۲ هزار مسکن روستایی در خراسان جنوبی به‌ زودی افتتاح می‌شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: ۲ هزار مسکن روستایی از سهمیه ۱۰ هزار مسکن محرومان استان هفته آینده با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه افتتاح می‌شود.

محمد صادق معتمدیان روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از پایگاه امداد و نجات شهر سه قلعه سرایان اظهار داشت: طرح ۱۰ هزار مسکن محرومان با حمایت دولت در بیش از ۶۰۰ روستای استان از سال گذشته آغاز شده است که یک ماه قبل ۲ هزار واحد آن افتتاح و تحویل مردم شد.

وی افزود: مسکن محرمان از جمله طرح‌هایی موفقی است که با حمایت دولت ویژه مناطق کمتر برخوردار برای اقشار آسیب‌پذیر در استان خراسان جنوبی دنبال می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی ضمن تقدیر از تلاش جمعیت هلال احمر در راه اندازی اولین پایگاه امداد و نجات در بخش سه قلعه سرایان به عنوان مصوبه سفر شهرستانی گفت: امید است خدمات امدادی خوبی از این پایگاه در این منطقه به مردم داده شود.

وی به ظرفیت‌های موجود در بخش سه قلعه و شهرستان سرایان اشاره کرد و افزود:  کویر این منطقه یکی از برنامه‌های توسعه گردشگری و بوم‌گردی بوده که سرمایه گذاری‌های خوبی انجام گرفته است.

معتمدیان امن بودن کویر سه قلعه و نزدیکی به مرکز استان را از مزیت‌های این منطقه برشمرد و یادآور شد: داشتن جاذبه‌های بی‌نظیر تجمیع آن از جمله تپه‌ها و رمل‌ها در کنار نمکزارها ، چشمه‌ها و دق شرایط بی‌نظیری را به وجود آورده که می‌تواند  ه قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

وی بر توجه به اشتغال در این زمینه تاکید کرد و افزود: معادن و سنگ‌های نیمه قیمتی نیز از مزیت‌های شهرستان سرایان است که با وام‌های ارزان قیمت در بحث گوهر تراشی و تکمیل چرخه این صنعت در منطقه کارهای خوبی انجام شده است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین توصیه شده در بحث آموزش همه دستگاه‌ها کمک کنند تا زمینه اشتغال برای جوانان فراهم شود.

وی گفت: دام و دامداری از فرصت‌ها و پتانسیل‌های منطقه بوده که بر اساس تفاهم نامه‌هایی با بنیاد برکت سرایان یکی از مراکز اصلی  مورد توجه قرار گرفته است.

 معتمدیان اظهار داشت: با توجه به کویرها و مراتع شهرستان سرایان افزایش دام مولد و شتر با وام‌های ارزان قیمت و قرض‌الحسنه دنبال می‌شود تا بتوانیم این منطقه را به عنوان قطب پرورش شتر معرفی کنیم.

وی یکی دیگر از طرح‌های اشتغال‌زا را ایجاد نیروگاه‌های خانگی عنوان کرد و گفت: احداث ۱۰ هزار پنل خورشیدی از برنامه‌هایی است که به زودی ابلاغ و با یارانه دولت و وام‌های کم بهره در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

استاندار خراسان جنوبی رونق تولید و اشتغال را از مزایای این نیروگاه‌ها برشمرد و افزود: با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی بیش از ۵۰ هزار کیلو وات انرژی در استان تولید شده که درآمد ثابت و پایدار برای مردم به خصوص مناطق کمتر برخوردار در پی خواهد داشت و در بحث محرومیت‌زدایی این مناطق تاثیر بسزایی دارد.

 همزمان با چهارمین روز از دهه فجر پایگاه امداد و نجات شهر سه قلعه سرایان با حضور استاندار خراسان جنوبی به بهره برداری رسید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در این آیین گفت: پایگاه امداد و نجات بین شهری سه قلعه یادمان شهید وطن خواه با زیربنای ۲۲۲ متر مربع در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع در ورودی جاده آیسک به سه قلعه احداث شده است.  

 محمد رحیم شهریاری افزود: اعتبار هزینه شده برای ساخت این پایگاه پنج میلیارد و ۷۷۷ میلیون ریال است.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر استان برای خرید یک دستگاه آمبولانس و تأمین تجهیزات این پایگاه پنج میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی هزینه کرده و بطور میانگین ۱۰ تا ۱۵ نفر از نیروهای نجاتگر هلال احمر در این پایگاه فعالیت خواهند کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی یادآور شد: این پروژه از مصوبات سفر اردیبهشت ماه استاندار به شهرستان سرایان است.

 استاندار خراسان جنوبی همچنین در ادامه برنامه‌های این سفر، مجتمع شهر آیسک سرایان را به دلیل برخی موانع و مشکلات آن کلنگ‌زنی نکرد.

 معتمدیان در ارتباط با دلیل این اقدام در جمع اهالی منطقه آیسک گفت: کلنگ‌زنی زمانی انجام می‌شود که پیمانکار تعیین و پروژه تامین اعتبار شده باشد.

وی با بیان اینکه کلنگ‌زدن پروژه کاری ندارد بیان کرد: بعد از تعیین تکلیف منابع مالی و پیمانکار عملیات اجرایی را آغاز خواهیم کرد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: مقداری در شهرستان کوتاهی شده اما به جهت اینکه موضوع جدی گرفته شده و مشکل مردم حل شود این پروژه در سفر بعدی و مختص آیسک کلنگ‌زنی خواهد شد.

 مجتمع گلخانه‌ای آیسک در مساحت 40 هکتار پیش‌بینی شده است.

محمدصادق معتمدیان در ادامه سفر امروز (سه‌شنبه) به شهرستان فردوس سفر می‌کند و همزمان با پنجمین روز دهه فجر به شهرستان‌های بشرویه و طبس می‌رود.

استاندار خراسان جنوبی در نخستین روز دهه فجر طرح‌های عمرانی مرکز استان را افتتاح و کلنگ‌زنی کرد و دومین روز دهه فجر برای افتتاح چند طرح به شهرستان قاینات سفر کرد.

اجرای بیش از چهار هزار و ۷۰۰ عنوان برنامه ویژه دهه فجر و گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در استان خراسان جنوبی آغاز شده است.

یک هزار و ۶۱۴ طرح و پروژه عمرانی و زیرساختی همزمان با دهه فجر امسال در استان افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود.

اخبار مرتبط