۱۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۷
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83656179
۰ نفر

برچسب‌ها

فارس، طرح دادرسی بدون کاغذ را کلید زد

شیراز - ایرنا- در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و همزمان با سالروز ورود تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مرحله اول طرح دادرسی بدون کاغذ در استان فارس اجرا شد. در مرحله اول پرونده‌های تأمین دلیل ، حصر وراثت و رانندگی بدون پروانه به صورت تمام الکترونیک رسیدگی می شود.

 حجت الاسلام سید کاظم موسوی رییس کل دادگستری فارس روز شنبه در آیین اجرای طرح دادرسی بدون کاغذ در دادگستری با بیان اینکه این طرح از امروز در ۲۹ واحد قضایی استان آغاز به کار کرده گفت: در این طرح کلیه روند رسیدگی به پرونده به صورت الکترونیکی و بدون استفاده از کاغذ انجام خواهد شد.

رییس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه دادگستری از جمله مجموعه های قضایی است که برنامه های تحولی را به جدیت پیگیری و اجرا کرده گفت: هدف ما از اجرای برنامه های تحولی خدمت رسانی بهتر و سریع تر به مراجعان است و اجرای این طرح نیز نقطه آغازی در جهت تحول در مجموعه قضایی و زمینه ساز رضایت مندی عمومی ، افزایش سرعت رسیدگی ها و کاهش هزینه های جاری است.

موسوی در تشریح این طرح افزود: آرشیو الکترونیکی پرونده ها هزینه ی فراوانی دارد بعنوان مثال پرونده های حصر وراثت از جمله پرونده های ضروری هستند که برابر آیین نامه مربوطه علاوه بر اینکه نگهداری آنها ضرورت دارد و مستلزم هزینه است  اسکن کردن اوراق آنها در آینده نیز هزینه هایی را به بیت المال تحمیل می کند که با اجرای این طرح قوه قضاییه از این گونه هزینه ها رهایی می یابد.

وی صرفه جویی در مصرف کاغذ را نیز از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد و گفت: هم ارباب رجوع و هم دستگاه قضایی از این مزیت صرفه جویی منتفع می شوند.

رییس کل دادگستری استان همچنین گفت: با الکترونیکی شدن روند رسیدگی به پرونده در تمام مراحل امر دادرسی بصورت شفاف از طریق سامانه در معرض دید ارباب رجوع قرار می گیرد و این اطلاع رسانی شفاف به ارتقا سلامت و افزایش اعتماد عمومی کمک می کند.

رییس شورای قضایی استان فارس همچنین گفت : اجرای این طرح در برخی خواسته ها و اتهام های دیگر در دست مطالعه و اقدام است.

حجت الاسلام موسوی در ادامه به دستاورد های نظام پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و با بیان اینکه انقلاب اسلامی به کشور عزت، اقتدار و آرامش داد گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کشور وابسته ای بودیم  اما امروز به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد سربلندی و سرافرازی کشور در همه ابعاد می باشیم.

معاون قضایی و فناوری اطلاعات و ارتباطات دادگستری فارس نیز با ارائه گزارشی از نحوه اجرای این طرح گفت: در مرحله اول اجرای طرح دادرسی بدون کاغذ پرونده های تأمین دلیل ، حصر وراثت و رانندگی بدون پروانه مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و به صورت همزمان ۲۹ واحد قضایی اجرای طرح را در دستور کار قرار دادند.

عبدالنبی نجیبی از پیوستن ۳ واحد قضایی دیگر به این طرح تا انتهای این هفته خبر داد و خاطر نشان ساخت: پرونده هایی که مشمول طرح "دادرسی بدون کاغذ" می شوند از بدو تشکیل در دفاتر خدمات قضایی تا صدور رأی و ابلاغ رأی به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

وی اجرای این طرح را زمینه ساز شکل گیری آرشیو الکترونیک جامع و استاندارد از پرونده های قضایی دانست.

اخبار مرتبط