ارزش دلاری واردات کالا به قشم ۱۷ درصد افزایش یافت

قشم - ایرنا - در ۱۰ ماهه سال جاری ۹۱ هزار و ۴۹۶ تُن کالا با ارزش بیش از ۱۷۹ میلیون و ۶۷۱ هزار دلار از طریق گمرک قشم وارد شد که در همسنجی با سال قبل، از حیث وزن ۱۹۶ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۷ درصد رشد داشته‌است.

مدیرکل گمرک قشم روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: برنج ، قطعات منفصله جهت تولید خودرو ‏، چای ، ماشین های بسته بندی و لفاف کردن کالا، پارچه، توتون و تنباکو، روغن پایه بیشترین کالاهای وارداتی از گمرک قشم به کشور را تشکیل می‌داد.

حسین سعیدی افزود: در این مدت ۵۴۵ فقره اظهارنامه واردات ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: تا پایان دیماه سال جاری بیش از ۹۶۹ تُن کالا شامل ماهی خشک، نمک صنعتی و گچ بنایی، سیگار، پلی اتیلن ویژه روکش سیم، لوازم خانگی به ارزش ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار دلار از گمرک قشم صادر شد.

سعیدی خاطرنشان کرد: درآمد گمرک قشم در این مدت به بیش از ۵۹۳ میلیارد و ۲۷ میلیون و ۶۲۴ هزار ریال رسید.

صادرات یکهزار و ۹۷۵ تُن کالا از قشم

مدیر کل گمرک قشم تصریح کرد: در ۱۰ ماهه امسال بیش از یکهزار و ۹۷۵ تُن کالا به ارزش بیش از  ۲۱ میلیون و ۴۲ هزار دلار از طریق گمرک قشم صادر شد.

وی افزود: این میزان صادرات خارجی در همسنجی با سال قبل از نظر وزن ۲۳۷ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵۶۸ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، بیشتر این کالاها شامل پوشاک، توتون، تنباکو، لوازم خانگی و ماشین آلات است که به منطقه های آزاد کیش و چابهار، منطقه ویژه شهیدرجایی و برخی کشورها ترانزیت شد.

سعیدی ادامه داد: در همین مدت بیش از ۷۶ هزار و ۱۹۱ تُن کالا به ارزش ۱۵۵  میلیون و ۱۷۳ هزار دلار به مقصد گمرک قشم صادر شد که از نظر وزن ۲۳۱ درصد و از نظر ارزش دلاری ۳۱ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، برنج، روغن قطعات خودرو، لوازم آرایشی، لوله های مورد استفاده در خطوط نفت و گاز، قطعات منفصله خودرو، ماشین‌های بسته‌بندی کالا و چای بیشتر این کالاها را تشکیل می‌داد که از مبدا گمرکات شهید رجایی، میرجاوه، فرودگاه امام خمینی(ره)، چابهار، کیش، بازرگان و جلفا به گمرک قشم ترانزیت شد.

افزایش ۱۵ درصدی کابوتاژ کالا

مدیرکل گمرک قشم با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی پرونده‌های کابوتاژ در ۱۰ ماهه سال جاری افزود: در این مدت ۱۰۵ هزار و ۶۷۳  فقره پروانه کابوتاژ (حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر کشور از راه دریا یا رودخانه‌های مرزی) صادر شد که شامل یک میلیون و ۱۳۶ هزار و ۹۶۴ تُن کالا بود.

وی ادامه داد: در همین مدت به میزان ۱۰۳ تُن کالای ملوانی(کالای همراه ملوان) به ارزش ۱۱۵ هزار دلار وارد کشور شد که نسبت به سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶۶ و ۶۳ درصد کاهش داشت.

به گفته سعیدی بیشتر کالاهای ملوانی شامل برنج، شکر و روغن خوراکی است.

در حال حاضر گمرک قشم با استقرار در اسکله شهید ذاکری، اسکله بهمن، اسکله لافت، اسکله پُهل و فرودگاه قشم به مسافران ورودی و خروجی خدمات گمرکی ارائه می‌کند.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتردر میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =