۱۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83657112
۰ نفر

برچسب‌ها

جشنواره تئاتر هامون به دنبال کشف استعداد است

تهران- ایرنا- دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون گفت: با برگزاری این رویداد هنری قصد معرفی استعدادهای جوان به خانواده تئاتر را داریم.

هادی حجازی فر در نشست خبری نخستین جشنواره تئاتر هامون با اشاره به ثبت نام ۶۴۹ اثر در بخش صحنه ای این جشنواره اظهار داشت: از این تعداد ۱۰۳ اثر به مرحله دوم و ۲۰ نمایش به مرحله نهایی جشنواره راه یافتند.

وی افزود: سعی کردیم برخلاف جشنواره های دیگر با شناسایی مشکلات آنها، مسیر را برای هنرمندان هموارتر کنیم به همین دلیل بعد از انتخاب آثار به اعتراض گروه هایی که به مرحله بعدی راه نیافته بودند رسیدگی کرده و بازبینی دوباره ای انجام شد که از میان آنها یک نمایش توانست با کسب امتیازات به مرحله اجرا راه یابد.

وی با اشاره به شرط «نداشتن اجرای عمومی که در فراخوان آمده بود»، خاطرنشان کرد: در این بند شهرستان ها که اجراهای عمومی کم و با تماشاگر محدود داشتند را از تهران جدا نکرده بودیم به همین دلیل این بند را تا اجرای ۱۰ شب تغییر دادیم.

حجازی فر تاکیدکرد: بعد از تکمیل جدول اجراها متوجه شدیم که دو اثر راه یافته به جشنواره ۱۲ شب اجرا داشته اند اما به دلیل اینکه آثار قابل قبولی بودند این دو اثر را در جشنواره حفظ کردیم اما برای ضایع نشدن حق نمایش رزرو دو اثر دیگر را به جشنواره راه دادیم به همین دلیل در جدول ۲۲ اجرا دیده می شود.

وی با بیان اینکه به دنبال اجرای های خاص و استعدادهای تئاتر در بخش های مختلف بودیم تصریح کرد: انتظار نداشتیم با توجه به همزمانی با سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر آثار شاخصی داشته باشیم اما فراتر از تصور، آثار به گونه ای بود که اگر امکانات فراهم بود می توانستیم نمایش های بیشتری را شاهد باشیم.

این بازیگر سینما و تئاتر با اشاره به دو سالن خالی تئاتر هامون اظهار داشت: فعالیت ها به صورت فشرده انجام می شود اما با ایجاد رفاقت تلاش داریم تا اجراها به خوبی انجام شود و با حس فضای خانواده تئاتر در میان گروه ها رفتارهای کمکی و همدلانه به وجود بیاید.
وی با بیان اینکه در هر مرحله امکان خطا وجود دارد، خاطرنشان کرد: انتخاب هیات داوران به گونه ای است که نظرات تحت تاثیر یک فرد نباشد و داوری درستی صورت بگیرد؛ پیام لاریان، علی سرابی، ژاله صامتی، فرهاد مهندس پور و من به عنوان دبیر جشنواره در ترکیب هیات داوران حضور داریم.
وی افزود: گروهی نیز به عنوان تئاتربین های حرفه ای با همکاری سایت تیوال انتخاب شده اند تا با اختیار تام نسبت به اجراها نظر خود را اعلام کنند و همچنین تماشاگران نیز به عنوان گروه سوم انتخاب بعد از پایان هر اجرا نظرات خود را اعلام خواهند کرد.
به گفته حجازی فر، نمایش برگزیده نخستین جشنواره تئاتر هامون با جمع بندی این سه گروه رای گیری انتخاب خواهد و در کنار این جایزه که مبلغ آن صد میلیون ریال است بهترین بازیگر مرد، زن، متن و کارگردانی نیز معرفی می شوند که مبلغ ۵۰ میلیون ریال نیز به آنها اختصاص داده شده است.
این هنرمند تئاتری افزود: در هر بخش نامبرده سه تا پنج نامزد دریافت جایزه اعلام می شوند که در کنار نفر اول افراد دیگر نیز جوایزی به عنوان یادبود دریافت خواهند کرد.
وی گفت: در بخش نمایشنامه نویسی ۲۷۸ اثر از ۴۴۰ متن رسیده به مرحله دوم راه یافته اند که در اختتامیه نفرات برتر اعلام و حمایت هایی نیز از متن ها خواهد شد.
وی با اشاره به ۲۵۰ هزار ریال قیمت بلیت ها گفت: این رقم تنها برای حمایت از گروه ها در نظر گرفته شده است و تماشاخانه را تامین نمی کند.
حجازی فر با بیان اینکه اختتامیه جشنواره تئاتر هامون افتتاحیه رسمی تماشاخانه نیز هست تاکید کرد: آیینی رسمی و دوستانه برگزار می کنیم تا هم چهره های با استعداد و جوان به تئاتر اضافه شوند و با مهمانان رسمی نیز آشنایی داشته باشند.
وی با بیان اینکه در گذشته جشنواره تئاتر فجر هر سال چند چهره به جریان تئاتر معرفی می کرد، اظهار داشت: با مباحث غیررقابتی در جشنواره انگیزه ها از میان می رود و امکان دیده شدن و رقابت از هنرمندان گرفته می شود به همین دلیل است که در سال های اخیر شاهد کشف استعداد در این رویداد هنری نبوده ایم.
وی با بیان اینکه هدف ما جلب اعتماد میان تماشاخانه و گروه ها و تماشاگران است، خاطرنشان کرد: زور دولت تنها به تئاتر می رسد به همین دلیل مدیرکل هنرهای نمایشی با بودجه ای اندک در دست باید همه افراد این خانواده را راضی نگه دارد کار بزرگی که اجر آن در دنیا داده نمی شود.
این بازیگر سینما با بیان اینکه فضا برای فعالیت حرفه ای ها وجود دارد تاکید کرد: در این میان افرادی که هنوز نتوانستند به نام و شهرت دست پیدا کنند کنار گذاشته می شوند.
وی افزود: با ایجاد اعتماد و راضی نگه داشتن افرادی که در این جشنواره حضور دارند می توانیم ارتباط مناسبی در خانواده تئاتر ایجاد کنیم که این با شفافیت ممکن می شود و اینکه همه بدانند چه روندی طی شده است.
به گفته دبیر جشنواره، اگر همه تصورات ما به واقعیت تبدیل شود برنامه ریزی های دیگری نیز داریم که از جمله آنها برگزاری بزرگترین مسابقه نمایشنامه نویسی در سطح کشور است تا هنرمندان توانا فارغ از مشکلات مالی دست به قلم شوند و آثار شاخصی را به رشته تحریر در آورند.
وی با بیان اینکه فضای تئاتر به گونه ای شده که نیاز به خلاقیت در آن دیده می شود تاکید کرد: باید کارهای دانشجویی شکار و استعدادها دیده شوند.
حجازی  فر با بیان اینکه دو اسپانسر برای نخستین جشنواره تئاتر هامون در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: سایت تیوال به عنوان حامی معنوی است گروهی جوان، همفکر و حامی دارد و اول مارکت نیز به عنوان حامی مالی به جشنواره کمک هایی کرده است که در آیین اختتامیه به صورت شفاف این حمایت ها را اعلام خواهیم کرد و همچنین تا چهار میلیارد ریال نیز هزینه برای این جشنواره شده است.
نخستین جشنواره تئاتر هامون از ۱۵ تا ۲۶ بهمن ماه به دبیری هادی حجازی فر برگزار می شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =