آیت‌الله نوری همدانی: علما نسبت به معامله ننگین قرن سکوت نکنند

قم - ایرنا - آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با هشدار نسبت به اجرای طرح ننگین معامله قرن، از امت اسلام به‌ویژه علمای اسلام خواست برای مقابله جدی با توطئه نابودی آرمان فلسطین وارد صحنه شوند.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع‌رسانی این مرجع تقلید،‌ وی در دیدار جمعی از علمای هندوستان بابیان این‌که امروز دشمنان اسلام به‌ویژه آمریکا و صهیونیست‌ها با توطئه جدید معامله قرن درصدد نابودی آرمان فلسطین هستند، اظهار داشت: چه جنایت و گناهی از این بزرگ‌تر وجود دارد؟ مسلمانان باید وحدت و اتحاد داشته باشند و درصحنه حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: علمای اسلام نیز نباید سکوت کرده بلکه باید حول محور قدس شریف متحد شده و آرمان‌های اسلامی را پیگیری کنند، ما نمی‌توانیم تماشاگر باشیم، چراکه اسلام مسئولیت سنگینی بر دوش علما قرار داده است و همه باید به وظیفه خود عمل کنند.

آیت‌الله نوری همدانی تأکید کرد: علما نمی‌توانند ساکت و تماشاگر باشند تا آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها فلسطین را نابود کرده و قدس شریف را تصاحب کنند، اگر علما و مسلمانان متحد شوند کارهای بزرگی می‌توانند انجام دهند.

وی عنوان کرد: امروز روزی نیست که تماشاگر باشیم بلکه باید به میدان بیاییم و توطئه‌های دشمن را خنثی کنیم، در اسلام مرز جغرافیایی مطرح نیست و کل مسلمانان دنیا با یکدیگر برادر هستند و باید متحد باشند، اگر تنها سخنرانی و تماشا کنیم در پیشگاه الهی مسئول خواهیم بود.

وی ادامه داد: دشمن یک‌لحظه آرام نمی‌گیرد و برنامه اختلاف‌افکنی بین مسلمین را همواره در دستور کار دارد، هرگز نباید فکر کنیم که دشمنان دست از کینه‌توزی برمی‌دارند، چراکه آن‌ها روزبه‌روز با امکانات بیشتری به جنگ اسلام می‌آیند، در چنین شرایطی باید به وظیفه خود عمل کنیم تا منجر به شکست دشمن شود؛ راه شکست دشمن اتحاد جوامع اسلامی است.

این مرجع تقلید با اشاره به رسالت‌های مهم علما و روحانیت گفت: در اسلام برنامه‌ریزی‌شده تا عده‌ای از افراد متخلق به اخلاق اسلامی در میان مردم باشند و مردم را به خیر، صلاح و سعادت دعوت کنند.

وی افزود: امروز وظیفه ما بسیار سنگین است و هیچ قشری در اسلام به‌اندازه علما عظمت، فضیلت و منزلت ندارد و هیچ گروهی به‌اندازه علما مسئولیت سنگینی ندارد، همان‌گونه که اسلام عالم را تکریم می‌کند و نگاه به چهره او را عبادت می‌داند وظیفه سنگینی را بر عهده او قرار داده است.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه (هشتم بهمن‌ماه جاری) برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل در کاخ سفید (آمریکا) پرده برداشت.

وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌پوشی پناهندگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به‌ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود است، طرحی که برخلاف مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل است.

این طرح همچنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به رژیم صهیونیستی است.

به دنبال انتشار معامله قرن بسیاری از شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به‌ویژه مسلمانان و همچنین همه گروه‌های فلسطینی و حتی دولت خودگردان فلسطین نیز این طرح را محکوم کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =