ترکیه: روند آستانه و سوچی مختل شده است

آنکارا- ایرنا- وزیر امور خارجه ترکیه با غیرقابل تحمل خواندن حملات ارتش سوریه به ادلب با ادعای دادن پاسخ به دولت سوریه، افزود: روند آستانه و سوچی کاملا از بین نرفته، ولی مختل شده است.

مولود چاووش‌اوغلو در دیدار با نمایندگان کشورهای آسیایی در آنکارا گفت: «تحمل ادامه حملات به ادلب برای ما غیرممکن است و پاسخ حکومت اسد را داده و از این به بعد نیز خواهیم داد».

وزیر امور خارجه ترکیه با طرح این ادعا که،‌ «رفتارهای غیرقابل قبول حکومت سوریه افزایش یافته است» ، افزود: برای جلوگیری از تداوم حملات ارتش سوریه با روسیه در تماس هستیم. این کشور وظیفه مهمی در این زمینه دارد. بهانه روسیه مبنی بر اینکه "نمی‌توانیم اسد را کاملا کنترل کنیم"، پذیرفتنی نیست. روند آستانه و سوچی کاملا از بین نرفته، ولی مختل شده است».

همزمان با ادامه پیشروی های ارتش سوریه در روزهای اخیر در استان های ادلب و حلب در شمال این کشور برای آزادی مناطق اشغالی در نزدیکی مرزهای ترکیه، تنش میان آنکارا و دمشق افزایش یافته است، بطوری که رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه مواضع تندتری علیه دمشق اتخاذ کرده و از روسیه هم خواسته تا مانع اقدامات نظامی آنکارا در شمال سوریه نشود.

خبرگزاری آناتولی به نقل از وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که در حمله توپخانه ای ارتش سوریه علیه مواضع نظامیان ترکیه در استان ادلب ۶ نظامی این کشور کشته و ۹ نفر دیگر مجروح شده اند.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه نیز دیروز در فرودگاه آتاتورک استانبول و پیش از عزیمت به اوکراین با تکرار خبر کشته و زخمی شدن نظامیان ترکیه در خاک سوریه افزود که، حملات توپخانه ای و جنگنده های اف -۱۶ ارتش ترکیه علیه مواضع ارتش سوریه همچنان ادامه دارد و تاکنون ۴۶ موضع آنان مورد هدف قرار گرفته و ۳۵ نظامی سوری نیز در این حملات کشته شده اند.

ادلب ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد که از سال ۱۳۹۴ از سوی تروریست ها با حمایت برخی کشورهای همسایه سوریه، کشورهای غربی و عربی طی عملیات گسترده ای اشغال شد.

سوریه در ماه های اخیر عزم خود را برای آزادی استان ادلب تنها استان تحت اشغال خود جزم کرده و با توجه به آزادسازی بخش های زیادی از آن در ماه های اخیر این کشور می تواند بزودی و بعد از ۵ سال اشغال ادلب کنترل کامل این استان را به دست بگیرد.

رییس جمهوری ترکیه در ادامه اظهارات امروز خود به دنبال افزایش تنش با دمشق، با بیان اینکه همکاری نظامیان این کشور با نیروهای روسیه به صورت فشرده در مناطق شمالی سوریه ادامه دارد، از مسکو خواست مانع آنکارا برای حمله به مواضع ارتش سوریه در پاسخ به کشته شدن نظامیان خود نشود.

اردوغان با بیان اینکه حملات ارتش ترکیه به مواضع نیروهای سوری برای دفاع از امنیت این کشور و همپیمانان خود در ادلب است، نسبت به هرگونه اقدام علیه ترکیه هشدار جدی داد.

بر اساس آمارهای موجود بین ۸۶ تا ۱۴۶ هزار تروریست به همراه خانواده های خود در استان ادلب حضور دارند که این افراد به دنبال آزادسازی مناطق مختلف در جنوب و مرکز سوریه از سوی ارتش این کشور بر اساس توافق هایی به ادلب منتقل شده اند.

سوریه از اسفند ماه ۱۳۸۹ درگیر بحران ناشی از حمایت برخی کشورهای عربی، غربی و رژیم صهیونیستی از تروریست هایی از ۱۲۰ کشور جهان است.

به دنبال افزایش دامنه بحران در سوریه و خارج شدن کنترل بخش هایی از سوریه در سال ۲۰۱۱ از کنترل دولت مرکزی، ترکیه در سال های اخیر نظامیان خود را وارد بخش هایی از شمال سوریه از جمله شهر عفرین کرده است و به تازگی نیز شماری از نیروهای خود را وارد مناطق راس العین در نزدیک استان الحسکه در شمال سوریه کرده است.

سوریه بارها اعلام کرده است که تا آزادی سراسر خاک این کشور از اشغال تروریست ها به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =