نخستین عمل جراحی قلب باز در جهرم با موفقیت انجام شد

شیراز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: برای نخستین بار عمل جراحی باز قلب (بای‌پس قلب) بر روی بیمار مرد ۴۹ ساله در بیمارستان پیمانیه جهرم با موفقیت انجام شد.

دکتر محمد رحمانیان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این عمل را دکتر رضا خواجه، فوق تخصص جراحی قلب، با موفقیت در اتاق عمل بیمارستان پیمانیه که به امکانات و تجهیزات بروز مجهز شده و آموزش تخصصی پرسنل آن نیز صورت گرفته انجام داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: این بیمار پس از تشخیص انسداد عروق در مرکز آنژیوگرافی همین بیمارستان و مشاوره با جراح قلب برای انجام عمل جراحی بای‌پس انتخاب شد.

 به گفته وی این عمل حدود ۳ ساعت طول کشید و  هم اکنون حال بیمار رضایت‌بخش و در بخش  مراقبت‌های ویژه بیمارستان پیمانیه تحت نظر است.

رحمانیان تصریح کرد:   با وجود اتاق عمل با تمام امکانات بروز با بهترین برندها و آی‌سی‌یو   مجهز، در کنار بخش آنژیوگرافی، پکیج جراحی قلب کامل شده و بیماران، نیازمند اعزام به دیگر مراکز نخواهند بود.

به گفته رحمانیان  با راه اندازی این مرکز، عمل‌های دیگر قلب  مثل تعویض دریچه، نیز قابل انجام است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم  گفت: انجام موفقیت‌آمیز این عمل مقدمه‌ای برای راه‌اندازی مرکز بزرگ جراحی قلب به نام " حاج ابوطالبی"  است که پس از بهره‌برداری در آینده‌ای نزدیک، جهرم را به یکی از بزرگترین مراکز حراجی قلب در جنوب کشور تبدیل خواهد کرد.

نجات بیمار قلبی در جهرم 

همچنین در این راستا اولین بیمار دچار سکته حاد قلبی در بخش آنژیوگرافی بیمارستان پیمانیه جهرم درمان شد و به زندگی بازگشت.

 متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی جهرم در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: امروز دوشنبه مردی ۴۶ ساله با سابقه بیماری دیابت همراه با درد شدید قفسه سینه به بخش اورژانس بیمارستان پیمانیه جهرم مراجعه کرد  که در همان بدو ورود سطح هوشیاری وی پایین آمد  و دچار ایست قلبی و تنفسی شد.

دکتر اسماعیل رعیت‌دوست بیان کرد: با تشخیص و اقدامات به موقع تیم تخصصی ، احیای قلبی و ریوی برای بیمار انجام شد. با توجه به حاد بودن سکته قلبی بیمار مجددا وارد شوک قلبی شد  و به مدت ۵ دقیقه ماساژ قفسه سینه برای وی صورت گرفت که خوشبختانه ضربان  قلب بیمار به حالت عادی بازگشت.

وی اظهار کرد:  بعد از احیای قلبی بیمار،   به بخش انژیوگرافی منتقل شد.

رعیت‌دوست ادامه داد: با توجه به فعالیت بخش آنژیوگرافی بیمارستان   مراحل درمان بیمار در بخش آنژیوگرافی نیز  فعال شد و با حضور متخصص آنژیوپلاستی قلب، لخته خون از عروق قلب بیمار خارج شد. در حال حاضر وضعیت بیمار خوب  و تحت مراقبت‌های ویژه است.

 فوق تخصص آنژیوپلاستی قلب  یک روز در هفته در بخش آنژیوگرافی بیمارستان پیمانیه جهرم حضور دارد و آماده خدمت به مردم است. همچنین در آینده نزدیک خدمات آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی قلب در تمام طول هفته در این شهرستان  فعال خواهد شد.

اخبار مرتبط