۱۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۳:۵۹
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83656506
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

موضع تند جانسون در مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا
بوریس جانسون هنگام خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا

لندن- ایرنا – انتشار فرازهایی از پیش‌نویس اولین سخنرانی نخست وزیر انگلیس پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا که قرار است روز دوشنبه ارائه شود حاکی از موضع تند وی در مذاکرات پیش رو با اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق تجاری است.

در این سخنرانی، بوریس جانسون تاکید خواهد کرد که این کشور هیچ امتیاز دیگری به اتحادیه اروپا نخواهد داد و تمایلی به تبعیت از قوانین و مقررات اتحادیه پس از پایان دوره گذار پسا برگزیت نخواهد داشت.

انگلیس جمعه شب گذشته ساعت ۲۳ به وقت محلی پس از ۴۷ سال به عضویت در اتحادیه اروپا پایان داد. این کشور تا پایان سال جاری میلادی بدون داشتن حق رای از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت خواهد کرد. قرار این است که در این فاصله، معاهدات تجاری جدید با اتحادیه اروپا امضا شود.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر انگلیس به دنبال توافقی مشابه معاهده تجاری اتحادیه اروپا و کانادا است که به مبادلات کالا میان دو طرف تعرفه‌ای تعلق نگیرد. از سویی او این آمادگی را دارد که اگر طرف اروپایی با این توافق موافقت نکرد طرح مشابه توافق با استرالیا را پیشنهاد کند که روی برخی از کالاها تعرفه اعمال شود.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس گفت:‌ ما اینک یک کشور مستقل هستیم و رویکرد ما در رابطه با توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا ارتباطی با تعهدات گذشته ما نخواهد داشت.

وی تصریح کرد که دولت لندن، زیر بار تعهداتی که اتحادیه اروپا از سایر کشورها انتظار نداشته است، نخواهد رفت.   

بوریس جانسون در سخنان روز دوشنبه خود همچنین عنوان خواهد کرد که این کشور به طور هم زمان با سایرکشورهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا و ژاپن برای عقد قراردادهای جدید تجاری وارد مذاکره خواهد شد.

انتظار می رود که اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه انتظارات خود را درباره مرحله بعدی مذاکرات برگزیت اعلام کند.

طرف اروپایی نسبت به جدول زمان بندی مورد انتظار انگلیس چندان خوش بین نیست و معتقد است که توافق نهایی مزیت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را نخواهد داشت. یک منبع اروپایی به گاردین گفت؛ حتی اگر انگلیس مایل به توافقی مشابه معاهده اتحادیه اروپا و استرالیا باشد بعید است تا پایان سال جاری بتوان به نتیجه رسید.

«اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا می گوید: مایل هستیم که بهترین رابطه را با انگلیس داشته باشیم اما این رابطه به خوبی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا نخواهد بود.  

کایر استارمر وزیر برگزیت دولت در سایه انگلیس (حزب کارگر) هشدار داده است که سیاست بوریس جانسون به اقتصاد انگلیس آسیب خواهد زد. او گفت: جانسون یا درک نمی‌کند یا برایش اهمیتی ندارد که سیاست او چه آسیبی به کشور وارد می‌سازد.

بر اساس برنامه اعلام شده، مرحله بعدی مذاکرات برگزیت ماه آینده میلادی (مارس) آغاز خواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =