استاندار خراسان رضوی: انتخابات مهمترین تبلور سرمایه اجتماعی است

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی با گرامیداشت ایام الله دهه فجر به نقش پر رنگ مردم در شکل‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی اشاره کرد و گفت: انتخابات یکی از مهمترین تبلورهای سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی در جهان است.

علیرضا رزم‌حسینی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در چهار دهه گذشته، مردم با حضور پررنگ در عرصه‌های مختلف انقلاب، جمهوریت نظام و مردم‌سالاری دینی را به نمایش گذاشته‌اند.
وی همچنین با اشاره به در پیش بودن سی و هفتمین انتخابات ملی در کشور ادامه داد: انقلاب در این سال‌ها سرمایۀ اجتماعی بسیار کسب کرده که یکی از نمودهای این سرمایه اجتماعی را می‌توان در حضور پر شور مردم در رخدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی مشاهده کرد.
وی با تاکید بر استقلال ایران به عنوان یکی از محوری‌ترین شعارهای مبنایی انقلاب اسلامی گفت: استقلال همراه با آزادی دو محور اصلی در شعارهای بنیانگذار انقلاب، امام خمینی (ره) بود و جمهوری اسلامی یک مدل حکومتی به شمار می‌رود که قدرت همیشگی آن بر پایۀ نظر و رای مردم است، بنابراین همانگونه که رییس جمهوری در همایش استانداران تاکید کرد "ما باید پاسدار اسلامیت و جمهوریت باشیم، همه ما باید از اسلام، جمهوریت، ایران و قانون اساسی به خوبی دفاع کنیم".
رزم‌حسینی یکی از مبانی استقلال کشور را تاکید بر آزادگی و حریت مردم دانست و افزود: کشور ما، پر از بزرگمردان و زنان سلحشوری است که با حریت، از استقلال و امنیت این سرزمین دفاع می‌کنند و مصداق بارز این حریت نیز سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که بیش از ۲۰ میلیون نفر در مراسم تشییع پیکر مطهر او در شهرهای مختلف شرکت کردند و ندای آزادگی او را با صدای رسا سر دادند، ندایی که به گوش تمام مردم جهان رسید.
وی با تاکید بر اینکه ملت ایران همیشه پای نظام، آرمان‌های امام راحل، شهدا و ولایت فقیه بوده و خواهد بود ادامه داد: مردم بار دیگر با حضور حداکثری در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، برگ زرین دیگری در تاریخ سراسر افتخار ایران اسلامی به ثبت رسانده و نشان خواهند داد که توطئه‌های دشمنان و تحریم‌های اقتصادی ظالمانه آنان تاثیری بر عزم و ارادۀ مردم ایران ندارد. 

علاوه بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که روز دوم اسفند ماه آتی بطور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود، خراسان رضوی در همان روز انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری را نیز برای انتخاب یک نماینده باقیمانده این استان در آن مجلس برگزار می‌کند.

 ۴۹۷ داوطلب نامزدی انتخابات مجلس یازدهم در خراسان رضوی طی نخستین مرحله بررسی صلاحیتها از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند. همچنین در دومین مرحله این رسیدگی پس از بررسی شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده، ۱۷۷ داوطلب دیگر به جمع افراد تایید صلاحیت شده در خراسان رضوی پیوستند.
بر این اساس در مجموع از هزار و ۵۴ داوطلب نامزدی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی ۶۴ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند. 
۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند.

استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی ۱۲حوزه انتخاباتی دارد.
"حوزه مشهد و کلات" با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی، بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.
حوزه مشهد شامل بخش مرکزی این شهرستان و شهرستان کلات با پنج نماینده، حوزه نیشابور شامل شهرستانهای فیروزه و نیشابور با دو نماینده، حوزه انتخاباتی سبزوار شامل شهرستانهای جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و سبزوار با دو نماینده، حوزه انتخاباتی درگز منحصر به همین شهرستان با یک نماینده، حوزه قوچان شامل شهرستانهای فاروج و قوچان با یک نماینده، حوزه فریمان شامل شهرستانهای سرخس و فریمان و بخشهای احمدآباد و رضویه شهرستان مشهد با یک نماینده، حوزه کاشمر شامل شهرستانهای بردسکن، خلیل‌آباد و کاشمر با یک نماینده، حوزه تربت‌حیدریه شامل شهرستانهای زاوه، مه‌ولات و تربت‌حیدریه با یک نماینده، حوزه انتخاباتی گناباد شامل شهرستانهای بجستان و گناباد با یک نماینده، حوزه خواف شامل شهرستانهای رشتخوار و خواف با یک نماینده، حوزه تربت‌جام شامل شهرستانهای تایباد، باخرز، صالح‌آباد و تربت‌جام با یک نماینده و بالاخره حوزه انتخاباتی چناران شامل شهرستانهای بینالود (طرقبه‌شاندیر) و چناران با یک نماینده در مجلس شورای اسلامی، ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز برای انتخاب یک نماینده خراسان رضوی در آن مجلس امسال برگزار می‌شود. مرحوم آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی نماینده مردم خراسان رضوی در خبرگان رهبری پارسال درگذشت. شش نفر از ۸۸ نماینده مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در جمع خبرگان هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha