سرشماری ۱۵۰ هزار پرنده مهاجر در خوزستان

اهواز - ایرنا - معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: ۱۵۰ هزار قطعه پرنده در سرشماری پرندگان مهاجر و زمستانه آبزی و کنار آبزی در تالاب‌ها و آبگیرهای خوزستان مشاهده شدند که این آمار ۲۰ درصد نسبت به پارسال کاهش داشته است.

سید عادل مولا سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، دلیل کاهش آمار پرندگان مهاجر در سرشماری امسال را عدم دسترسی به دلیل پراکنش آبی وسیع، عمق زیاد آب و امنیت زیستگاه‌ها عنوان کرد.
وی افزود: بیشترین تعداد پرندگان در تالاب هورالعظیم، بیشترین تنوع در تالاب شادگان و بیشترین کاهش جمعیت در تالاب بندون ایذه مشاهده شده است. 
مولا اضافه کرد: هورالعظیم با ۷۹ هزار و ۷۰۰ قطعه بیشترین تعداد پرندگان را در این سرشماری به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: امسال ۳۱ هزار و ۲۵۱ قطعه در تالاب بامدژ، هشت هزار و ۳۶۰ قطعه در تالاب شادگان و ۱۰ هزار و ۹۰۰ قطعه در تالاب میانگران شمارش شده است.
مولا بیشترین جمعیت شمارش شده را مربوط به مرغابی سانان با جمعیتی بالغ بر ۸۸ هزار قطعه عنوان کرد و گفت: در این سرشماری ۹۷ گونه پرنده شمارش شده که ۶۷ گونه در هورالعظیم مشاهده شده است.
به گفته وی غول حواصیل، مارگردن، آکراس آفریقایی، اردک تاجدار، اردک مرمری، پلیکان سفید و پلیکان خاکستری گونه‌های حائز اهمیتی بودند که در این سرشماری مشاهده شده‌اند.
معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین اظهار داشت: برنامه سرشماری پرندگان مهاجر و زمستانه آبزی و کنار آبزی، با هدف پایش و نظارت جمعیت پرندگان در فصل زمستان از سال ۱۹۶۷ میلادی توسط دفتر بین المللی تحقیقات تالاب‌ها و پرندگان آبزی که به نام دفتر تالاب‌های بین‌المللی نامیده می‌شود، سازماندهی شده است.
وی افزود: این سرشماری هر ساله از اول ژانویه (۱۱ دی ماه) به مدت ۱۶ روز انجام می شود که امسال در ۴۲ ایستگاه، در ۱۴ تالاب و آبگیر استان اجرا شده است.
مولا اضافه کرد: در این برنامه کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست و ادارات تابعه با تشکیل تیم‌های سرشماری با استفاده از تجهیزات همراه شامل تلسکوپ پیشرفته، دوربین چشمی و هلی شات مشارکت داشتند.
بر اساس این گزارش، پارسال۲۰۰ هزار پرنده مهاجر زمستان گذر در پنج تالاب و ۱۲ آبگیر خوزستان سرشماری شده بود. همچنین در سال ۹۶، حدود ۲۲۸ هزار و در سال ۹۵ بیش از ۲۴۳ هزار پرنده مهاجر در خوزستان ثبت شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha