هوتن شکیبا: پس از دریافت سیمرغ پیشنهاد بازی کم نداشتم

تهران- ایرنا- بازیگر فیلم سینمایی «عامه‌پسند»، گفت: پس از دریافت سیمرغ پیشنهاد کم نداشتم و با وجود استرس زیاد، اما از انتخاب فیلم «عامه‌پسند» و همچنین نقشم راضی هستم.

هوتن شکیبا عصر امروز شنبه ۱۲ بهمن ماه در نشست خبری فیلم عامه‌پسند که در پردیس ملت برگزار شد، اظهارداشت: در تولید این فیلم به قدری همه چیز به جا و سر جایش بود که نگرانی به جز ایفای درست نقش و شخصیت نداشتم.

وی تاکید کرد: همکاری و همبازی شدن با فاطمه معتمد آریا تجربه بسیار خوبی را در این فیلم عامه پسند براین رقم زد.

شکیبا با بیان اینکه به دنبال جایزه نیستم، گفت: از اینکه تشویق شوم و جایزه بگیرم حتما خوشحال خواهم شد اما هیچ وقت نقشی را به خاطر جایزه گرفتن انتخاب نکرده ام.

این بازیگر سینما و تئاتر با ابراز خوشحالی از بازی در فیلم عامه پسند، افزود: سال‌هاست که تئاتر بازی می‌کنم و علاقه‌مندم در این حوزه جایزه دریافت کنم.

آنتونیا شرکا منتقد سینما نیز در این نشست درباره فیلم عامه پسند، گفت: بعد از دو فیلم من و عرق سرد که با دو قهرمان سرکار داشتیم در فیلم سوم سهیل بیرقی موضوع قهرمان به آن صورت مطرح نیست. در این فیلم با زن میانسالی سرو کار داریم که در زندگی شخصی خودش شکست خورده و خصلت مبارزه  در او وجود ندارد. این زن می‌توانست در شهر خود بماند و به زندگی‌اش ادامه دهد اما مهاجرت می‌کند و  برای تغییر شرایط زندگی‌اش تلاش مضاعف می‌کند.

وی افزود: در فیلم، فهمیه (فاطمه معتمد آریا) با مردهای زیادی سرکار دارد و واکنش‌های مختلفی از او نسبت به آن‌ها می‌بینم.کارگردان ما را در جایگاهی می‌نشاند و وادارمان می‌کند که ببینیم سهم ما در مواجه با سیل زنانی که در این شرایط زندگی می‌کنند چگونه است؟

این منتقد سینما با توضیح اینکه ما در فیلم به جز میلاد مرد دیگری را در قاب نمی‌بینیم افزود: میلاد در عامه‌پسند همانقدر تنهاست که فهمیه تنهاست، او به دلیل تنها زندگی کردنش چوب جامعه را می‌خورد و فهمیه نیز به گونه‌ای دیگر تنهاست.

شرکا با تاکید بر اینکه بیرقی در جاری کردن نگاه زنانه موفق بوده، ادامه داد: فلش‌های‌ مختلفی ‌از نگاه و ساختار ‌زنانه در این فیلم دیده می‌شود که‌ بیرقی‌ این ریسک را در نمایش عمومی این فلش‌ها به جان خرید.

وی خاطرنشان کرد: در پایان فیلم در سالن زیبایی فهمیه را می‌بینیم که با امید به زندگی خود ادامه می‌دهد و دیگر اجازه ‌نمی‌دهد زیبایی روی صورت او اعمال شود.

باران کوثری دیگر بازیگر این فیلم درباره همکاری با سهیل بیرقی، گفت: به گفته بسیاری از بازیگران سهیل بیرقی شیوه‌ای را پیش پای شما می‌گذارد که می‌توانید متفاوت کار کنید. ما تمرین‌های طولانی در این فیلم با یکدیگر داشتیم و بودن هوتن شکیبا تجربه همکاری بسیار خوبی برایم بود.

وی در ادامه درباره لحجه‌اش در فیلم، توضیح داد: سه نفر از دوستان در روند فیلمسازی دیالوگ‌ها و لحجه را با من تمرین کردند و سهیل بیرقی خیلی روی درست تلفظ شدن و لحجه این کارکتر حساس بود.

سهیل بیرقی نیز در این نشست، گفت: اوج فیلمسازی  و کارگردانی برای من در سادگی است و سخت‌ترین نوع ساخت فیلم نیز در سادگی است.

وی درباره انتقادات در مورد  لحجه این فیلم، گفت: لحجه شهرضایی تفاوت زیادی با شهر اصفهان دارد و هیچ هویت و اشتراکی با هیچ شهری ندارد. کاش ابتدا شهرضا و لحجه آن را بشناسیم و بعد در این خصوص نظر بدیم.

این کارگردان سینما درباره انتخاب سن کارکتر زن قهرمان فیلم، گفت: انتخاب سن برای کارکتر منطق عجیبی نمی‌خواهد و می‌توان با نگاه به شرایط اطراف شخصیت فیلم را انتخاب کرد. فیلم در مورد زن معمولی بود که تصمیم می‌گیرد دیگر معمولی نباشد.

بیرقی گفت: در جهان‌بینی من زن معترض وجودش احساس می‌شود و زنان همزمان دچار طغیان دسته جمعی هستند.

این کارگردان سینما در پاسخ به این سوال که چرا در فیلم تصویر هیچ مردی دیده نمی‌شود و چرا شخصیت میلاد به عنوان تنها مرد نشان داده شد؟ اضافه کرد:به دلیل علاقه من به سادگی ومینیمالیسیم، فیلم این پیشنهادرا می‌دهد که بدون دیدگاه‌های عامه پسند بودن شخصیت افراد را تعریف کنیم.

کریستف رضاعی، آهنگساز این فیلم نیزدر خصوص موسیقی عامه‌پسند، گفت: همکاری با بیرقی و نظم و تفکر او کاملا در کار مشهود است و کارگردان این فیلم دقیق می‌دانست‌ که چه آهنگی در بخش‌های‌مختلف می‌خواهد.

وی گفت: من ایده‌های دیگری برای این فیلم داشتم و اتودهای مختلفی برای بیرقی فرستادم که او هنگام سناریو نوشتن به این نوع موسیقی که همسو با دهه پرسوناژ فهمیه است، رسیده بود.

نشست خبری فیلم عامه‌پسند به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی سهیل بیرقی با حضور عوامل فیلم، سهیل بیرقی (کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده)، حسین جعفریان (مدیرفیلم‌برداری)، کریستف رضاعی (آهنگساز)، مجید کریمی (مجری‌طرح)، هوتن شکیبا و باران کوثری بازیگران فیلم و با اجرای محمود گبرلو و آنتونیاشرکا (منتقد) شنبه دوازدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =