میرسلیم: برای حفظ حق بزرگتر با قالیباف در یک لیست قرار می‌گیرم

تهران - ایرنا - سید مصطفی میرسلیم در توضیح قرار گرفتن خود با شهردار پیشین تهران در لیست انتخاباتی مشترک گفت: نباید کاری کرد که برای دستیابی به یک حق، حق بزرگتر که اداره صحیح انقلاب و به نفع مردم است را به خطر انداخت. کار افراد همفکر خود را بدون نقص نمی‌دانم، اما در حال حاضر جبهه‌ای را باز نمی‌کنم که به انقلاب ضربه بخورد.

«سیدمصطفی میرسلیم»  در نشست خبری که امروز -سه شنبه- به میزبانی پایگاه خبری تابناک امروز برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. میرسلیم درحالی در این نشست خبری حاضر شد که آخرین حضور وی در جمع خبرنگاران مربوط به ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ بود و امروز نیز نام وی در لیست نهایی نامزدهای حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی وجود دارد. با این وجود وی تاکید داشت این نشست خبری به مناسبت دهه فجر و برای مواجهه با تلاش دشمنان نظام طی هفته‌های اخیر برگزار شده است.

حضور مردم در تشییع سردار سلیمانی یک همه‌پرسی بود

به گزارش ایرنا در ابتدای این نشست که با عنوان «برای ایران به نفع مردم در گام دوم انقلاب» برگزار شده بود، میرسلیم با بیان اینکه وقوع انقلاب اسلامی ایران را باید یکی از معجزات تلقی‌ کرد، گفت: کشوری که دربست در اختیار استکبار بود، به همت رهبری دینی و با اتکا به مردم در مقابل اهداف استکباری آمریکا جهانخوار قرار گرفت. آزاد شدن از یوغ آمریکا، یک پیروزی بی نظیر تلقی می‌شود. انقلاب اسلامی در منطقه هم وجد زیادی بوجود آورد و در جهان هم نور امیدی به کشورهایی بخشید که از ستم آمریکا رنج می بردند.

 وزیر اسبق ارشاد خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب جریانی که منافعش به خطر افتاده بود، تلاش کرد، در مجلس خبرگان قانون اساسی اصل ولایت فقیه در قانون اساسی گنجانده نشود و برخی مخالفت خود با انقلاب اسلامی، ولایت فقیه یا مردم سالاری دینی را در همان سال های اول انقلاب آشکارا بیان می کردند. اما بعد از تصویب قانون اساسی، مخالفین رو به اقدام منافقانه آوردند، یعنی قانون اساسی را در ظاهر پذیرفتند، اما هر اقدامی برای تضعیف انقلاب انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مخالفت‌ها کم نشده است، بلکه بر لجاجت و کینه توزی ها علیه انقلاب افزوده شده است، افزود: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب تثبیت ساختار و تشکیلات نظام است که به عنوان مثال یکی از مصادیق آن حضور متوسط ۶۳ درصدی مردم در ادوار مختلف انتخابات مجالس شورای اسلامی است.

میرسلیم ضمن بیان آنکه حضور هر ساله مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و همچنین مراسم تشییع سردار سلیمانی خود به منزله همه پرسی است، تاکید کرد: کسانی که دنبال همه پرسی بودند، امروز باید سرافکنده باشند، در حالی که نیازی به برگزاری همه پرسی نبود، اما مردم با حضورشان در مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی نشان دادند پای ارکان و اصول و ارزش های نظام ایستاده اند و این بهترین همه پرسی بود.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم دستاوردهای زیاد جمهوری اسلامی، اما نمی‌توانیم ادعا کنیم که نقص و  مشکل وجود نداشته است. ولی انقلاب ما، قدرت بالایی در شناخت ضعف‌ها و کاستن آنها و همچنین تبدیل تهدیدها به فرصت داشته است. پویندگی انقلاب موجب شده تا به کشف علت برخی کاستی‌ها برسیم. خیلی‌ها در این ۴۰ سال تلاش کردند اسلام و تشیع و ولایت فقیه تضعیف شود، اما نه تنها نتوانستندبلکه باورهای مردم هم تقویت شده است.

رئیس هیات مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اهمیت ارزش های دهه فجر اظهار داشت: باید در گام دوم انقلاب، ریشه نواقص و مشکلات را برطرف کنیم.

کسانی که معتقدند با مذاکره مشکلات حل می شود باید خجالت بکشند

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مذاکره گفت: برخی مطرح می‌کنند برای نجات از تحریم ها باید به سمت مذاکره برویم، اما مذاکره با چه کسی؟ با دشمن کینه توز؟ کسی که طی ۴۰ سال گذشته یک گام مثبت به طرف ما بر نداشته است؟ دیدیم که آمریکا در برجام ما را سر دواند و فعالیت هسته ای ما را کاهش داد و به تعهدات خود عمل نکرد. مذاکره با آنها به معنای تسلیم است. ما انقلاب نکردیم که تسلیم شویم.

میرسلیم همچنین تصریح کرد: ما به دریوزگی آمریکا و اروپا نیاز نداریم. ریشه اصلی مشکلات کشور، سیاست های اشتباه است نه تحریم ها. اگر خودکفایی داشته باشیم، تحریم ها اثرگذار نیست. رهبری از هجده سال پیش با نامگذاری اقتصادی بر سال‌ها، بر حل مشکلات اقتصادی تاکید دارند، اما عده ای از مذاکره برای حل مشکلات حرف می‌زنند. این ها باید خجالت بکشند. ما نباید توان داخلی خود را از یاد ببریم. باید قدر جوانان خود را بدانیم. ما دنبال انزوا نیستیم، اما باید بر توان داخلی خود اتکا کنیم.

امروز با طیفی مواجه هستیم که خیرخواه انقلاب نیستند، خادمان انقلاب و جانبازان را به مسخره و به مقدسات نظام توهین می‌کنند. اما همین افراد که نه امام راحل را قبول دارند و نه رهبر معظم انقلاب را مدعی حضور در صحنه هستند و ظاهر خود را هم حفظ می‌کنند. از سوی دیگر طیفی هم وجود دارد که به انقلاب اعتقاد دارند و خدماتی کرده اند. ممکن است اشتباهاتی هم داشته اند که با تذکر این اشتباهات اصلاح می شود.

نمی‌خواهم جبهه ای را باز کنم که انقلاب ضرر کند

این کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور او با محمدباقر قالیباف، که شائبه‌های تخلفات مالی در کارنامه دارد، در یک لیست انتخاباتی گفت: من همیشه مدعی ضرورت برخورد قاطع با فساد در تمام ابعاد آن هستم. اما فساد تنها اقتصادی نیست، فساد سیاسی هم داریم. به عنوان مثال اگر نماینده مجلس با دولت زدوبند کرد، فساد سیاسی شکل می‌گیرد. پیگیری شفافیت از اصول اعتقادی ما است.

میرسلیم با در پاسخ به سوالی مبنی بر این که او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ مدعی در اختیار داشتن اسناد فساد قالیباف بوده است نیز تاکید کرد: امروز با طیفی مواجه هستیم که خیرخواه انقلاب نیستند، خادمان انقلاب و جانبازان را به مسخره و به مقدسات نظام توهین می‌کنند. اما همین افراد که نه امام راحل را قبول دارند و نه رهبر معظم انقلاب را، مدعی حضور در صحنه هستند و ظاهر خود را هم حفظ می‌کنند. از سوی دیگر طیفی هم وجود دارد که به انقلاب اعتقاد دارند و خدماتی کرده اند. ممکن است اشتباهاتی هم داشته اند که با تذکر این اشتباهات اصلاح می‌شود. خوب نیست که کسی حتی اگر اشتباه فاحش داشته باشد، با کسی که با نظام و رهبری مشکل دارد، مقایسه شود. باید با معتقدان انقلاب که حالا شاید اشتباه داشته‌اند همکاری کرد تا مخالفان انقلاب به صحنه وارد نشوند، چرا که اگر آن طیف دیگر به قدرت برسند دستاوردهای نظام از میان می‌رود و مردم و انقلاب ضرر می کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ضرورت حضور او با قالیباف در یک لیست تاکید کرد: نباید کاری کرد که برای دستیابی به یک حق، حق بزرگتر که اداره صحیح انقلاب و به نفع مردم است را به خطر انداخت. کار افراد همفکر خود را بدون نقص نمی‌دانم اما به آنها تذکر می‌دهم که نقص آنها برطرف شود. بحث مماشات مطرح نیست. من در حال حاضر تنها جبهه ای را باز نمی‌کنم که به انقلاب ضربه بخورد.

برخی مطرح می‌کنند برای نجات از تحریم ها باید به سمت مذاکره برویم، اما مذاکره با چه کسی؟ با دشمن کینه توز؟  مذاکره با آنها به معنای تسلیم است. ما انقلاب نکردیم که تسلیم شویم.

معنی ندارد مردم به لیست ۳۰ نفره رای بدهند

میرسلیم با انتقاد از قانون انتخابات گفت: من چهل سال است درباره قانون انتخابات تذکر می‌دهم و به وزارت کشور هم گفته ام که قانون را تغییر دهند. ما امروز مجبوریم در انتخابات فهرستی اقدام کنیم و در فهرست هم این مشکلات وجود دارد. به اعتقاد من معنی ندارد در تهران به لیست سی نفره رای داد. باید تهران را به سی منطقه تقسیم کرد و مردم هر منطقه تنها به یک کاندیدا رای دهند.

این عضو با سابقه حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: با توجه به قانون موجود انتخابات، احزاب برای رای آوری حساب سیاسی می‌کنند تا بتوانند رقیب سیاسی خود را از میدان خارج کنند. ما هم چاره ای نداریم جز تبعیت از این محاسبات سیاسی و تهیه لیست انتخاباتی. باید به گونه ای اقدام کنیم که حق بزرگتر فردای حق کوچکتر نشود.

عملکرد شورای نگهبان سیاسی نبوده است

وی درباره ابهامات عملکرد شورای نگهبان درباره نحوه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات و همچنین تایید صلاحیت محمدباقر قالیباف، اظهار کرد: کار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ساده نیست. کار شورای نگهبان قضایی نیست بلکه براساس استعلام‌ها، صلاحیت افراد را بررسی می‌کند. شورای نگهبان را نمی‌توان معطل بررسی دستگاه قضایی کرد. همین که قالیباف تایید شده است، یعنی محکومیت قضایی نداشته است. اما اگر بعد از انتخابات دستگاه قضایی حکم محکومیت داد، می‌توان با آن نماینده برخورد کرد. دیده‌ایم که دستگاه قضایی با چند نماینده مجلس هم برخورد کرد. با این حال معتقدم که با اصلاح قانون انتخابات می‌توان به عملکرد شورای نگهبان کمک کرد، ولی دولت و مجلس قانون را اصلاح نکرد و حالا به شورای نگهبان فشار می‌آورند. البته نمی‌توان مدعی بود که کار شورای نگهبان صددرصد بدون نقص است.

میرسلیم تاکید کرد: ضمن آنکه می‌دانم عملکرد شورای نگهبان سیاسی نیست و تنها بر اساس گزارش مراجع رسمی اقدام کرده است، نمی‌توانم در کار قوه قضائیه دخالت کنم. اما در جریان انتخابات مردم خودشان تصمیم می‌گیرند و آنقدر در فضای مجازی اطلاعات گسترده منتشر شده است که کسی نمی‌تواند بگوید شفافیت وجود ندارد. مردم خودشان می‌توانند انتخاب کنند و حتی از میان بهترین لیست به برخی افراد رای ندهند.

مخالف افشاگری‌های خشن نامزدهای انتخاباتی هستم

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه در پاسخ به این پرسش که موتلفه ادعا کرده است که اصلاح طلبان در تهران ۱۳۴ داوطلبان شناخته شده دارند. آیا موتلفه حاضر است این اسامی را منتشر کند، گفت: از دبیرکل موتلفه بخواهید این اسامی را منتشر کند، چون من داوطلب انتخابات هستم و شایسته نیست که به این مسائل ورود کنم. من مخالف افشاگری‌های خشن داوطلبان علیه یکدیگر هستم.

برگزاری نشست خبری را خلاف قانون انتخابات نمی‌دانم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری نشست خبری در ایام نزدیک به انتخابات و شائبه تخلف انتخاباتی این نشست توضیح داد: بعد از شهادت مرحوم سلیمانی و حرکت شگفت انگیز مردم، دیدیم که چگونه آن هواپیما ساقط می شود و بعد از آن تلاش صورت می‌گیرد تا ارزش‌های انقلاب زیر سوال برود.

وی افزود: به عنوان فردی که از ابتدای انقلاب مسئولیت دارم، وظیفه خود می‌دانم که در دهه فجر در راستای حفظ ارزش‌های انقلاب، در مقابل دشمنان انقلاب موضع گیری کنم. الان مهم نیست که من کاندیدای حضور در مجلس هستم یا خیر، مهم این است که حرف حق زده شود.

میرسلیم با تاکید بر این که برگزاری این نشست خبری را مصداق تخلف انتخاباتی نمی‌داند، صریح کرد: من از شما درخواست کردم در این نشست حضور داشته باشید تا درباره بیانیه گام دوم صحبت شود و در ابتدای این نشست هم از خبرنگاران درخواست کردم سوالات درباره انتخابات نباشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =