اردن خواستار نشست فوری سران پارلمان‌های عربی درباره معامله قرن شد

تهران-ایرنا-"عاطف الطراونه"رییس پارلمان اردن یکشنبه شب گفت که رییسان مجالس کشورهای عربی باید برای گفت وگو درباره مقابله با طرح معامله ننگین قرن نشست فوری و اضطراری تشکیل دهند.

به گزارش خبرگزاری پترا، الطراونه افزود که مجلس نمایندگان اردن به طور کامل طرح صلح آمریکا را مردود می‌داند و آن را کاملا یک اقدام جانبدارانه از کشور اشغالگر و تجاوزگری این رژیم قلمداد می‌کند.

وی اضافه کرد: هرگونه پیشنهادی که تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ به مرکزیت قدس شریف را به رسمیت نشناسد، حق بازگشت آوارگان فلسطینی را تضمین نکند، طرح‌هایی مرده ومحکوم به شکست هستند که هرگز اجرا نخواهد شد.

رییس پارلمان اردن تصریح کرد: هر برنامه یا ابتکار عملی که مبتنی بر تصمیمات قانونی و مشروع جامعه جهانی نباشد و مرز فلسطین به مرکزیت قدس شریف را به رسمیت نشناسد، مردود است.

عبدالله دوم شاه اردن نیز روز یکشنبه در دیدار با "جوسپ بورل" مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ضرورت پایان دادن به منازعه فلسطینی-اسرائیلی بر اساس راه‌حل دو کشور برای تشکیل دولت مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به مرکزیت قدس شریف تأکید کرد.

«ایمن الصفدی» وزیر امورخارجه اردن نیز  روز شنبه در نشست فوق العاده اتحادیه عرب شرط تحقق ثبات و صلح فراگیر در منطقه، حل موضوع فلسطین و مقابله با اقدامات یکجانبه اسرائیل برای ایجاد تغییرات جدید در اراضی فلسطینی است.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه (هشتم بهمن) در یک نشست خبری همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از آنچه او معامله قرن می‌خواند، رونمایی کرد.

بر اساس بندهای طرح معامله قرن که سه شنبه هشتم بهمن ۹۸ در واشنگتن رونمایی شد ۴۰ درصد زمین‌های کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشغال و مقاومت فلسطین خلع سلاح خواهد شد. شهر قدس پایتخت رژیم اسراییل خواهد بود و بخش هایی از کرانه باختری که در آن ها شهرک‌های یهودی نشین ساخته شده به این رژیم الحاق می شود.

همچنین آوارگان فلسطینی حق بازگشت به سرزمین خود را ندارند و باید در کشورهای میزبان، اسکان دائم بگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =