۱۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۰
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83657467
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تظاهرات ضد معامله قرن مقابل سفارت آمریکا در بیروت

بیروت – ایرنا – در پنجمین روز رونمایی از طرح معامله ی قرن صدها تن از شهروندان لبنان و فلسطینی های ساکن این کشور عصر یکشنبه روبروی سفارت آمریکا در منطقه «عوکر» در شرق بیروت پایتخت لبنان تظاهرات و تجمع کردند.

رسانه های صوتی و تصویری لبنان گزارش کردند که تظاهرکنندگان هم چنین پرچم اسراییل و آمریکا را آتش زدند و علیه «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی شعار دادند.

بر پایه این گزارش، معترضان که پرچم های لبنان و فلسطین را در دست داشتند، طرح معامله قرن به ویژه بند مربوط به اسکان دایم پناهندگان فلسطینی در کشورهای میزبان را محکوم کردند و خواهان قطع رابطه ی برخی کشورهای عربی با رژیم اسراییل شدند.

آنان مقام های واشنگتن و تل اویو را نژادپرست خواندند و پشتیبانی خود را از موضع محمود عباس رییس حکومت خودگردان و گروه ها، احزاب و جنبش های فلسطینی فتح، جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کردند.

تظاهرکنندگان که از مناطق مختلف شهر بیروت و اردوگاه های فلسطینی برج البراجنه، صبرا و شتیلا در جنوب این شهر خود را به محل ساختمان سفارت آمریکا رسانده بودند، کوشیدند موانع فلزی و بتونی، بلوک های سیمانی و سیم های خاردار ایجاد شده در اطراف و روبروی این ساختمان را بردارند.

نیروهای نظامی و امنیتی حافظ سفارت آمریکا در بیروت از بامداد امروز تدابیر امنیتی پیرامون این سفارت را تشدید کردند.

برخی از تظاهرکنندگان به طرف ساختمان سفارت آمریکا سنگ، کیسه های زباله و بطری های آب پرتاب کردند و خواستار لغو معامله ی قرن شدند.

بر اساس بندهای طرح معامله قرن که سه شنبه هشتم بهمن ۹۸ در واشنگتن رونمایی شد ۴۰ درصد زمین های کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشغال و مقاومت فلسطین خلع سلاح خواهد شد. شهر قدس پایتخت رژیم اسراییل خواهد بود و بخش هایی از کرانه باختری که در آن ها شهرک های یهودی نشین ساخته شده به این رژیم الحاق می شود.

هم چنین پناهندگان فلسطینی حق بازگشت به سرزمین خود را ندارند و باید در کشورهای میزبان، اسکان دایم بگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha