اینجا کرونا، با کارگران هم سفره می‌شود

بجنورد- ایرنا- بساط صبحانه پهن است، کارگران خراسان شمالی پس از ساعاتی کار در زمین کشاورزی، بی‌مهابا از کرونا دور هم نشسته، خوش و بش می‌کنند، این روزها کووید ۱۹ دام خود را در جمع کارگران گسترده‌تر کرده است.

با گرم شدن هوا، فعالیت کشاورزان هم روز به روز بیشتر شده است، کارگران که در جمع های ۱۰ تا ۲۰ نفره، در زمین های کشاورزی حاضر می شوند و بدون رعایت الزامات بهداشتی، به کار مشغول هستند.

زمان صبحانه و ناهار هم که می شود،  شانه به شانه هم، دور سفره می نشینند. وقتی می پرسم که نگران کرونا نیستید، می گویند، دیگر حساسیت گذشته را نداریم، البته چاره ای جز حضور در زمین کشاورزی و کار کردن نداریم، از خانه بیرون نشویم، از کجا بیاوریم و روزها را سپری کنیم؟

دیگری که شنیده است که شیوع و شرایط کرونا در پاییز بیشتر و شرایط سخت تر می شود می گوید اکنون مبتلا شویم، بهتر از پاییز است، الان کشندگی این ویروس کمتر است.

داستان خوردن صبحانه های دسته جمعی، در کارگاه های ساختمانی هم همین است. این روزها، کارگران در کارگاه های ساختمانی برای استراحت، و البته خوردن صبحانه و یا ناهار، شانه به شانه کرونا، دور سفره می نشینند.

برخی از کارشناسان، کم شدن میزان حساسیت ها به فاصله گذاری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی را از سرگیری فعالیت اصناف و بازار می دانند و با باز شدن بوستان ها و مغازه ها، سبب شده تا حدی، مردم شرایط را عادی فرض کنند.

البته در این میان، مسوولان همواره اعلام کرده اند، هر چند بوستان ها باز شده و بازار فعالیت را از سرگرفته است، اما شرایط کرونا، عادی نشده است، بنابر این، رعایت نکات بهداشتی، همچنان الزامی است.

در این میان، در روزهای اخیر، آمار ابتلا به کرونا در خراسان شمالی، به طور چشمگیری بالا رفته که سبب نگرانی مردم و مسوولان شده‌ است.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: نتیجه بررسی‌ها و بازرسی‌ها نشان می‌دهد که پروتکل‌های بهداشتی در بیش از ۶۰ درصد از کارگاه‌های ساختمانی استان رعایت نمی‌شود که ابلاغیه رفع نقص برای آنها صادر شده است.

علی قلی پور اظهار داشت: با فعال شدن کارگاه های ساختمانی، ساخت و سازها رونق گرفته و متاسفانه بساط صبحانه های دسته جمعی هم در این مکان ها گسترده شده است.

وی افزود: این در حالی است که بیشتر کارگران، پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند و فاصله اجتماعی هم در کارگاه ها نادیده گرفته می شود.

بیشتر کارگران، پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند و فاصله اجتماعی هم در کارگاه ها نادیده گرفته می شود

وی اظهار داشت: در فروردین امسال، ۳۷۰ مورد بازرسی از کارگاه های استان انجام شده که برای ۳۳۸ مورد، یعنی بیش از ۹۱ درصد این کارگاه ها، ابلاغیه رفع نقص صادر شده است.

قلی پور با بیان اینکه ابلاغیه رفع نقص برای موارد جزیی هم صادر می شود، افزود: برخی مشکلات جزیی بوده، اما به هر حال، باید برای جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی، پروتکل بهداشتی در کارگاه ها رعایت شود.

وی گفت: بیشتر بازدیدهای انجام شده، با رویکرد بررسی وضعیت پروتکل های بهداشتی بوده است و بررسی ها نشان می دهد، وضعیت در معادن و کارگاه های ساختمانی مناسب نیست و مشکلات زیادی وجود دارد.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی تصریح کرد: این در حالی است که در معادن کوچک، همچون شن و ماسه مشکلات زیاد بهداشتی وجود دارد و ابلاغیه رفع نقص برای چند معدن صادر شده است.

مراجعه به بیمارستان، یک علت افزایش آمار مبتلایان

یکی از شهرستان ها با وضعیت نامناسب آمار کرونایی، مانه و سملقان است، مردم می گویند بیمارستان پور سینا در شهر آشخانه، بار نبود و کمبود بخش خصوصی را می کشد و مراجعه مردم به این مرکز درمانی برای گرفتن خدمات، یکی از علت های افزایش ابتلا به کرونا است.

فرماندار شهرستان مانه و سملقان هم در این باره گفت: یکی از علت های افزایش مبتلایان به کرونا، رعایت نشدن مسائل بهداشتی به وسیله مردم است، مردم احساس می کنند، شرایط عادی شده است از این رو نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی، کم اهمیت شده اند، در اجتماع حاضر می شوند  و فاصله گذاری را رعایت نمی کنند.

محمودرضا معموری اظهار داشت: با وجود بازگشایی بازار و از سرگرفتن فعالیت بازاریان، اما همواره نسبت به کرونا، هشدار داده شده است و مسوولان بارها اعلام کرده اند که شرایط تغییر نکرده است و مردم باید کماکان  نسبت به رعایت مسائل بهداشتی حساس باشند.

وی افزود: بیمارستان، یکی از مکان های انتقال کرونا است، اما از آنجا که در شهر آشخانه، آزمایشگاه و یا سایر خدمات پزشکی توسط بخش خصوصی ضعیف است، مردم به ناچار به بیمارستان مراجعه می کنند.

معموری خاطرنشان کرد: یکی از علت های افزایش شمار مبتلایان به کرونا در شهرستان مانه و سملقان، بالابودن شمار مراجعان مردم به بیمارستان است.

وی با اشاره به ضعیف بودن زیرساخت در حوزه درمانی این شهرستان اظهار داشت: بیمارستان پورسینا  ۳۲ تخت خوابی است و بر اساس شمار تخت ها، پزشک و کادر متخصص تامین شده،  اما این نیروها وامکانات، نیاز مردم را جواب نمی دهد.

وی افزود: شهر آشخانه، در مسیر عبور زائران است و محل مراجعه مسافران است علاوه بر آن، بیماران از شهرستان راز و جرگلان هم به این مرکز درمانی، مراجعه می کنند اما امکانات، پاسخگوی نیاز نیست.

فرماندار شهرستان مانه و سملقان اظهار داشت: تلاش داریم تا بخش خصوصی در زمینه راه اندازی آزمایشگاه و مرکز تصویربرداری در شهرستان فعال شود.

نمونه گیری ها دقیق شده 

فرماندار شهرستان فاروج هم در این باره گفت: بخشی از افزایش شمار مبتلایان به کرونا، مربوط به دقیق تر شدن نمونه گیری هااست.

مسعود صادق اظهار داشت: یکی دیگر از علت ها، بی توجهی مردم به رعایت مسائل بهداشتی است، جمعیت شهرستان، روستایی است، به طوری که ۶۰ درصد از جمعیت شهرستان، در نقاط روستایی ساکن هستند، اکنون فصل کار است و به ناچار باید در زمین های کشاورزی حضور یابند.

وی افزود: در برخی موارد، اعضای خانواد، همه به کرونا مبتلا شده اند، این نشان می دهد که در رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از شیوع حساسیت های لازم وجود نداشته است. فرماندار فاروج گفت که در صورت شیوع بیماری کرونا در روستاها کنترل آن به علت جمعیت زیاد روستانشینان‌خیلی سخت خواهد شد.

فرماندار شهرستان فاروج خاطرنشان کرد: در اوایل، ابتلا به کرونا در میان کارگران فضای سبز شهرداری هم بالا بود، و البته بوستان ها به لحاظ تجمع مردم، محل انتقال هستند، اکنون تلاش داریم تا کرونا، کنترل شود.

در این میان، مسوولان و کارشناسان نگران هستند که ویروس کرونا در میان روستاییان و یا ساکنان حاشیه شهرها بیشتر شیوع پیدا کند، تاکنون شیوع در این مناطق خیلی زیاد نبوده است اما اگر این اتفاق بیفتد، کنترل آن، بسیار سختتر از مدیریت در مناطق شهری است.  

در خراسان شمالی ۱۰۴ هزار و ۸۳۵ نفر کارگر بیمه شده هستند که در ۳۳ هزار و ۹۸۶ کارگاه مشغول به کار هستند.

در این استان ۷۶ هزار و ۲۵۰ نفر کارگر مشمول قانون کار هستند.  

براساس آخرین آمار رسمی تا روز پنجم خرداد ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به هفت هزار و ۴۵۱ نفر رسید.

تاکنون ۱۰۷ هزار و ۷۱۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور نیز بهبودیافته و از بیمارستان مرخیص شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =