حرکت به سمت دانشگاه‌های اجتماعی ضرورت تاریخی است

بندرعباس - ایرنا - مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: با توجه به شرایط واقتضاهای جامعه، حرکت مراکز آموزش عالی به سمت دانشگاه‌های دارای مسوولیت اجتماعی یک ضرورت تاریخی است.

سید ضیا هاشمی عصرشنبه در نشست  هم اندیشی با دانشگاهیان هرمزگان افزود: این اقدام باید متناسب با اقتضای بومی و منطقه‌ای دانشگاه‌هایی که در آن استقرار دارند، رخ دهد.

وی ادامه داد: دانشگاه مانند هنر و رسانه موضوع و سوژه خود را از جامعه گرفته تا در تعامل مستقیم با جامعه بتواند پاسخگوی سوال‌ها و نیازهای آن باشد.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت:به عبارتی روشن‌تر دانشجو در زمان تحصیل، کار آموزشی و پژوهشی را با مسوولیت اجتماعی و در تعامل و پیوند با جامعه پیش ببرد.

هاشمی یادآورشد: مسایل قومی، زیست محیطی و اجتماعی درهرمزگان رنگ و بویی متفاوت با آن چیزی دارد که در استان‌های دیگر هست و دانشگاه اجتماعی در این استان باید متناسب با این حوزه ماموریت خود را تعریف کند.

وی ادامه داد: دانشگاه اجتماعی دارای پیوند ارگانیک با محیط اجتماعی پیرامونی بوده و نسبت به آسیب‌های اجتماعی مسوولیت دارند.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی تصریح کرد: رسیدن به افق مطلوب توسعه پایدار بدون داشتن دانشگاه اجتماعی که با چشم باز نسبت به پذیرش دانشجو، آموزش، پژوهش و رفع نیازهای جامعه اقدام کند، ناممکن است.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: در شرایط امروز که توسعه یک سویه، ناپایدار و نامتوازن است؛ دانشگاه‌ها در این زمینه نقش مضاعفی دارند.

وی افزود: افراد سیاست‌گذار و دارای مسوولیت جامعه، جزو ۱۵ میلیون نفر جمعیت دانشگاهی کشور هستند که در دانشگاه‌ها تحصیل کرده‌اند.

وی بیان داشت: اکنون تعداد دانشگاه‌های کشور به ۲ هزار و ۹۰۰ دانشگاه رسیده که در چین و آمریکا با تعداد زیاد جمعیت این تعداد دانشگاه وجود ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =