فروش فرآورده‌های شیمیایی در عطاری‌ها تخلف است

بوشهر- ایرنا- کارشناس نظارت بر امور داروخانه‌ها، عطاری‌ها و گیاهان دارویی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی در عطاری‌ها تخلف است.

سرور قدیمی شنبه در نشست با مسئولان عطاری‌های شهرستان دشتستان افزود: محل فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی داروخانه‌ها هستند لذا وجود اقلام مذکور در عطاری تخلف محسوب شده و هرگونه ادعای پیشگیری، بهبود و یا درمان هرگونه اختلال یا بیماری بر روی بسته بندی و یا بروشور و تبلیغات آن ممنوع است.

وی گفت: تغییر دادن گیاهان دارویی، پودر کردن، درست کردن قرص، کپسول، شربت و یا قطره از آن‌ها برخلاف مقررات بوده و تحت هیچ شرایطی تولید و بسته‌بندی اسانس‌ها و روغن‌های طبیعی نباید در عطاری صورت گیرد.

قدیمی افزود:استقبال مردم از طب سنتی باعث شده برخی افراد نسبت به ایجاد فروشگاه‌های عرضه گیاهان دارویی اقدام کرده و این امر برخی اقدامات غیراصولی از جمله دخالت در امور درمان، فروش داروهای گیاهی، تبلیغات برخلاف واقع و تجویز غیراصولی و خودسرانه را موجب شده است.

وی بیان کرد: آشنایی  عطاران و فروشندگان گیاهان دارویی با ضوابط و قوانین موجب ارائه فعالیت‌های ایمن تر در جهت حفظ سلامتی شهروندان می‌شود.

قدیمی اظهار کرد: عطاران تنها مجاز به فروش گیاهان و فرآورده‌های دارویی استاندارد هستند و حق دخالت در امور پزشکی اعم از مشاوره، ویزیت، تجویز و ساخت دارو را نداشته و همچنین عرضه و فروش دارو، انجام فرمولاسیون و نیز عرضه و فروش گیاهان دارویی به شکل پودر شده در عطاری ممنوع است.

پزشک دارو ساز شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: استفاده از هرگونه عنوانی که در برگیرنده محتوای درمانی یا طبی مانند مشاوره ، درمانگر طبیعی، معجزه طبیعت، شفاخانه، داروخانه طبیعی، گواهی سپری نمودن دوره‌های آموزشی مرتبط با گیاهان دارویی یا طب سنتی ایرانی و سایر موارد ممنوع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =