ماجرای درگیری هواداران شهردار و اعضای شورای آبپخش بوشهر چه بود؟

بوشهر- ایرنا- هواداران و بستگان شهردار و اعضای شورای اسلامی آبپخش ازتوابع شهرستان دشتستان روز پنجشنبه هفته گذشته (دهم بهمن ماه ) پس از جلسه استیضاح شهردار با هم درگیر شدند که شماری مصدوم به جا گذاشت.

خبرنگار ایرنا علت و شرح این ماجرا را درقالب مصاحبه با رئیس شورای اسلامی شهر آبپخش و شهردار آن پرسیده‌ که پاسخ آنها به شرح زیر است.

رئیس شورای اسلامی شهر آبپخش در این باره گفت: در سه ماه اخیر سه بار شهردار آبپخش با چهار رای موافق و یک رای مخالف بدلیل تخلف بودجه، ارائه نکردن بیلان مالی یک ماهه و ۶ ماهه به شورا، نداشتن شفافیت مالی، همکاری نکردن با شورا در ماده ۸۱ قانون تحقیق و تفحص مالی، استخدام‌ها و اجرای پروژه‌های فراوان بدون مجوز و خارج از بودجه استیضاح شده‌است.

فرخ عباسی افزود: تاکنون ۲ بار در سه ماه اخیر صورتجلسه و نامه شورا مبنی بر استیضاح شهردار به فرمانداری دشتستان ارسال اما هر بار بدلایلی از طرف فرمانداری رد شده‌است که در این زمینه شورای اسلامی حقوق خود را ضایع شده می‌داند.
وی یادآورشد: بنا به تخلفات بیان شده بار دیگر روز پنجشنبه ۱۰بهمن ماه در جلسه غیرعلنی شورای اسلامی که پاسخ شهردار قانع کننده نبود شورا پس از شور نشستن و بررسی موضوع با چهار رای موافق و یک رای مخالف شهردار را استیضاح کرد.
عباسی درباره درگیری ایجاد شده پس از جلسه شورا در همان روز و در بیرون از ساختمان جلسه اظهارداشت: در جلسه شورا، شهردار با این استدلال که همه جلسه‌های شوراهای اسلامی علنی است، نسبت به برگزاری غیرعلنی نشست استیضاح اعتراض کرد، این درحالی است که طبق قانون یکی از اختیارات شورا این است که در صورت تشخیص و صلاحدید می‌تواند جلسه‌ای را غیرعلنی برگزار کند که براین اساس کار شورا موجه بود ولی شهردار با تهدید و توهین به اعضا جلسه را ترک کرد.

وی ادامه داد: پس از خروج شهردار از جلسه و حتی در هنگام برگزاری آن نیز همهمه‌هایی از بیرون به گوش می‌رسید و حتی یک زن با دست محکم به شیشه پنجره اتاق می‌زد، وقتی برای علت اقدام این زن به بیرون اتاق رفتیم بلا فاصله چندین نفر که از اعضای خانواده شهردار بودند، حمله ور شدند و ما را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

رئیس شورای اسلامی شهر آبپخش افزود: به عنوان منتخب مردم از انتخاب ( اعظم صمصامی ) به عنوان شهردار آبپخش و اینکه به مدیریت شهری لطمه وارد شد و  هتک حرمتی که آن روز در ساختمان شورا گرچه دیگران مسبب آن بودند صورت گرفت از مردم این شهر عذرخواهی می‌کنم.

عباسی اضافه کرد: اما از اینکه همه تلاش خود را برای احقاق حق مردم ( استیضاح شهردار) انجام دادم و حتی تا پای تحقیر و کتک خوردن هم که شده پای منافع مردم ایستادم، خوشحالم و به همشهریان قول می‌دهم که دیگر چنین اشتباهاتی رخ ندهد.

شهردار آبپخش نیز در این باره گفت: در همه مدتی که مدیریت شهری آبپخش بر عهده‌ام بود برای خدمت رسانی به مردم تلاش کردم و وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده‌ام.

اعظم صمصامی اضافه کرد: اما شورا مدتی است که به بهانه‌های واهی درگیر جنجال آفرینی در پیکره شهرداری است و با حرکاتی غیرقانونی و حساب نشده بدون طرح سوال و اتمام مهلت ۱۰روزه پاسخگویی استیضاح می‌کنند.

وی ادامه داد: تاکنون شورا ۲ بار نامه استیضاحم را بدون استدلال کافی به فرمانداری فرستاده‌است و پیش از دریافت پاسخ نهایی از فرمانداری با تعیین سرپرست و گرفتن کلید شهرداری از نگهبان بدون هماهنگی و ورود به آن و انجام چنین اقداماتی سعی در متشنج کردن اوضاع کردند ولی هر بار با رد درخواست آنها توسط فرمانداری مواجه شده‌اند.

صمصامی ادامه داد: در مدت خدمت به مردم در شهرداری آبپخش هیچ کوتاهی نکردم و حتی تا نیم ساعت قبل از جلسه هم سر پروژه بودم و با همه توان خود و همکاران و بضاعت شهرداری پروژه‌های بسیار خوبی اجرا کردیم، در زمان حاضر ۱۱پروژه بزرگ در نقاط مختلف شهر در دست اجرا داریم.

وی بیان کرد: جاده سلامت، کانال دفع آبهای سطحی، پیاده‌رو سازی، آسفالت معابر، بوستان محلی و ساماندهی میدان امام حسین(ع) از جمله این طرح‌ها است.

شهردار ضمن تقدیر از تلاش بی وقفه مجموعه شهرداری برای خدمت رسانی به شهروندان گفت: تمام پروژه‌های عمرانی از منابع داخلی شهرداری از ظرفیت و توان انسانی و مالی شهرداری صورت گرفته است.

صمصامی اضافه کرد: با وجود کارشکنی‌های مجموعه شورا اعم از تخریب پروژه و تهدید پیمانکار روند اجرای پروژه‌ها بخوبی صورت گرفته و شهرداری هیچ گونه بدهی و معوقه مالی در هیچ زمینه ای ندارد همه حقوق و مزایا و حتی عیدی امسال کارمندان و کارگران شهرداری نیز پرداخت شده‌است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز همانند دو بار گذشته بدون هیچ دلیل قانونی و طرح ۶سوال غیرمرتبط اقدام به استیضاح بنده کردند که با وجود اینکه این استیضاح طبق ماده ۸۳قوانین شوراها صورت نگرفته اما من مطیع قانون هستم و تا اعلام نظر رسمی فرمانداری در خدمت مردم هستم. 

 شهردار آبپخش درباره اتفاقات روز پنجشنبه هفته گذشته گفت: در همان ساعت جلسه استیضاح شهروندانی که در بیرون ساختمان منتظر خروج اعضای شورا برای پاسخگویی بودند و خواستار توضیح شورا و اینکه دلیل واقعی استیضاح چه بود ابتدا با درگیری لفظی با اعضای شورا و سپس به کتک کاری منجر شد.

 صمصامی ادامه داد: اعضای شورا همه جا گفته‌اند که این افراد اعضای خانواده من بوده‌اند در صورتی که شهروندانی که برای شنیدن حقیقت آنجا حضور داشتند با اعضای شورا درگیری پیدا کردند و حتی رئیس شورا را دیدم که چماق  از پشت

خودرو خود بیرون آورد و حتی برادر زن او نیز رفت سمت خودرو دشنه بیاورد که من او را آرام کردم.  

استاندار بوشهر نیز در نشست مطبوعاتی درباره مشکلات شهرداری آبپخش گفت: اختلافاتی بین شورا و شهرداری آبپخش وجود دارد و برخوردهایی شده هرچند باید یاد بگیریم شورا براساس قانون و مقررات  رفتار کند.

وی گفت: قانون‌گذار مسیر استیضاح را مشخص کرده‌است و همه باید این مسیر را رعایت کنند وقتی شورا این مسیر را رعایت نکند به طور قطع با مشکل روبرو می‌شود.

گراوند با بیان اینکه مدیریت استان هیچ حساسیتی در بحث شورا و شهردار ندارد افزود: شورا نهادی برخاسته از رای مردم و مدنی است وقتی سیکل اداری طی نشود منجر به دعوا و تنش می شود و شهردار باید حرمت شورا را داشته باشد و شورا نیز به عنوان ناظر باید حرمت مدیریت شهری و شهردار را رعایت کند.

وی درباره انحلال شورای شهر آبپخش گفت: تصمیماتی در این زمینه گرفته شده و مسیرهای اداری آن در حال طی شدن است اگر این مساله ادامه یابد راهی به غیر از برخورد قانونی وجود ندارد.

مدیریت شهری شهر ۲۱هزار نفری آبپخش اکنون به مدت دو سال است که بر عهده اعظم صمصامی است و در سالجاری  اعضای شورای اسلامی قصد استیضاح شهردار را دارد و ۲ بار طبق جلسه رسمی نامه استیضاح وی را به فرمانداری شهرستان ارسال کرده‌اند که هر ۲ بار بدلایلی با آن موافقت نشده‌است.
       

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها