دولت ساخت ۳۵۰۰ واحد مسکونی در کهگیلویه و بویراحمد را متعهد شد

یاسوج- ایرنا- با امضای تفاهم‌نامه سه جانبه بین محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حسین کلانتری استاندار کهگیلویه وبویراحمد سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ویژه خانواده های محروم و کم بضاعت این استان ساخته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که این تعداد واحد مسکونی ظرف کمتر از یک سال ساخته خواهد شد.

نوبخت تصریح کرد: ساخت این واحدهای مسکونی با پشتیبانی مالی سازمان برنامه وبودجه انجام خواهد شد.

وی این واحدهای مسکونی را هدیه ویژه دولت در چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به مردم وفادار و قدرشناس این استان دانست و از استاندار کهگیلویه وبویراحمد خواست که ساخت این واحدها بصورت عادلانه در همه بخش ها و شهرستان های استان انجام شود.

تخصیص ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل جاده ملی پاتاوه – دهدشت

نوبخت همچنین در این نشست تاکید کرد که اعتبار مورد نیاز برای تکمیل جاده ملی پاتاوه – دهدشت به مبلغ حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه تامین خواهد شد.

 وی تصریح کرد: با تخصیص این میزان بودجه این محور ملی و شریانی تا دهه فجر سال آینده افتتاح و بخش های زیادی از این استان بویژه شهر دهدشت از بن بست خارج خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور که نوبخت را در سفر امروز به یاسوج همراهی می کند نیز گفت: محور پاتاوه – دهدشت تنها یک پروژه استانی با برکات و ارزش خاص استانی نیست بلکه یکی از شریان های اصلی کشور و نقطه اتصال مرکز کشور به بنادر جنوب بویژه بندر امام خمینی محسوب می شود.

خیرالله خادمی تصریح کرد: این محور یک نقطه جدید اتصالی از زاگرس محسوب می شود و به طور قطع زمینه توسعه و سرمایه گذاری بر روی این محور از اولویت های مهم وزارت راه و شهرسازی است.

خادمی میزان اعتبار هزینه شده از زمان اجرای این طرح را تاکنون افزون بر ۶۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس محاسبات روز این رقم افزون بر ۲ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

وی بیان کرد: این محور به طول ۱۳۶ کیلومتر دارای چهار قطعه است که ۲ قطعه اول ان در سال های اخیر به بهره برداری رسید.

قطعه دوم جاده ملی پاتاوه - دهدشت به طول ۲۸ کیلومتر و مشتمل بر پنج دهنه تونل به طول ۲هزار و۸۲۰ متر اردیبهشت ۹۶ به بهره برداری رسید.

خادمی همچنین از در دست ساخت بودن افزون بر ۲۰۰ کیلومتر راه اعم از بزرگراه و جاده های اصلی و فرعی توسط شرکت زیرساخت و حمل و نقل جاده های کشور در سطح استان خبر داد و گفت: میزان اعتبار مصوب این طرح در سال ۹۸ نیز رقمی حدود ۲ هزار میلیارد ریال است.

ساخت سه طرح بزرگ اقتصادی با مشارکت بانک ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به ظرفیت ها و استعدادهای نهفته اما شکوفا نشده در کهگیلویه وبویراحمد در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: این سازمان و دولت از طرح های مهم ، کلان و تاثیرگذار در زندگی مردم با عزم راسخ حمایت خواهد کرد.

وی یادآور شد: استانداری کهگیلویه وبویراحمد با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سه طرح مهم اقتصادی  بزرگ را به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کند تا نسبت به تامین منابع آن ها با اعمال ماده ۵۶ و با حمایت های بانکی اقدام شود.

نوبخت نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل و کمک به تسریع طرح های عمرانی و اقتصادی مشمول اقتصاد مقاومتی از سوی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد و گفت: دستگاه های اجرایی این استان با اطمینان نسبت به واگذاری این طرح ها به بخش خصوصی اقدام کنند.

وی همچنین استفاده از ظرفیت های قانونی بویژه بند "و" تبصره پنج بودجه برای تهاتر و بدهی های دولت به پیمانکاران در طرح های عمرانی و اقتصادی در این استان را یادآور شد و گفت: سازمان برنامه و بودجه هر میزان اعتبار و رقم اعلامی از سوی استاندار و مسئولان کهگیلویه وبویراحمد را در این زمینه متعهد خواهد شد.

روش های فاینانس داخلی برای پروژه های کلان عمرانی ، ظرفیت بند «و» تبصره پنج بودجه، اسناد خزانه اسلامی و همچنین تبصره ۱۸ قانون بودجه و کمک های فنی و اعتباری از جمله ظرفیت ها و فرصت های قانونی مندرج در بودجه سالانه کل کشور بویژه ظرف سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بوده است.

وی همچنین بر ضرورت بازآفرینی مناطق حاشیه ای و بافت های فرسوده در شهرهای مختلف استان بویژه شهر یاسوج تاکید کرد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نسبت به تامین زیرساخت ها و رفع مشکلات این مناطق در اسرع وقت اقدام کنند.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه ساخت موزه دفاع مقدس در شهر یاسوج را یادآور شد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز این طرح را در اولویت کاری خود قرار دهد.

نوبخت با اشاره به ضرورت افزایش تعداد پروازهای فرودگاه یاسوج و خروج آن از رکود در اسرع وقت گفت: این موضوع را در دولت مطرح و برای رفع مشکلات و موانع آن با مسئولان مربوطه به صورت ویژه پیگیری خواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد معرفی شد

در این نشست علی سلحشوری به عنوان رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد منصوب و معرفی و از خدمات حسن نوروزی رئیس پیشین این سازمان تجلیل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =