۱۴ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۱
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83659378
۰ نفر

برچسب‌ها

پروژه درام نویسی باید به برنامه ای ثابت تبدیل شود

تهران- ایرنا- مدیرکل هنرهای نمایشی ابراز امیدواری کرد تا پروژه درام نویسی مجموعه قلم روشن به برنامه ای ثابت و مستمر تبدیل شود.

شهرام کرمی در آیین رونمایی از آثار مجموعه قلم روشن با بیان اینکه در عرصه درام نویسی مسیر فعالی وجود نداشت، اظهار داشت: رویه جاری نمایشنامه نویسی در کشور ما به روندی فردی تبدیل شده است و تنها افرادی به خلق اثر به می پرداختند.
وی با تاکید بر اینکه در فضای فعلی درام نویس هویتی جریان ساز ندارد و بر خلاف شاخه های دیگر تئاتر از این طریق ارتزاق نمی کنند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که نمایشنامه بنیادی ترین اجرای یک تئاتر است.
وی افزود: به دلیل ایجاد این فضای فردی و شخصی در درام نویسی نسل جدید به کارگردانی نیز روی آورده‌اند اما این روند صحیحی نیست زیرا درام نویس باید زمان خود را صرف نگارش نمایشنامه کند و کارگردانی.
به گفته وی، مجموع این وضعیت موجب می‌شود تا چند مقطع در فعالیت هنری این هنرمندان فاصله افتد و با مجموعه قلم روشن جای خالی جریان درام نویسی را ایجاد کنیم تا انگیزه ای برای فعالیت این افراد شود.
وی با بیان اینکه افراد درام نویسی زیادی در کشور داریم تصریح کرد: امیدوارم این پروژه مستمر و برنامه ای ثابت شود و این بخش تازه اول راه است که از وقایع نگری اشخاص جامعه آغاز می شود.
وی با اشاره به اینکه در گام اول به سراغ زندگی شهدا رفتیم که نزد تمام اقشار جامعه قابل احترام هستند اظهار داشت: شهدا شخصیت های الگو و قهرمانان ملی هستند که در تمام زندگی باید به ابعاد اخلاقی و وجودی آنها رجوع کنیم.
کامران شهلایی مدیر پروژه مجموعه قلم روشن نیز با اشاره به اینکه ایده اصلی این پروژه از کرمی بود اظهار داشت: نگارش این مجموعه برای نخستین بار بعد از ۴۰ سال به صورت مستقل در حوزه نمایشنامه نویسی رخ داده است.
وی با تاکید بر اینکه این اتفاق گامی در حمایت از نمایش نامه نویسان است، تصریح کرد: امیدوارم در سال آینده هم دو فصل دیگر منتشر شود تا حمایت مادی و معنوی از نویسندگان این عرصه باشد.
وی افزود: نوشتن در حیطه زندگی نامه شهدا سخت بود زیرا شهدا به عنوان قهرمانان تاریخ جنگ بخش مهمی هستند که از جان و زندگی خود گذشتند و در عین سختی شناخت این تاریخ برای پیشروی در زندگی لازم و با ارزش است.
حجت الاسلام محمد مهدی بهداروند پژوهشگر و محقق با اشاره به اتفاقات تلخ ماه های گذشته و تاثر تمام جامعه را برانگیخت، خاطرنشان کرد: بعد از اعلام طرح از سوی مدیرکل هنرهای نمایشی تصمیم به انتخاب میان شهدایی گرفتیم که نام آشنا نیستند و کمتر به آنها پرداخته شده است اما امروز ما بر سر سفره امنیت آنها نشسته ایم.
وی با بیان اینکه بیست شخصیت شهید را انتخاب کردیم که گریز از نام های بزرگ نیز امکان پذیر نبود خاطرنشان کرد: بعد از نگارش زندگی ۱۰ شهید در گام نخست، سردار قاسم سلیمانی نیز به جمع شهدا پیوست به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در گام دوم و ده شخصیت دوم در مجموعه قلم روشن نمایش نامه ای از زندگی این سردار نیز به رشته تحریر در آید.
به گفته وی، زندگی این افراد سرشار از حیات اجتماعی است که امیدوارم در صحنه نمایش اجرا شود و مجموعه قلم روشن در حافظه تاریخی تئاتر ماندگار خواهد شد.
برخی از نویسندگان نیز در مورد نحوه نگارش نمایشنامه های این مجموعه نیز سخنانی به زبان آوردند.
فصل اول مجموعه قلم روشن با عنوان مجموعه نمایش های متکی بر زندگینامه شهدای دفاع مقدس از جمل حمید باکری، سید محمد حسین علم الهدی، علی هاشمی، عبدالحسین برونسی، محمود کاوه، علی همت و علی چیت سازیان با حضور مهرداد رایانی مخصوص مدیر انتشارات و پژوهش، کوروش زارعی مدیرکل هنرهای نمایشی حوزه هنری، نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha