چهار روز تا پرتاب ماهواره «ظفر»

تهران-ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از پرتاب ماهواره ظفر تا پایان این هفته خبر داد.

ماهواره ظفر و تزریق آن در مدار از دو هفته قبل سر تیتر اخبار فناوری را به خود اختصاص داد. تقریبا از دو هفته قبل این ماهواره از دانشگاه علم و صنعت تحویل سازمان فضایی کشور شد تا پس از تحویل به وزارت دفاع مقدمات حضور آن در مدار فراهم شود. 
«محمد جواد آذری جهرمی» امروز (دوشنبه) در صفحه شخصی خود در توییتر خبرهای جدیدی از ماهواره تصویربرداری ظفر داد و نوشت: «از شکست نمی‌ترسیم، نا امید هم نمی‌شویم، با دعای شما و توکل بر خدا، ⁧‫ماهواره ظفر‬⁩ تا پایان این هفته با سیمرغ ایرانی عازم مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین می‌شود. ‏امیدوارم موفق شویم و بتوانیم یک فصل جدید از ایران را بسازیم.»

ماهواره ظفر با سه ماموریت اصلی تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده و اندازه‌گیری تشعشعات فضایی در مدت زمان ۳ سال در دو نمونه ظفر ۱ و ظفر ۲ در دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده است. 

این ماهواره در رده ماهواره‌های Low Earth orbit(-مدار نزدیک زمین) با ارتفاع مداری ۵۳۰ کیلومتر، شیب ۵۶ درجه و جرم ۱۱۳ کیلوگرم است. در بخش فضایی، ماهواره ظفر شامل محموله تصویربرداری، محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، زیر سیستم‌های تعیین موقعیت، تعیین و کنترل وضعیت، مدیریت داده و فرمان، انرژی، سازه و مکانیزم و کنترل حرارت است.

بخش زمینی شامل ایستگاه تله کامند (سیستم ارسال دستورات از یک نقطه مرکزی برای سایر نقاط راه دور)، تله متری (اندازه‌گیری)، دریافت تصویر، مدیریت محموله ذخیره و ارسال است.

«از شکست نمی ترسیم، نا امید هم نمی شویم. امیدواریم ماهواره ظفر تا پایان هفته در مدار بگیرد»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha