۱۷ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری در آذربایجان‌غربی واکسینه شدند

ارومیه- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: ۱۷ هزار قلاده سگ صاحب‌دار علیه بیماری هاری در استان ایمن‌سازی و واکسینه شدند.

غلامرضا ملکی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون است، افزود: با توجه به اهمیت پیشگیری و مبارزه با این بیماری، حین عملیات واکسیناسیون آموزش‌های چهره‌به‌چهره در زمینه بیماری هاری، راه‌های انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه شد.
وی با اشاره به اینکه حیوان مبتلا به هاری باید معدوم شود، گفت: پیشگیری از بیماری هاری در کشور ما به عنوان یک اولویت مهم در بین بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان است زیرا در صورت ظهور علائم هاری، درمان امکان ندارد.
وی اضافه کرد: در راستای کنترل و مبارزه با این بیماری همه‌ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور، سگ‌های صاحب‌دار با همکاری بخش غیردولتی مورد واکسیناسیون و قلاده‌گذاری قرار می‌گیرند.
هاری یک بیماری ویروسی است که تمام حیوانات خون‌گرم و انسان‌ها را می‌تواند درگیر کند و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی بوده و در صورت درگیری 100 درصد کشنده است.
هاری به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مطرح است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =