تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط با مغرب
دیدار وزرای خارجه مغرب و آمریکا در رباط در اواسط ماه دسامبر

تهران- ایرنا- تارنمای «آکسیوس» گزارش داد: اسرائیل و آمریکا در حال گفت‌ وگو درباره توافقی هستند که طبق آن، واشنگتن حاکمیت مغرب بر منطقه صحرای غربی را به رسمیت شناخته و در عوض، مغرب نیز گام‌هایی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بردارد.

آکسیوس این گزارش را بامداد سه‌شنبه به نقل از «منابع اسرائیلی و آمریکایی» منتشر کرد و نوشت که چنین توافقی می‌تواند یک دستاورد سیاسی بزرگ برای «محمد پنجم» پادشاه مغرب باشد و در عین حال، موقعیت «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در دوره سیاسی متلاطم کنونی را تقویت کند.
این گزارش توسط خبرنگار «کانال ۱۳» رژیم صهیونیستی تهیه شده و در آن آمده است: همچنین چنین توافقی می‌تواند هدف دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را برای نزدیک کردن اسرائیل و کشورهای عربی به یکدیگر به پیش ببرد اما این یک موضوع بسیار جنجال‌برانگیز و خلاف اجماع بین‌المللی است.
صحرای غربی، یک منطقه کم جمعیت و مورد مناقشه است. این منطقه پیشتر تحت کنترل اسپانیا بود و اینک مغرب مدعی کنترل بر حاکمیت آن است اما جامعه جهانی و جمعیت بومی صحرای غربی با این ادعای مغرب مخالف هستند.
شورش‌ها و درگیری‌های خشونت‌باری که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ در این منطقه جریان داشت سرانجام پس از ۱۶ سال متوقف شد اما مساله اصلی هنوز حل نشده است.
تماس‌های نتانیاهو و مغربی‌ها زمانی جدی‌تر شد که نخست وزیر اسرائیل سپتامبر ۲۰۱۸ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با «ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب دیدار کرد.
این دیدار نتیجه فعالیت کانال محرمانه‌ای بود که با کمک «یاریو الباز» یهودی مغربی و میان «میر بن شابات» مشاور امنیت ملی نتانیاهو و بوریطه ایجاد شد. الباز مالک یک خرده‌فروشی مواد غذایی در مغرب است که روابط نزدیکی با «جرد کوشنر» داماد «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا دارد.
این کانال محرمانه به دور از چشم «یوسی کوهن» مدیر موساد ایجاد شد. به نوشته آکسیوس، کوهن «مسؤول دیپلماسی محرمانه اسرائیل در جهان عرب است.»
کوهن زمانی که از ایجاد این کانال اطلاع یافت، برآشفته شد اما نتانیاهو به بن شابات گفته بود که کار خودش را انجام دهد.
بنا بر این، کوهن به مقام‌های دلت ترامپ نزدیک شد و پیشنهاد داد تا از موضع مغرب در قبال اشغال صحرای غربی حمایت کند. مقام‌های اسرائیل گفتند که پیشنهاد یک توافق سه‌جانبه به مغربی‌ها نیز ارائه شده است.
نتانیاهو تلاش کرد که تا قبل از انتخابات آوریل ۲۰۱۹ رژیم صهیونیستی این توافق را محقق کند اما زمانی که جزئیات سفر بن شابات به رسانه‌های عربی درز کرد، این پرونده به بایگانی سپرده شد.
نتانیاهو تا قبل از انتخابات مجدد سپتامبر ۲۰۱۹ بار دیگر بخت خود را آزمود اما این بار «جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا این طرح را کنار زد.
این مسأله بار دیگر در ماه نوامبر یعنی قبل از سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به مغرب مطرح شد اما تا وقتی که پمپئو در «رباط» پایتخت مغرب بود، چیزی از آن بیرون نیامد.
نتانیاهو در سال‌های اخیر برای عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی تلاش کرده است. وی در تازه‌ترین اقدام از این نوع روز دوشنبه گذشته در اوگاندا با «عبدالفتاح برهان» رییس شورای حاکمیتی سودان دیدار و درباره عادی‌سازی روابط گفت‌ وگو کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =