۱۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83657353
۰ نفر
طراحی نمای بیرونی پردیس مهرسان؛ فرصتی برای معماران جوان

تهران- ایرنا- دبیر فراخوان طراحی نمای بیرونی پردیس مهرسان، این رویداد هنری را فرصتی برای طراحان و معماران جوان و خلاق دانست.

فرنوش نکویی مدیر پروژه طراحی نمای پردیس فرهنگی و هنری مهرسان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درباره لزوم طراحی فرهنگی برای طرح هایی که به این فراخوان ارسال می‌شود، گفت: ما این مجموعه را پردیس فرهنگی و هنری را معرفی می کنیم و کاربری آن در حال حاضر، کاربری فرهنگی هنری است. اکنون در طبقات همکف و منفی یک، به جز نگارخانه، بقیه واحدها به هنرهای تجسمی اختصاص داشته و بخش های نمایشگاهی و آموزشی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مرحله دوم طرح، پلاتو، سینما و سالن تئاتر و هایپرمارکت هنر را داریم که در حال اجراست. به طور کلی، کاربری مجموعه فرهنگی هنری است و باید طراحی نما هم فرهنگی و هنری باشد؛ یعنی مولفه‌هایی که مربوط به فرهنگ و هنر می‌شود و با توجه به موقعیتی که در میدان انقلاب داریم بنایی شاخص داشته باشیم که نشان دهد با بقیه مجموعه‌ها تفاوت دارد.

نکویی افزود: در این طراحی به جز ویژگی‌هایی که مد نظر داریم، از لحاظ مواد و نوع طراحی، محدودیتی نداریم؛ چون هم مالک ساختمان و هم داورها می‌خواهند طرح بهتر را بر اساس امکانات اولیه انتخاب کنند، طوری که خلاقیت و طرح ها باید کاربری هنری داشته باشد اما درباره نوع اجرا، محدودیت موضوعی نداریم.

وی آثار هنرمندان جوان و دانشجویان را قابل توجه دانست و گفت: افرادی که در دانشگاه هستند یا تازه فارغ التحصیل شدند، طرح های نابتر و بکرتری دارند چون هنوز وارد بازار کار و مسئولیت‌های مربوط به آن نشده‌اند اما فراخوان ما شامل همه طراحان است و  از همه دعوت کرده ایم.

نکویی ادامه داد: ما محدودیتی در کار داریم که آن حداقل تخریب نمای فعلی است و نمای دوم باید مثل پوسته روی آن قرار بگیرد و از نظر اقتصادی و موقعیتی و به خاطر سازه، محدودیت وجود دارد اما برای همه طراحان فرصت خوبی است که از خلاقیت خود بهره بگیرند.

این طراح، اظهار داشت: از ابتدا برنامه‌ریزی این نبوده که این فضا، فرهنگی هنری باشد و کاربری تجاری اداری و پارکینگ داشته است. ما حالا سه طبقه منفی، پارکینگ داریم و طبقات بالایی که حالت تجاری دارند ولی یک سال است که این کاربری تغییر کرده و عنوان پردیس فرهنگی هنری به مجموعه اضافه شده و کل مجموعه در حال تغییر است.

وی رویکرد فرهنگی، هنری را مهم ترین ویژگی این مجموعه دانست و افزود: اکنون کافه آرت در طبقه منفی یک، پس از نوروز ۹۹ راه اندازی می شود و کافه اسکیس ویژه معماران هم در حال طراحی است. ۲۴ بهمن آخرین فرصت ارسال آثار است.

پردیس فرهنگی هنری مهرسان، به عنوان اولین پردیس فرهنگی هنری در بخش خصوصی کار خود را به صورت رسمی از اوایل مهر امسال آغاز کرده است. در چشم‌انداز این مجموعه، قرار است در چند مرحله تمام رشته‌های هنری مدنظر قرار گیرد. در فاز اول، با ایجاد یک نگارخانه مناسب به هنرهای تجسمی پرداخته‌ایم و  طبقه همکف و منفی یک به این رشته‌های هنری اختصاص دارد؛ طبقات بعدی هم در مرحله‌های بعدی به سینما، سالن اجتماعات، پلاتوی تئاتر، فضای آموزشی و قسمت‌های اداری، فودکورت و استودیوی موسیقی اختصاص خواهد یافت.

مهم ترین ویژگی مورد نظر داوران برای انتخاب ایده های برتر، نشان دادن ماهیت فرهنگی و رسالت هنری پردیس مهرسان، زمان معقول و هزینه منطقی اجرای آن و مهلت ارسال آثار تا ۲۴ بهمن است. پس از بررسی، ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده، نتایج نهایی دهم اسفند اعلام می‌شود.

حسین رفیعیان، امیر عبدالحسینی و علیرضا قهاری هیأت انتخاب آثار هستند. همچنین داوری آثار منتخب بر عهده ابراهیم حقیقی، حسین رفیعیان، امیر عبدالحسینی، علیرضا قهاری و مجتبی موسوی است. 

 موسسه فرهنگی هنری مهرسان در نظر دارد با همراهی معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجمن مفاخر معماری ایران و گروه معماری رافع مسابقه طراحی پوسته بیرونی نمای این پردیس را برگزار کند. شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را با مراجعه حضوری به دبیرخانه (ابتدای خیابان کارگر شمالی، بالاتر از خیابان فرصت) و تحویل فایل روی لوح فشرده به همراه مشخصات صاحب اثر از جمله شماره تماس و ایمیل یا از طریق ارسال فایل و موارد درخواستی از طریق ایمیل Mehrsuncomplex@yahoo.com ارائه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =