۴۰ هزار شغل پایدار با اجرای طرح "استاد شاگردی" در کشور ایجاد می‌شود

اصفهان- ایرنا- رییس سازمان بسیج اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور با اشاره به آغاز اجرای طرح ملی اشتغال‌زایی با عنوان "استاد شاگردی" گفت: اجرای این طرح در کشور زمینه اشتغال پایدار دست‌کم ۴۰ هزار نفر در سال آینده را ایجاد خواهد کرد.

غلامرضا حسن‌پور روز شنبه در مراسم رونمایی از طرح ملی "استاد شاگردی" در ناحیه مقاومت بسیج امام صادق(ع) اصفهان با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی ایران افزود: هدف از اجرای این طرح ایجاد شرایط اشتغال با توجه به ظرفیت‌های بومی هر استان با همکاری نهادهای دولتی مربوطه و اقشار بسیج و نیز پای کار آمدن اصناف و بازاریان است.
وی ادامه داد: با توجه به اشتراکات سازمان بسیج اصناف و بازاریان، این سازمان به عنوان محوریت و نه متولی اجرای این طرح، آن را پیگیری می‌کند.
رییس سازمان بسیج اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور تصریح کرد: آمایش، نیازسنجی، شناسایی مشاغل اولویت‌دار استان اولین مرحله فرایند اجرای این طرح است.
وی اضافه کرد: انجام هماهنگی لازم با اتاق اصناف و اتحادیه‌ها جهت فراخوان واحدهای صنفی منتخب، هماهنگی با سازمان‌های مربوط در اجرای طرح به منظور رفع موانع موجود در کار، استفاده از طرح بنگاه‌های کارآفرینی، بارگذاری سامانه "استاد شاگردی" در راستای ایجاد بانک اطلاعاتی واحدهای صنفی جویای شاگرد سایر مراحل اجرای طرح "استاد شاگردی" است.
حسن‌پور اظهارداشت: توجیه واحدهای صنفی منتخب، فراخوان افراد متقاضی، ارزیابی این افراد و در پایانرصد و پایش دائمی واحدهای شرکن‌کنند در طرح نیز از آخرین مراحل فرایند اجرای این طرح ملی خواهدبود.
وی سازمان بسیج اصناف با کمک اتاق اصناف، اتحادیه‌های صنفی و بسیج سازندگی را از نهادهای اجراکننده طرح و استانداری، اداره‌های کل کار، فنی‌حرفه‌ای، سازمان صنعت، معدن و تجارت و ... را نیز از همکاران در اجرای طرح برشمرد.
رییس سازمان بسیج اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور با اشاره به فعالیت سه میلیون واحد صنفی از جمله ۶۰۰ هزار واحد تولیدی در کشور خاطرنشان کرد: هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم در این واحدهای صنفی در حال اشتغال هستند و حدود ۲۱ میلیون نفر از طریق اصناف در کشور ارتزاق می‌کنند.
وی تعداد پروانه‌های کسب صادر شده در هر سال در کشور را بیش از ۲۰۰ هزار پروانه کسب برشمرد و گفت: حقوق کارگران و کرامت این افراد باید در محیط‌های کاری رعایت شود.
رییس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور تصریح کرد: اشتغالزایی در کشور باید براساس سنت‌های گذشته بازار و استاد و شاگردی ایجاد شود و افراد جویای کار برای مدتی مهارت‌های لازم هر حرفه را کسب کند.
وی مساله اشتغال را از مسایل اساسی در کشور برشمرد و ادامه داد: حضور شاگردان غیرایرانی در واحدهای صنفی یکی از مشکلات موجود در اصناف است.
حسن‌پور دلیل برخی مشکلات اقتصادی موجود در کشور را بیکاری جوانان دانست و افزود: افراد کارآفرین باید تشویق شوند و از آن‌ها به روش‌های مختلف حمایت شود.
وی بیان کرد: در راستای تشویق افراد، دوره‌های مهارت‌آموزی درصورت امکان باید دانشگاهی شده و برای آن مدرک معتبر صادر شود.
رییس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور یادآورشد: نهادهای مربوط در موضوع اشتغال بسیج اصناف را در سنگر جهاد اقتصادی و اشتغال یاری کنند تا در آینده نزدیک شاهد اشتغال روزافزون جوانان کشور با اجرای طرح ملی "استاد شاگردی" باشیم.
رییس سازمان بسیج ادارات استان اصفهان نیز در این مراسم بر لزوم گسترش مشاغل خرد و کوچک تاکید کرد و گفت: سهم بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در اشتغال کشور ۷۰ درصد و مشاغل خرد و کوچک نیز ۳۰ درصد است.
سرهنگ محسن اصلانی افزود: در سال‌های گذشته تسهیلات بسیاری برای مشاغل خرد اعطا شد اما به دلیل در نظر نگرفتن صحیح این هرچه اقتصادی مانند پرداخته نشدن به موضوع بازاریابی و فروش، بازدهی مطلوب حاصل نشد.
وی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلان کشور به سمت مشاغل خرد نیست ادامه داد: این نوع مشاغل در برنامه‌های سال ۹۹ و پنج ساله کشور نیز جایگاهی ندارند.
رییس سازمان بسیج ادارات استان اصفهان با بیان اینکخپه ایده‌های زیادی برای اشتغال‌زایی وجود دارد ولی سازوکارهای لازم موجود نیست تصریح کرد: در اجرای طرح استاد شاگردی باید همه جوانب کار دیده شده و سپس اجرایی شود تا در آینده آسیب‌زا نباشد و به مقصود خود دست یابد.
به گفته مسوولان مربوطه سهم استان اصفهان از اجرای طرح ملی اشتغال‌زایی "استاد شاگردی" ۳۵۰۰ فرصت شغلی است.
مراسم رونمایی از طرح ملی "استاد شاگردی" با حضور رییس سازمان بسیج اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور، مسوولان ادارات کل کار و رفاه اجتماعی، آموزش فنی و و حرفه‌ای، تامین اجتماعی و هیات اندیشه‌ورز بسیج اصناف در ناحیه مقاومت بسیج امام صادق(ع) اصفهان برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =