فناوری پایدار، توسعه اقتصادی کشورها را به همراه دارد

تهران- ایرنا- دبیر دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری TIM۲۰۲۰ گفت: فناوری پایدار توسعه اقتصادی، پیشرفت در سلامت، امنیت و توسعه زیرساخت ها و نهادها را برای کشورها به همراه دارد.

مهدی صفاری نیا روز سه شنبه در  مراسم آغاز به کار دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری TIM۲۰۲۰ در پارک علم و فناوری پردیس که با حضور ۱۲۰ سرمایه گذار داخلی و خارجی در حال برگزاری است افزود: به رغم اینکه در غرب فقط به توسعه اقتصادی توجه می کنند و اگر توسعه اقتصادی نباشد ما شاهد رفاه، امنیت و سلامت برای جامعه نخواهیم بود، در مقابل این توسعه اتفاق نمی افتد مگر اینکه توانایی فناوری در کشورها وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: اگر نیروی انسانی مستعد و زیر ساخت ها وجود نداشته باشد ما به توسعه فناوری نخواهیم رسید، در توسعه اقتصادی شاهد این هستیم که در دنیا رقابت بر سر دستیابی به تکنولوژی های جدید است، در مقابل الان در کشورهای اسلامی گروه D۸ شاهد معضل مهاجرت نیروی انسانی به غرب هستیم، هیچگاه نمی توان انتظار داشت که کشورهای غربی دلسوز ما برای توسعه فناوری و تکنولوژی باشند.

صفاری نیا ادامه داد: اگر این زنجیره در گروه D۸ کشورهای اسلامی رقم نمی خورد ما همواره با دو مشکل عقب ماندگی اقتصادی و از دست دادن بیش از پیش نیروی انسانی مواجه بودیم، اینگونه نشست ها می تواند نهادسازی را در بین کشورهای گروه D۸  به اشتراک بگذارد.

صفاری نیا گفت: پیش از این نهادهایی مانند سرمایه گذاری خطر پذیر در کشورهای گروه D۸ وجود نداشت اما الان نهادهای حمایتی، فرشتگان کسب و کار و شتابدهنده‌های نوآوری تشکیل شده و وجود دارد.

وی یادآور شد: اگر توانایی و قابلیت های خود را به اشتراک نگذاریم نمی توانیم به نهادسازی دست یابیم، وقتی این هم افزایی شکل گیرد همه اعضا می توانند به توسعه و تکنولوژی برسند.

دبیر دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری TIM۲۰۲۰ گفت: نشست سرمایه‌گذاری فناوری گروه D۸ یکی از برنامه هایی است که سرمایه گذاران عضو را گرد هم آورده است، این نشست علاقه‌مند به توسعه ارتباط برای مجموعه های سرمایه گذار و سرویس دهنده فناوری است، متاسفانه این همکاری در بین کشورها خیلی ضعیف است و می توانیم با همکاری بیش از پیش اعضا، این امر را مرتفع کنیم.

صفاری نیا تاکید کرد: حذف ویزا برای تردد بیشتر کشورهای عضو  و ایجاد صندوق می‌تواند به همکاری اعضا بیشتر کمک کند.

دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری TIM۲۰۲۰ با موضوع ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری امروز ۱۵ بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرد و تا ۱۶ بهمن ماه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق‌های مالی وابسته به این معاونت و مشارکت بخش خصوصی و کشورهای عضو گروه D۸ در پارک فناوری پردیس ادامه دارد.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha