آن باید تلاش و همت جدی تری در کشور شود.

وی افزود: بکارگیری آموزه های دینی، معنوی، فرهنگی و اخلاقی در زمینه دفاع از حقوق کودکان یک امر ضروری است. 

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری بیان کرد: بحث مهم دفاع از حقوق گوناگون کودکان کشور دارای پشتوانه تمدنی و تاریخی دیرینه است.

عباسی عنوان کرد: اسناد، قوانین و مقررات بین المللی متعددی در مورد دفاع از حقوق کودکان وجود دارد که در آنها به انواع حقوق قشر کودک از جمله تحصیل، آموزش، سلامت، رفاه، زندگی شایسته، تفریح و سرگرمی اشاره شده است.

وی ابراز داشت: برنامه جامع ملی حقوق کودکان در سال ۱۳۸۴ در کشور تصویب و به دستگاه های اجرایی مربوطه ابلاغ شد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: افق اجرای این برنامه جامع ملی ۲۰ ساله و تا سال ۱۴۰۴ است و باید تمامی متولیان امر و دستگاه های اجرایی برای تحقق کامل آن همکاری و همراهی مطلوب داشته باشند.

عباسی اظهار داشت: کودکان آینده سازان جامعه بوده و به همین دلیل نیز باید تمامی تلاش ها و اقدام ها برای دفاع از حقوق آنان انجام شود زیرا این موضوع یک تکلیف و رسالت سنگین همگانی است.

وی افزود: تاکنون برنامه های متنوعی برای احیا و ارتقای حقوق کودکان در کشور اجرا شده و باید علاوه بر سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه اهتمام راسخ تری نیز از سوی دستگاه های اجرایی مربوطه وجود داشته باشد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری بیان کرد: برگزاری چنین همایش های تخصصی می تواند منشأ تحولات چشمگیر و برداشتن گام های اساسی تر برای احیا و ارتقای حقوق کودکان در کشور باشد.

عباسی عنوان کرد: برنامه های مدون برای کاهش مشکلات و معضلات گوناگون حوزه کودک کشور از جمله کودکان کار و خیابانی تهیه و اجرا شود.

وی ابراز داشت: کودکان کشور باید بیش از پیش با انواع حقوق خود آشنا شده و آموزش های لازم نیز در این زمینه به خانواده های آنان ارائه شود.

عباسی گفت: تمامی دستگاه های اجرایی با محوریت وزارت آموزش و پرورش برای پایان دادن به معضل بازماندگی از تحصیل کودکان بکوشند. 

این همایش تخصصی یک روزه با مشارکت استانداری، دادگستری و اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد و پس از آن نیز شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی حقوق کودک حضور یافتند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha