۱۴ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۱
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83659231
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تزریق ۱۷۴ میلیارد دلار به بورس چین

پکن-ایرنا-بانک مرکزی چین از تزریق ۱۷۴ میلیارد دلار پول نقد به بازارهای اوراق بهادار این کشور در شهرهای جنوبی و شرقی خبر داده است.

بانک مرکزی چین روز دوشنبه اعلام کرد که با توجه به شروع فعالیت بازارهای سهام و اوراق بهادار در شهرهای شنجن در جنوب و شانگهای در شرق و با هدف کاهش نگرانی سرمایه گذاران و سهامداران این اقدام صورت می گیرد.

شیوع ویروس کرونا یا ووهان که از شهری به همین نام در مرکز چین از ماه دسامبر سال گذشته آغاز شد و دهها نفر را به مرگ کشانده و هزاران نفر را مبتلا کرده ، تاثیرات بسیار منفی بر اقتصاد چین داشته است.

بانک مرکزی چین امیدوار است با تزریق این سرمایه کلان به بورس از سقوط ارزش سهام به طور ناگهانی به علت سرایت ویروس به سراسر کشور ، پیشگیری کند.

بانک مرکزی در بیانیه ای در تارنمای خود تزریق این مبلغ از روز دوشنبه را گامی در راستای تثبیت بهای سهام و کاستن از نگرانی های سرمایه گذاران در بورس چین عنوان کرده است.

این نخستین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی است که بانک مرکزی چین دست به چنین کاری می زند و اولین تزریق کلان سرمایه به بورس محسوب می شود.

همزمان تحلیلگران و اقتصاددان ها پیش بینی کرده اند که شیوع ویروس تاثیرات بسیار منفی خواهد داشت و شاید رشد اقتصادی چین را در سه ماهه اول سال جاری میلادی به زیر ۵ درصد کاهش دهد. رشد اقتصادی چین در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی ۶ درصد رشد کرد.

سازمان سهام و اوراق بهادار و کمیسیون قانونمندی بورس چین در بیانیه هایی تاکید کرده اند که سرمایه گذاران در یک دوره کوتاه مدت با تاثیرات منفی شیوع این ویروس روبرو خواهند شد و اوضاع بتدریج بهبود خواهد یافت.

چین تدابیر بی سابقه ای برای کنترل و پیشگیری اتخاذ کرده و از جمله ۶۰ میلیون نفر را در استان خو بی مرکز این کشور که کانون اولیه شیوع این ویروس محسوب می شود ،قرنطینه کرده است.

این کشور همچنین بیشتر مراکز تفریحی و تجمعات مردمی را در سراسر کشور تعطیل کرده است و بسیاری از خطوط ریلی از جابجایی مسافران خودداری می کنند تا از اشاعه ویروس به شکل گسترده تر جلوگیری شود.

چین تاکید کرده است که آسیب های اقتصادی فعلی را متحمل می شود تا در نهایت بتواند این ویروس را در کشور ریشه کن کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =