آخر هفته با سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

تهران- ایرنا- هشتمین و نهمین روز سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با آخرین روزهای هفته همزمان شده است که نمایش های بسیاری میزبان تماشاگران خواهند بود.

روزهای پنجشنبه و جمعه، هشتمین و نهمین روز از سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است که در بخش های نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی، رادیو تئاتر، به علاوه فجر و صحنه ای آثاری به صورت رقابتی و غیررقابتی به صحنه می روند و این رویداد هنری نیز آخرین روزهای خود را پشت سر می گذارد.

نمایش‌های به علاوه فجر

روز پنجشنبه در بخش نمایش‌های به علاوه فجر هشت نمایش در تمام تماشاخانه های خصوصی حاضر در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به صحنه می رود که نیمی از آنها به صورت رقابتی و نیمی دیگر در بخش غیررقابتی حضور دارند و روز جمعه نیز از هفت نمایش، چهار اثر در بخش رقابتی شرکت دارند.

نمایش ماندات به نویسندگی و کارگردانی پوریا جلالوندی از تهران که روز گذشته نخستین اجرای خود را به صحنه برد در دومین روز ساعت ۱۷:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه در تماشاخانه دیوارچهارم به صحنه می رود؛ این نمایش که در بخش غیررقابتی جشنواره شرکت کرده است روز جمعه نیز برای آخرین اجرای خود صحنه را تجربه خواهد کرد.

نمایش رپرتاژ اندیشه های کال به نویسندگی علی طاهری، سیما بنیادی و سپیده خاکباز و کارگردانی علی طاهری به جای نمایش خوابمردگی در روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۶۵ دقیقه در تماشاخانه آژمان به صحنه می رود؛ این نمایش که از تهران در بخش مسابقه به علاوه فجر شرکت کرده است آخرین اجرای خود را روز یکشنبه به صحنه می برد.

همچنین در تماشاخانه آژمان در روزهای آخر هفته نمایش آن یگانه می کشد به نویسندگی و کارگردانی مرضیه شاطرطوسی جایگزین نمایش دختر/پسر از تهران می شود و ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۶۵ دقیقه اجرا می شود. این نمایش که در بخش رقابتی حضور دارد روز یکشنبه نیز آخرین اجرای خود را به صحنه می برد.

در خانه نمایش دا نیز روز پنجشنبه نمایش انکار به طراحی و کارگردانی پانته آ شایسته از تهران جایگزین نمایش وجود می شود که ساعت ۱۹ به مدت ۳۰ دقیقه به صحنه می رود و همچنین روز جمعه جای خود را به نمایش ویرانه های زیبا به نویسندگی حسین زنگنه و کارگردانی اصغر کیاثلاثی از تهران می دهد که ساعت ۱۹ به مدت ۵۰ دقیقه اجرا خواهد داشت که این دو نمایش نیز در بخش رقابتی شرکت کرده اند.

در تماشاخانه شانو نمایش زری سلطان به نویسندگی کرامت یزدان و کارگردانی فرید همدانی از تهران در هشتمین روز جشنواره سی و هشتم ساعت ۱۷ به مدت ۶۵ دقیقه و در نهمین روز ساعت ۱۹ اجرا می شود؛ این نمایش که روز شنبه سومین اجرای خود را پشت سر می گذارد در بخش مسابقه نیز حضور دارد.

روز پنجشنبه نمایش عباس به نویسندگی پوریا شهرابی و کارگردانی حمزه زارعی به عنوان منتخب جشنواره دانشجویی افرا در دو نوبت ۱۹ و ۲۱ از کرمانشاه به مدت ۵۰ دقیقه در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می رود و روز جمعه جای خود را به نمایش آنامورفیک برگرفته از هملت شکسپیر به کارگردانی عارف شریفی از تهران می دهد که به مدت ۶۰ دقیقه بر صحنه خواهد بود که هر دو در بخش غیررقابتی حضور دارند.

نمایش اسپرسو به نویسندگی محسن قاسمی و کارگردانی زراعتی از شیراز به عنوان برگزیده جشنواره تئاتر زندان های فارس روز پنجشنبه ساعت ۱۹ به مدت ۴۰ دقیقه در تماشاخانه ایران تماشا به صحنه می رود و روز جمعه نیز نمایش پنجشنبه آخرماه به نویسندگی یاسین بهرامی و کارگردانی حسن سبحانی به عنوان منتخب جشنواره خلیج فارس، کویر و معلولین از میناب به مدت ۶۰ دقیقه به صحنه می رود که این نمایش ها نیز در بخش غیررقابتی شرکت کرده  اند.

در خانه نمایش مهرگان نیز روز پنجشنبه نمایش مرگ مولف به نویسندگی و کارگردانی پیروز میرزایی از تهران تک اجرای خود را در بخش غیررقابتی ساعت ۲۱ به مدت ۴۵ دقیقه به صحنه می برد.

نمایش بیا جلوتر (محیطی) نوشته حسین برفی نژاد و کارگردانی سجاد باقری در عمارت نوفل‌لوشاتو به صورت غیر رقابتی اجرا می شود.

رادیو تئاتر

در روزهای آخر هفته در بخش رادیو تئاتر در هر روز دو نمایش در تالار رودکی اجرا می کنند که تمام آنها نیز در بخش رقابتی حضور دارند.

روز پنجشنبه نمایش وارشی شو به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مجید محمدی از مازندران ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۳۷ دقیقه و نمایش کسوف نوشته ایوب آقاخانی به کارگردانی داریوش شهبازی و تهیه کنندگی امیر هوشنگ کریم نیا از تهران ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۴۲ دقیقه اجرا دارند.

همچنین روز جمعه نمایش آهسته با گل سرخ نوشته اکبر رادی به کارگردانی شیرین سپه راد و تهیه کنندگی امیرهوشنگ کریم نیا از تهران ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۵۲ دقیقه و نمایش تور غه به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مجید حمزانلویی از خراسان شمالی ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۳۷ دقیقه اجرا خواهند داشت.

نمایش‌های صحنه‌ای

روز پنجشنبه در بخش نمایش‌های صحنه‌ای ۹ اجرا به صحنه می رود که به جز دو نمایش بخش ملل، دو اثر نیز در بخش غیررقابتی حضور دارند و همچنین روز جمعه از تعداد هفت اثری که به صحنه می روند دو اثر در بخش ملل و سه نمایش به صورت رقابتی در جشنواره حضور دارند.

نمایش بیگانه در خانه به نویسندگی و کارگردانی محمد مساوات که پیش از این قرار بود در تئاتر مستقل تهران تنها دو روز از جشنواره اجرا داشته باشد اما پیش از آغاز این رویداد هنری برای ۶ اجرا به سالن اصلی تئاترشهر منتقل شد و روز شنبه نخستین اجرای خود را به صحنه برد و روز پنجشنبه ساعت ۱۸:۳۰ و روز جمعه ساعت ۱۹ به مدت ۱۲۰ دقیقه به صحنه می رود.

نمایش برگشتن نوشته خیرالله تقیانی پور و به کارگردانی حسین مسافرآستانه از تهران در روزهای هشتم و نهم سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از تهران در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ به مدت ۷۰ دقیقه در تالار چارسو مجموعه تئاترشهر در بخش غیررقابتی به صحنه می رود.

روز پنجشنبه نمایش گل های دست ساز به کارگردانی زیریار داداسیان که در بخش ملل از کشور ارمنستان شرکت کرده است در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ به مدت ۶۰ دقیقه  در تالار سایه مجموعه تئاترشهر اجرا دارد و روز جمعه نیز جای خود را به نمایش جایی برای هیچکس به نویسندگی آتوسا ریکی و کارگردانی مهدی تقی زاده از زاهدان می دهد که به مدت ۶۵ دقیقه به صورت غیررقابتی به صحنه می رود.

تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر نیز روز پنجشنبه میزبان نمایش کمیته نان به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج از تهران است که در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۲۰:۳۰ به مدت ۶۵ دقیقه به صورت رقابتی به صحنه می رود و روز جمعه نیز اجرایی ندارد.

تماشاخانه ایرانشهر نیز روز پنجشنبه بار دیگر شاهد اجرای نمایش غم نومه وطن و تن به نویسندگی و کارگردانی جواد خاکسار حقانی که یک اجرا ساعت ۱۷ به مدت ۶۰ دقیقه در بخش رقابتی از شهرکرد به صحنه می برد و روز جمعه نیز در بخش ملل میزبان نمایش تسلا به نویسندگی و کارگردانی میخاییل گیگنتیس از یونان است که در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۴۵ به مدت ۸۰ دقیقه به صحنه می رود.

همچنین روز پنجشنبه نمایش دست هایم کو مم حسن نوشته رضا گشتاسب و کارگردانی رضا کرمی زاده از یاسوج در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ به مدت ۴۵ دقیقه در بخش غیر رقابتی در تئاتر مولوی و روز جمعه جای خود را به نمایش کلاغ ها به نویسندگی و کارگردانی سعید محسنی از اصفهان می دهد که به مدت ۸۰ دقیقه برای بخش رقابتی به صحنه می رود. و نمایش اسماعیل به نویسندگی و کارگردانی سینا شفیعی از کرج نیز آخرین اجرای خود را ساعت ۱۸ به مدت ۸۰ دقیقه به صورت غیررقابتی در تماشاخانه سرو اجرا می کند.

در دور روز آخر هفته و روز شنبه کارگاه دکور تالار وحدت از نمایش ارواح به نویسندگی و کارگردانی آنجلا استوکلین از سوییس در بخش ملل میزبانی می کند که در دو نوبت ۱۶ و ۱۹ اجرا دارد.

همچنین نمایش شاه ماهی نوشته احمد سلگی و رضا بهاروند و کارگردانی رضا بهاروند در هشتمین و نهمین روز از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ساعت ۱۹ در تماشاخانه شهرزاد اجرا می شود که این نمایش در بخش رقابتی حضور دارد.

نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی

در آخرین روزهای هفته در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی ۱۱ نمایش در محوطه مجموعه تئاترشهر، خانه هنرمندان، ایوان انتظار و موزه عبرت اجرا می شوند که در این میان تنها نمایش سرباز به صورت غیررقابتی اجرا می شود.

نمایش بهار میاد به نویسندگی و کارگردانی محمد برومند از مشهد ساعت ۱۰:۳۰ به مدت ۴۰ دقیقه و نمایش سانتیمتر به نویسندگی و کارگردانی سیدسوران حسینی از مریوان ساعت ۱۱ به مدت ۴۰ دقیقه در مترو میدان ولیعصر (عج) ایوان انتظار روز پنجشنبه اجرا می شوند و روز جمعه نیز در همین محوطه نمایش چیزمیز به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی از ایلام ساعت ۱۰:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه و نمایش بل ۲۱۴ به نویسندگی و کارگردانی مصطفی کولیوندی از دهلران ساعت ۱۱ به مدت ۳۵ دقیقه اجرا خواهند داشت.

در محوطه مجموعه تئاتر شهر نیز روز پنجشنبه نمایش دست... کاری به نویسندگی احمد صمیمی و کارگردانی مهدی ضیاییان پور از تهران ساعت ۱۶ به مدت ۲۰ دقیقه، نمایش سانتیمتر ساعت ۱۶:۳۰، بل ۲۱۴ ساعت ۱۷ و نمایش سرباز نوشته امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی از بروجرد ساعت ۱۸ به مدت ۲۵ دقیقه اجرا می شوند و روز جمعه نیز نمایش گل پری به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان ساعت ۱۶ به مدت ۳۵ دقیقه، نمایش چیزمیز ساعت ۱۶:۳۰، نمایش میمون کشی به نویسندگی و کارگردانی سعید خیرالهی از دهلران ساعت ۱۷ به مدت ۳۰ دقیقه و نمایش سرباز ساعت ۱۸ اجرا می شوند.

در محوطه خانه هنرمندان ایران روز پنجشنبه نمایش بهار میاد ساعت ۱۶:۳۰ و نمایش خردل لای نون به نویسندگی رضا بهرامی و کارگردانی جلال حسنوند از کرمانشاه ساعت ۱۷ به مدت ۲۵ دقیقه و روز جمعه نیز نمایش بل ۲۱۴ ساعت ۱۶:۳۰ و نمایش گل پری ساعت ۱۷ اجرا خواهند شد.

نمایش چیدمان اجرا اکسیر از کرج با طراحی علی کاظمی که روز شنبه ۱۲ بهمن ماه اجرای خود را آغاز کرده بود در آخرین اجرای خود روز پنجشنبه در ساعت های ۱۶، ۱۶:۳۰، ۱۷، ۱۷:۳۰ و ۱۸ در موسسه صبا فرهنگستان هنر به صحنه می رود.

نمایش کمیته مشترک نیز به نویسندگی و کارگردانی میلاد جباری مولانا از تهران در دو روز آخر هفته ساعت ۱۹:۳۰ در موزه عبرت اجرا می شود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرده است و شامگاه ۲۱ بهمن‌ماه به کار خود پایان خواهد داد.

فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سال جاری منتشر شد که در متن آن آثار را در بخش های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفکیک شده پذیرفت.

بر همین اساس آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عکس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از ۵ تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به نمایش گذاشته شده است.

بعد از حواشی انصراف ها نیز از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از ۲۷ اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند.

همچنین از هفت اثر بخش بین الملل شش اثر اجرا خواهند داشت. در این میان دو اثر سردار پرچم دار و #همه همدردیم به بخش های نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر با عنوان سردار عشق به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این سه نمایش جدید به گرامیداشت سردار شهید قاسم سلیمانی و جانباختگان سانحه هوایی (سقوط هواپیمای ایران- اوکراین) اختصاص دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha