۱۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83657470
۰ نفر

برچسب‌ها

مرگ دسته‌جمعی سارها در بجنورد

بجنورد- ایرنا- مرگ دسته‌جمعی و مشکوک شماری از سارها، در جوی آب و معابر اطراف میدان بازرگانی بجنورد، مرکز خراسان شمالی، سبب شگفتی و نگرانی مردم شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بجنورد روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پیدا شدن لاشه پرندگان که از نوع مهاجر هستند، حوالی ظهر امروز گزارش شده است.

محمد خالقی با بیان اینکه شمار پرندگان تلف شده،  حدود ۳۰ قطعه اعلام شده است، اظهار داشت: یکی دو لاشه به عنوان نمونه، توسط دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل شد که در بررسی های اولیه و با توجه به شرایط ظاهری پرندگان، احتمال مسمومیت آنان وجود دارد.

وی تصریح کرد: در این فصل از سال، کشاورزان برای کشت و کار، بذر را قبل از پاشیدن در مزرعه به سم آغشته می کنند و احتمال می رود این پرندگان مهاجر در زمین های اطراف شهر، از این دانه های مسموم تغذیه کرده و تلف شده باشند.

خالقی اظهار داشت: تاکنون مرگ این پرندگان تنها در یک نقطه از شهر بجنورد و در اطراف میدان بازرگانی گزارش شده است.  

رییس اداره حفاظت محیط زیست بجنورد افزود: لاشه پرندگان برای بررسی بیشتر به اداره کل دامپزشکی استان ارسال شده است.  

حمید رمضانی، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی هم در این باره گفت: علت تلف شدن پرندگان در دست پیگیری و بررسی است.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند.  

برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.  

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ است، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha