۱۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83660331
۰ نفر

برچسب‌ها

بفتا، سبز برگزار شد

تهران- ایرنا- مراسم بفتای امسال با فراختن فرش قرمز قابل بازیافت و استفاده از کیف‌های دوستدار محیط‌زیست، کاهش انتشار گاز کربن را دنبال می‌کرد؛ اما بخشی از آن ریشه در نفوذ به قلمروی حیات وحش داشت و آن هم سرو گوشت در منوی اصلی غذای این گردهمایی بود.

هرچند خوراک جوجه سر میز غذاهای بفتای ۲۰۲۰ مشاهده می شد، بقیه بخش های مراسم تا حدامکان، سبز برگزار شد. آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا که به اختصار بفتا شناخته می شود یک موسسه خیریه مستقل است که در زمینه حمایت از توسعه و ترویج هنر فعالیت می کند. این آکادمی هدف خود را شناسایی و حمایت از کسانی که خدمات برجسته ای را به تولید فیلم و سینمای انگلیس ارائه داده اند، عنوان کرده است و از  سال ۱۹۴۸ مراسمی را برای اهدای جوایز به فیلم ها در بخش های مختلف برگزار می کند.

در مراسم امسال که هفتادوسومین دوره آن بود و طبق معمول در سالن رویال آلبرت هال لندن برگزار شد، سم مندس به خاطر ساخت فیلمی در ژانر جنگی حماسی تحت عنوان ۱۹۱۷ توانست جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین فیلم انگلیسی را از آن خود کند. این موفقیت، فیلم این کارگردان سینما و تئاتر، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس انگلیسی را در موضع قوی تری برای دریافت جایزه بهترین فیلم اسکار قرار داد که یکشنبه ۹ فوریه (بامداد دوشنبه ۲۱ بهمن به‌ وقت ایران) برگزار می شود.

در همین حال، علاقه‌مندان به غذاهای گوشتی، در مراسم بفتا فریاد شادی سردادند که بفتا مسیر اسکار یا گلدن گلوب در برگزاری مراسم تماما گیاهی را دنبال نکرده است.

منوی غذای بفتا در سالن رویال آلبرت هال شامل یک نوع غذای گوشتی بود که بین پیش‌غذای گیاهی و دسر گیاهی سرو شد.

به گزارش نشریه هالیوود ریپورتر، سازمان دهندگان برگزاری مراسم بفتا اصرار داشتند سرو گوشت، با استفاده از حیوانات آزادچر و غیروحشی انجام شده و همه بخش های جوجه، خوردنی است و دور ریخته نمی شود.

از سویی، میهمانانی که می خواستند همچون مراسم گلدن گلوب، رژیم کاملا گیاهی را رعایت کنند، می توانستند با استفاده از محتویات بشقاب غذای اصلی، از خوردن گوشت صرف نظر کنند. سرو غذاهای گیاهی در بفتای ۲۰۲۰، یکی از تمهیدات آکادمی برتیانیا بود تا اطمینان دهد مراسم امسال، عاری از کربن برگزار می شود.

اما این تصمیم صرفا محدود به میز غذا نمی شد. خارج از سالن سرو غذا، ستارگان بفتا با خودروهای الکتریکی به مراسم منتقل می شدند و نور فرش قرمز نیز برای اولین  بار با لامپ های کم مصرف ال ای دی تامین می شد. همچنین خود فرش قرمز، ۱۰۰ درصد قابل بازیافت بود. حتی کیف‌های کاغذی معروف که زمانی با وسایل تزئینی گران قیمت پر می شد، با کیف های دوستدار محیط‌زیست جایگزین شد.

هر بخش مربوط به این مراسم با کمک سازمان های متمرکز بر مسائل زیست محیطی، به دقت بررسی شد و حتی بلیط ها ۱۰۰ درصد قابل بازیافت بود؛ اگرچه مصرف بلیط های کاغذی تا حد زیای کاهش یافت و حضار به استفاده از بلیط های دیجیتالی هدایت شدند. این موارد، بخشی از تمهیداتی بود که سازمان دهندگان بفتا برای برگزاری مراسمی مطابق با محیط زیست اتخاذ کردند.

حتی ستارگان ترغیب شدند به جای خرید لباس های نو برای ایستادن روی فرش قرمز، لباس های تکراری شان را بپوشند و در این راستا، کیت میدلتون عروس خاندان سلطنتی همان لباسی را پوشید که در سال ۲۰۱۲ در سفر به مالزی پوشیده بود.

تصمیم به برگزاری بفتا با رعایت موارد زیست محیطی، پس از برگزاری مراسم گلدن گلوب به همین نحو، اتخاذ شد. همچنین انتظار می رود مراسم اسکار ۲۰۲۰ در مسیری مشابه قرار گیرد.

دیم پیپا هریس (Dame Pippa Harris) معاون رئیس بفتا قبل از اعطای جوایز گفت: ما همچون سایرین از بابت تاثیر تغییرات آب و هوایی نگرانیم و احساس می کنیم نمی توانیم بیش از این دست روی دست بگذاریم، امری که قابل قبول نیست.

وی یادآور شد طی سال گذشته و به ویژه ظرف ۸ ماه گذشته، همگان تلاش کردند تا این اطمینان حاصل شود که در پایان مراسم، موارد موافق با محیط زیست رعایت شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha