۱۴ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83658877
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اروپا پیش‌نویس دستورکار مذاکرات تجاری با انگلیس را ارایه داد

لندن – ایرنا– نماینده شورای اروپا در امور برگزیت روز دوشنبه با تشریح پیش‌نویس دستورکار مذاکرات تجاری با انگلیس تاکید کرد که هرگونه توافق تجاری میان دوطرف بهره کمتری از مزایای عضویت کامل انگلیس در اتحادیه خواهد داشت.

«میشل بارنیه» در جریان یک نشست خبری در بروکسل تصریح کرد که عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا بهترین مدل همکاری میان دو طرف بود و توافق جدید چندان مطلوب طرفین نخواهد بود.  
او در این باره چشم‌انداز مورد انتظار اتحادیه اروپا برای همکاری در زمینه‌های تجاری، قضایی، سیاست خارجی و مشارکت در برنامه‌های راهبردی اتحادیه را تشریح کرد.
نماینده اتحادیه اروپا در این باره توضیح داد که پس از پایان دوره انتقالی پسابرگزیت، تبادل کالا میان دو طرف مشمول بازرسی‌های گمرکی خواهد بود و صادرکنندگان باید از هم‌اینک برای این مساله برنامه ریزی کنند.
وی در حوزه همکاری امنیتی هم به حادثه تروریستی دیشب در جنوب لندن اشاره و عنوان کرد که اتحادیه اروپا انتظار دارد چارچوبی به اجرا گذاشته شود که دو طرف بتوانند در زمینه‌های امنیتی تبادل اطلاعات کنند.
بارنیه خاطر نشان کرد که اروپا خواهان مذاکره در شرایط برابر است و به محض تائید پیش‌نویس دستورکار مذاکرات از سوی شورای اروپا، گفت‌وگوها می تواند «بلافاصله» آغاز شود.  
هم زمان نخست وزیر انگلیس قرار است انتظارات خود را از مذاکرات با اتحادیه اروپا تشریح کند.  انتشار فرازهایی از پیش‌نویس اولین سخنرانی بوریس جانسون که اولین نطق او پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا بشمار می‌رود حاکی از موضع تند او در مذاکرات پیش رو با اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق تجاری است.
در این سخنرانی، بوریس جانسون تاکید خواهد کرد که این کشور هیچ امتیاز دیگری به اتحادیه اروپا نخواهد داد و تمایلی به تبعیت از قوانین و مقررات اتحادیه پس از پایان دوره گذار پسابرگزیت نخواهد داشت.
انگلیس جمعه شب گذشته ساعت ۲۳ به وقت محلی پس از ۴۷ سال به عضویت در اتحادیه اروپا پایان داد. این کشور تا پایان سال جاری میلادی بدون داشتن حق رای از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت خواهد کرد.  
بر اساس این گزارش، نخست وزیر انگلیس به دنبال توافقی مشابه معاهده تجاری اتحادیه اروپا و کانادا است که به مبادلات کالا میان دو طرف تعرفه‌ای تعلق نگیرد. از سویی او این آمادگی را دارد که اگر طرف اروپایی با این توافق موافقت نکرد طرح مشابه توافق با استرالیا را پیشنهاد کند که روی برخی از کالاها تعرفه اعمال شود.
با این حال طرف اروپایی نسبت به جدول زمان بندی مورد انتظار انگلیس چندان خوش بین نیست و معتقد است که توافق نهایی مزیت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را نخواهد داشت.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =