۱۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۵
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83656281
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رییس جمهوری پیشین لبنان: معامله قرن، طرح جنگ است

بیروت – ایرنا - «امین الجُمیّل» رییس جمهوری پیشین لبنان شنبه شب گفت: «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا نام معامله قرن را طرح صلح و آرامش نامیده حال آن این طرح جنگ است .

وی در یک گفت وگوی رادیویی در بیروت افزود: آمریکا و اسراییل برای اجرای بندهای معامله قرن باید از قدرت و خشونت استفاده و ملت فلسطین را به طور کامل از سرزمینشان اخراج کنند و چنین اقدامی با معیارهای صلح و آرامش سازگاری ندارد.

الجمیل تاکید کرد: معامله قرن با اراده و خواست مردم و حکومت خودگردان فلسطین و مفاد قطعنامه های بین المللی مانند قطعنامه ۲۴۲ و ۳۸۳ شورای امنیت سازمان ملل که خواهان تشکیل دولت مستقل فلسطین و خروج اسراییل از کرانه باختری و سرزمین ۱۹۶۷ میلادی است در تضاد است.

رییس جمهوری پیشین لبنان یادآورشد: هیچ دولت عربی اکنون نمی تواند با خواست و اراده فلسطین مخالفت و با طرح معامله قرن موافقت کند.

وی درباره پیامدهای طرح ترامپ بر لبنان گفت: این طرح، لبنان را هم در برگرفته بدون این که ملت و دولت ما خبر داشته باشند اما رهبران مذهبی، مقام های سیاسی و حزبی اسکان دائم پناهندگان فلسطینی را در این کشور نپذیرفته اند زیرا اسکان همیشگی ، بافت اجتماعی لبنان را به هم می ریزد.  

 پیشتر«ناصیف حِتی» وزیر امور خارجه لبنان در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر، اسکان دائم پناهندگان فلسطینی را در کشورش رد کرد.

۵۰۰ هزار پناهنده فلسطینی در اردوگاه عین الحلوه و المیه میه در جنوب، الجلیل در شرق،  برج البراجنه،  صبرا و شاتیلا در مرکز و نهرالبارد و البداوی در شمال لبنان زندگی و در بخش خدمات،  کار می کنند.

بر اساس بندهای طرح معامله قرن که سه شنبه هشتم بهمن ۹۸ در واشنگتن رونمایی شد ۴۰ درصد زمین های کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشغال و مقاومت فلسطین خلع سلاح خواهد شد. شهر قدس پایتخت رژیم اسراییل خواهد بود و بخش هایی از کرانه باختری که در آن ها شهرک های یهودی نشین ساخته شده به این رژیم الحاق می شود.

همچنین پناهندگان فلسطینی حق بازگشت به سرزمین خود را ندارند و باید در کشورهای میزبان، اسکان دائم بگیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =