۱۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۵۷
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83657934
۰ نفر

برچسب‌ها

یخ ۲۳ سال قطعی روابط آمریکا و سودان در حال آب شدن است 

تهران - ایرنا - با گذشت یک ماه از تبادل سفرا میان آمریکا و سودان پس از ۲۳ سال قطعی روابط دیپلماتیک، واشنگتن رییس شورای حاکمیتی سودان را برای سفر به این کشور دعوت کرد.  

به گزارش تارنمای «اهرام آنلاین» ایالات متحده در اولین اقدام ژنرال عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی سودان را برای دیدار رسمی به واشنگتن دعوت کرد.  
براساس بیانیه شورای حاکمیتی سودان، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در تماس تلفنی ژنرال البرهان را برای سفری رسمی به واشنگتن دعوت کرد.  
البرهان نیز گفت: به زودی این دیدار را انجام می‌دهد.  
دولت آمریکا در آذر ماه سال جاری نام سودان را از فهرست کشورهای ناقض‌ آزادی عقیده حذف کرد.  
پمپئو در این باره گفت: به خاطر گام‌های مهمی که خارطوم برای مقابله با نقض فاحش، سازمان یافته و مداوم آزادی برداشته است، نام سودان از این فهرست حذف شد.  
با این وجود هنوز دولت آمریکا نام سودان را از لیست سیاه کشورهای حامی تروریست حذف نکرده است.  
خارطوم برای احیای سرمایه‌گذاری و اقتصاد سودان تاکنون بارها از مقام‌های آمریکایی درخواست کرده تا نام این کشور را از لیست سیاه حذف کنند و دولت آمریکا نیز در این باره وعده‌هایی داده است.  
پیش از این نیز وزیر امورخارجه آمریکا گفته بود: ایالت متحده برای افزایش روابط دیپلماتیک میان دو کشور، تبادل سفیر با سودان را انجام می‌دهد.  
عبدالله حمدوک در ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) به عنوان نخست وزیر جدید سودان انتخاب شد و از آن زمان رهبری دولت انتقالی سودان را بر عهده دارد.  
تبادل سفرا میان آمریکا و سودان همزمان با سفر «عبدالله حمدوک» نخست وزیر دولت انتقالی سودان به واشنگتن صورت گرفته است.  
دولت آمریکا در سال ۱۹۹۷ نام سودان را به دلیل درگیری‌های دارفور در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد و این کشور را تحریم کرد.  
دولت ترامپ در ششم اکتبر ۲۰۱۷ (۱۴ مهر ۱۳۹۶) تحریم‌های اقتصادی و ممنوعیت تجاری اعمال شده بر سودان را از سال ۱۹۹۷ لغو کرد؛ اما معاملات آنچنانی با این کشور از طریق دلار صورت نمی‌گیرد؛ زیرا اکثر بانک‌های اروپایی منتظرند سودان از لیست تروریسم خارج شود.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان